Kryształy PRL wracają do łask. Ile warte są kryształy z czasów PRL-u?

2023-09-25 14:06

W latach swojej świetności kryształy były narodową dumą. Po upadku komunizmu stały się symbolem kiczu i można było je spotkać jedynie w babcinych mieszkaniach. Dziś peerelowskie kryształy wracają do łask. I można na nich nieźle zarobić. Gdzie można sprzedać kryształy z PRL, jakie są ceny kryształów z lat 70., 80.?

Spis treści

  1. Moda na PRL
  2. Renesans na kryształ PRL
  3. Gdzie kupić kryształy PRL?
  4. Kryształy z PRL - ceny

Moda na PRL

Moda na styl vintage i retro sprawiła, że z zainteresowaniem zaczęliśmy spoglądać na przedmioty, które do tej pory uznawane były jako przestarzałe i tandetne. Doskonałym tego przykładem są peerelowskie kryształy — naczynia, wazony, puchary, a także ozdobne figurki i drobne przedmioty wykonane z kryształu.  

Kryształ w PRL-u był uznawany za symbol dobrego smaku i elegancji. Każdy szanujący się obywatel miał w swoim domu kryształową cukiernicę, szklanki czy wazony. Kryształy wręczano sobie jako prezent, ale także często otrzymywano je jako wyraz uznania (np. jako kryształowy puchar).

Powszechność kryształowych naczyń po upadku komunizmu zaczęła maleć, ustępując miejsca „nowoczesnym” produktom zza granicy. Niedługo potem kryształowe naczynia stały się niechlubnym symbolem peerelowskiej rzeczywistości, reliktem minionej epoki, symbolem tandety i złego gustu.

Przeczytaj także: Kultowe meble PRL i polskie wzornictwo lat 60. i 70. Jak urządzić mieszkanie w stylu PRL?

Renesans na kryształ PRL

Dziś, gdy kryształy z PRL-u przezywają swój renesans, traktowane są przez kolekcjonerów z nostalgią, a przez młodsze pokolenie – jako ciekawostka, intrygujący element wyposażenia, który wpisuje się idealnie w styl retro i vintage.

Co ciekawe, ceny autentycznych kryształów z lat 60. i 70. osiągają na aukcjach internetowych zawrotne ceny! Warto więc zajrzeć do swoich piwnic, strychów czy babcinych kredensów, bo może się okazać, że jesteśmy posiadaczami naprawdę unikatowego naczynia czy zestawu.

Gdzie kupić kryształy PRL?

Wystarczy przejrzeć aktualne aukcje na takich stronach jak OLX, Vinted czy Allegro, by zobaczyć, jaką popularnością cieszą się stare kryształy. Warto wybrać się na wyprzedaże garażowe, bazarki (w Warszawie np. Bazar na KOle, lub na stadionie Olimpii), targi staroci organizowane w całej Polsce.

Kryształy z PRL - ceny

Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić kilkaset złotych za sztukę. Co ciekawe, na jednym z popularnych serwisów aukcyjnych sprzedano jakiś czas temu kryształowe wyroby z PRL za zawrotną cenę 12 500 złotych!

Znasz te przedmioty z czasów PRL? QUIZ

Pytanie 1 z 11
Co jest na zdjęciu?
Znasz te przedmioty z czasów PRL? Sprawdź się w QUIZIE