Jakie lampy do kuchni? Wybieramy najlepsze oświetlenie kuchenne

2020-08-25 11:35

Kuchnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu. To właśnie w kuchni spędzamy największą ilość czasu, gotując, jedząc i rozmawiając z domownikami. Urządzając kuchnię warto zwrócić uwagę nie tylko na meble i sprzęty, ale również oświetlenie. Jak wybrać najlepsze lampy kuchenne? Podpowiadamy.

Spis treści

  1. Oświetlenie kuchni – podziel przestrzeń na kilka obszarów, zadbaj o różne rodzaje światła
  2. Jakie lampy do kuchni wybrać? Postaw na rozwiązania prosto z Polski
  3. #MadeInPoland - dobre, bo polskie

Oświetlenie kuchni – podziel przestrzeń na kilka obszarów, zadbaj o różne rodzaje światła

Oświetlenie kuchenne to istotny element wystroju każdej kuchni. Powinno być dostosowane do każdej strefy w tym pomieszczeniu, w zależności od funkcji, jaką ma spełnić. Światło tuż nad strefą roboczą powinno być jasne, mocne, ale nie rażące. Dzięki niemu przygotowywanie potraw będzie łatwiejsze. Blat kuchenny, tak jak warsztat czy stół kreślarski wymaga doświetlenia, dla komfortu pracy. Takimi lampami oświetlającymi blat roboczy mogą być lampy wiszące (jeśli chcemy oświetlić wyspę). W przypadku blatu przy ścianie warto pomyśleć o kinkietach, także tych regulowanych lub ściśle przylegających do ściany. Dobrym rozwiązaniem będzie też oświetlenie podszafkowe.

Równie istotne jest ogólne światło, to mogą być plafony lub lampy zabudowane w podwieszanym suficie. Duża ilość światła w kuchni, pozwala rozjaśnić pomieszczenie i je optycznie powiększyć. W jasnej kuchni będziemy się czuć lepiej psychicznie. Co ważne, jasna kuchnia nie oznacza białych mebli, te mogą być w modnej zieleni czy granacie, ale właśnie dobre oświetlenie nada jej odpowiedniego efektu.

Ponadto warto pomyśleć także o dodatkowym delikatnym oświetleniu podszawkowym, które możemy włączyć, gdy potrzebujemy niewielkiego źródła światła. Przydaje się szczególnie wieczorami, gdy nie chcemy włączać górnego, mocnego światła.

Finalnie zwykle w kuchni znajduje się też cześć jadalna, mniejsza lub większa. Warto ją również odpowiednio doświetlić. Tu najdogodniejszym rozwiązaniem są lampy wiszące. Jednak w przypadku mniejszych kuchni z małym stolikiem przy ścianie warto rozważyć regulowany kinkiet. Czas przyjrzeć się konkretnym lampom do tych zastosowań.

Jakie lampy do kuchni wybrać? Postaw na rozwiązania prosto z Polski

Jeśli szukamy dobrej jakości lamp kuchennych od polskiego producenta oświetlenia dekoracyjnego, zapoznajmy się z ofertą marki Argon. Lampy Argon produkowane są w niewielkiej manufakturze pod Częstochową. Warto odwiedzić ich sklep internetowy.

W przypadku głównego oświetlenia strefy roboczej w kuchni polecamy lampy wiszące nad wyspę kuchenną takie jak Irun, Arkadia, Erba, Kalimera, Portoryko, Denver, Majorka, Abra. W przypadku blatu roboczego przy ścianie dobry dobrym pomysłem będą kinkiety, takie jak Nevada, Eufrat, Tequila, Doria, Herman, Lagos, Kongo.

Górne oświetlenie kuchni mogą stanowić takie nowoczesne plafony RODOS, DARLING czy AIDA. W ofercie firmy Argon znajdziemy kilkadziesiąt różnych modeli plafonów w wielu wariantach kolorystycznych i stylistycznych. Innym pomysłem na oświetlenie w kuchni mogą być też lampy tubki, np. lampa TYBER. Gdy w kuchni mamy podwieszany sufit możny zamontować lampy wpuszczane OLIMP.

Oddzielna jadalnia lub strefa jadalniana w kuchni to miejsce, w którym nie tylko spożywamy posiłki, ale przyjmujemy gości i spotykamy się z domownikami. Warto więc pomyśleć o niebanalnych lampach wiszących jak kryształowe lampy CADIZ, czy szklany TROLL, lub z mlecznym szklanym kloszem w lampie SAGUNTO. Ciekawym pomysłem może być lampa Jamajka, której klosze wyglądają jak małe czajniczki. Doda to na pewno uroku wnętrzom. W przypadku braku miejsca na lampę wiszącą, warto zwrócić uwagę na takie kinkiety jak ZAKYNTOS, ALTEA czy EUFRAT. Warto dbać o te przestrzenie w naszym domu, w których spędzamy czas. Odpowiednie oświetlenie kuchni pozwoli na komfortowe przygotowanie posiłków i spędzanie w niej czasu z rodziną i znajomymi.

#MadeInPoland - dobre, bo polskie

Lampy Argon produkowane są przez niewielką firmą z województwa śląskiego. Każdy model projektowany jest przez właściciela, a za produkcję lamp odpowiadają zatrudnieni mieszkańcy lokalnych miejscowości. Wszystkie elementy, które nie są produkowane wewnątrz pochodzą od lokalnych partnerów-podwykonawców, a szkło z polskich hut. Lampy Argon znajdziemy w oficjalnym sklepie internetowym oraz u licznych partnerów między innymi w takich sklepach jak Komfort, Black Red White, Leroy Merlin czy specjalistycznych sklepach oświetleniowych. Argon współpracuje też z architektami, więc modele lamp 3D mogą być od razu użyte na wizualizacji pomieszczeń. Sprawdźcie sami odwiedzając stronę - argon-lampy.pl.