Kuchnia nowoczesna czy klasyczna? Jaki styl kuchni wybrać?

2020-04-21 16:55 Redakcja

Kuchnia nowoczesna czy lepiej kuchnia klasyczna? Pomagamy wybrać najlepszy styl kuchni do twojego mieszkania. Warto pamiętać, że nowoczesna kuchnia wymaga przestrzeni, klasyczna natomiast najczęściej jest zamknięta – choć nie są to żelazne reguły. Przyglądamy się różnym stylistykom i radzimy, na co postawić.

Współczesne kuchnie najczęściej są monochromatyczne: pełne połysku, metalowych elementów wyposażenia i naczyń kuchennych, dzięki którym kuchenne wnętrze staje się niekiedy nieco sterylne i chłodne. Dominują szarości, beże i biele - kuchnie są bardzo eleganckie, ale bywają też monotonne. Coraz częściej chcemy więc, aby kuchnia była nowoczesna, ale jednocześnie ciepła, przyjazna i w żadnym wypadku nie przypominała laboratorium. Jak to zrobić?

Zobacz: 10x elegancka nowoczesna kuchnia. Piękne inspiracje do kuchni ZDJĘCIA >>>

Kuchnia nowoczesna: projekty

W nowoczesnych kuchniach meble są dość podobne, można je też zobaczyć w niejednym studiu kuchennym. Jednak po wstawieniu do wnętrza są wyjątkowe dzięki niezwykłej harmonii i prostocie całej kompozycji. Szafki kuchenne w jasnym lub ciemnym fornirze (górne mogą być przeszklone) na tle białych ścian i podłóg wyglądają delikatnie i elegancko. Nie stosuje się prawie żadnych dekoracji. Wszystko jest tu podporządkowane funkcjonalności. Kuchnia w nowoczesnym stylu to wymarzone wnętrze dla osób ceniących porządek i ład. Fronty stojących szafek stanowią zazwyczaj gładką płaszczyznę podzieloną poziomym rytmem szuflad. Do takiej kuchni pasują sprzęt AGD i dodatki wkonane ze stali, chłodnej, ale jakże praktycznej i niezniszczalnej.

Ale zarysowany wyżej charakter nowoczesnej kuchni to niejedyne rozwiązanie, jakie mamy do wyboru. Współczesne kuchnie bowiem coraz bardziej się zmieniają. Nie stronią od wyrazistszych kolorów, w tym ciemnych i głębokich, naturalnych materiałów czy żywej zieleni w postaci uprawianych ziół. Zawsze jednak sporo w nich dyscypliny oraz prostych form. W trendach wiele też zmieniła popularność kuchni otwartych na salon. Podstawowa zabudowa może być zorganizowana na wielu planach (jednorzędowa, dwurzędowa, na planie litery L czy U), a często do wszystkiego dochodzi wyspa kuchenna.

Przeczytaj też: Nowoczesne kuchnie: ciekawe inspiracje, jak urządzić nowoczesną kuchnię ze smakiem >>>

A może jednak klasyka?

Kuchnia klasyczna z założenia jest – zgodnie z tradycją tego pomieszczenia – raczej kuchnią zamkniętą, wypełnioną bogatymi w detal meblami. Drzwiczki szafek są bogato zdobione, szklenia podzielone szprosami, szkła fazowane lub zmatowione, krawędzie blatów i listew wykończone dekoracyjnymi frezowaniami, a całość zwieńczona gzymsem. Takie meble wymagają odpowiedniego otoczenia. Glazura i gres są więc drobne, o nierównych krawędziach, szerokiej fudze, układane w różnych kierunkach (łączenie układu prostego i w karo), wykończone dekorami i listwami. Ściany zaś można zdobić sztukaterią, gzymsami.

Polecamy: Klasyczna kuchnia z jadalnią otwarta na salon: szarość, biel i drewno klasycznych mebli >>>

Kuchnia nowoczesna: przestrzeń i minimalizm

Kuchnia nowoczesna wymaga przestrzeni, a przynajmniej efektu jej otwartości. Z założenia jest przestronna, ale łatwiej ją połączyć stylistycznie z otwartym salonem. W nowoczesnej kuchni istotne są całe powierzchnie ścian, na których tle tworzy się kompozycje z szafek i urządzeń kuchennych, podkreślone odpowiednim oświetleniem. Meble i wyposażenie prezentują się w nowoczesnej kuchni jak na wystawie. Szafki kuchenne wyposażone są w proste płycinowe drzwiczki, lakierowane albo wyklejone egzotycznym fornirem. W takiej kuchni wszystko ma swoje miejsce i jest ukryte w szafkach oraz szufladach. Na wierzchu pozostają jedynie nieliczne, za to designerskie urządzenia kuchenne („kosmiczny” toster, czajnik lub ekspres do kawy) i narzędzia, jak wyciskacz do cytrusów firmowany nazwiskiem znanego projektanta. Na ścianach nowoczesnej kuchni pojawiają się atrakcyjne materiały – gładkie kamienie, różne gatunki drewna egzotycznego, stal, chrom.

Zobacz również: Jak urządzić kuchnię? 25 KUCHNI od nowoczesnej po retro >>>

Zalety i wady kuchni nowoczesnej

Te dwa przykłady, czyli kuchnia nowoczesna i klasyczna, to skrajności, między którymi zwykle poszukujemy tego, co jest potrzebne, co się podoba i na co nas stać. Rzadko kto ma do dyspozycji przestrzeń pozwalającą wyeksponować nowoczesną kuchnię tak, jak się ją prezentuje w ekskluzywnym salonie meblowym. Klasyczne meble też potrzebują oddechu – w niewielkim pomieszczeniu będą robiły wrażenie przeładowania.

Dodajmy, że nowoczesna kuchnia lakierowano-stalowa jest kłopotliwa w utrzymaniu (trzeba się starać, by zachowała gładkość i połysk). Z klasyczną kuchnią nie jest lepiej – na licznych rowkach i załamaniach lubi zbierać się tłustawy kurz. Do szukania złotego środka powinny skłaniać nas argumenty użytkowe i rozsądek. 

Porada: starannie zaplanujmy liczbę szafek w nowoczesnej kuchni, by zmieściło się w nich wszystko, co potrzebne. Jednak bez zbytniego zapasu i przesady – nie starajmy się zabudować nimi wszystkich ścian. Zostawmy trochę wolnej przestrzeni, by nowoczesna kuchnia zachowała optyczną lekkość.

Kuchnia nowoczesna - GALERIE ZDJĘĆ

Jeśli już wiesz, że chcesz, by twoja kuchnia była urządzana w stylu nowoczesnym, to koniecznie zobacz inspirujące galerie zdjęć! Znajdziesz w nich mnóstwo pomysłów na aranżację kuchni.