Designerskie okapy kuchenne. AGD, które dekoruje wnętrze

2020-04-02 17:11

Współczesne okapy kuchenne zachwycają wielofunkcyjnością oraz fantazyjnym designem. Nie są więc już sprzętami, które chcemy jak najlepiej ukryć – wychodzą na pierwszy plan! Możesz wybrać nie tylko okap będący jednocześnie designerską lampą, lecz także wprowadzić do wystroju taki akcent, który każdego dnia będzie cieszył oko.

Spis treści

  1. Gorące trendy kuchenne w pigułce
  2. Okapy kuchenne do nowoczesnych wnętrz – designerskie perełki
  3. Intrygujące formy do nowoczesnej kuchni

Gorące trendy kuchenne w pigułce

W przeciwieństwie do wzorzystego i barwnego wyposażenia salonu czy sypialni modna kuchnia wyróżnia się przede wszystkim prostotą, minimalizmem oraz pełnym wykorzystaniem nowatorskich technologii. W zabudowie dominują ciemne kolory (w tym zwłaszcza czerń i antracyt), a modne wykończenia to przede wszystkim mat i półmat. Na blatach pojawia się coraz więcej kamienia i betonu, a także wzorów inspirowanych tymi materiałami (czyli solidnych laminatów).

Współczesna kuchnia przypomina coraz bardziej laboratorium gotowania – każdy detal jest przemyślany, a meble, AGD oraz akcesoria tworzą spójną, uporządkowaną całość. Dlatego tak istotne jest to, by do wnętrza dopasować każdy element. Posiadacze tradycyjnych okapów kuchennych wiedzą, że nie jest to łatwe. Na szczęście ciekawe i zaawansowane technologicznie nowości w tej dziedzinie spieszą z pomocą. Wyraźnie widać, że okap do kuchni z powodzeniem zastąpi lampę, wpiszę się idealnie w zabudowę, a co ważne – zachwyci minimalistycznym, ale intrygującym designem, który nikogo nie pozostawi obojętnym.

Okapy kuchenne Falmec
Autor: materiały prasowe Falmec Okap ścienny Verso w nowoczesnej kuchni

Okapy kuchenne do nowoczesnych wnętrz – designerskie perełki

Włoska firma Falmec – ceniony producent okapów kuchennych – regularnie wprowadza nowości, które zachwycają innowacyjnym podejściem i do projektowania, i do technologii. Nowoczesna prostota pokazanych sprzętów idzie w parze z ich intrygującym wzornictwem. Co więcej, okapy wyróżniają się tym, że są wielofunkcyjne. Na przykład model wyspowy Spazio to nie tylko okap i lampa, lecz także miejsce na kuchenne drobiazgi – w tym np. doniczki z ziołami. Na okapie możemy też zawiesić łyżki i szpatułki, umieścić tablet z przepisem czy też potraktować go jako dodatkową półkę na naczynia. Równie ciekawie prezentuje się okapy ścienne Flipper i Verso. Dzięki stonowanej kolorystyce spójnie wpisują się w wystrój, perfekcyjnie powtarzając np. kolory modnych frontów kuchennych. A może mały okap sufitowy wyglądający jak plafon? Czemu nie! Te warunki spełnia chociażby okrągły model Nova albo prostokątny, niezwykle lekki optycznie Alba.

W bardzo małej kuchni należy w pełni wykorzystać każdy dostępny centymetr. Stąd wspomniane wielofunkcyjne okapy doskonale spiszą się w takich warunkach. Ale to niejedyna opcja do wyboru, bo mamy też okapy montowane w blacie, czyli płaskie! Bez problemu umieścimy je np. na wyspie kuchennej oddzielającej aneks kuchenny od części wypoczynkowej. Okap Quantum, który wyróżnia się prostotą i elegancją, będzie też pasował do ciemnych, nowoczesnych blatów.

Intrygujące formy do nowoczesnej kuchni

W kuchni zdominowanej przez proste formy i jednolitą zabudowę (typu monoblok) okap kuchenny może odgrywać rolę wyróżniającego się kontrapunktu. Także tutaj z pomocą przychodzą modele firmy Falmec. W tej roli świetnie się sprawdzi forma walca, wyraziście ożywiająca kuchnię, w której królują proste kształty. Doskonały przykład stanowi okap Ellittica albo model z linii Polar.

Falmec Mare
Autor: materiały prasowe Falmec Okap Mare.

Warto również zwrócić uwagę na okap kuchenny Prestige. Rytmicznie zaoblone linie nie tylko zjawiskowo dekorują wnętrze, lecz także ciekawie rozpraszają światło. W końcu okap może być jednocześnie designerską lampą! Jeśli chcemy jeszcze bardziej intrygującą formę, zwróćmy uwagę na okap Mare. Oparty na zaokrąglonej formie trapezu, w dolnej części zakończony jest krawędzią z efektem fali.