Spis treści
- Moda na PRL - dlaczego powraca?
- Renesans na kryształ PRL - jest wart więcej niż myślisz
- Kryształy z PRL-u jako świadectwo historii i rzemiosła
- Gdzie kupić kryształy PRL?
- Kryształy z PRL - ceny
- Kryształowe perełki z czasów PRL-u zdjęcia
Moda na PRL - dlaczego powraca?
Moda na styl vintage i retro sprawiła, że z zainteresowaniem zaczęliśmy spoglądać na przedmioty, które do tej pory uznawane były jako przestarzałe i tandetne. Doskonałym tego przykładem są peerelowskie kryształy — naczynia, wazony, puchary, a także ozdobne figurki i drobne przedmioty wykonane z kryształu.
Kryształ w PRL-u był uznawany za symbol dobrego smaku i elegancji. Każdy szanujący się obywatel miał w swoim domu kryształową cukiernicę, szklanki czy wazony. Kryształy wręczano sobie jako prezent, ale także często otrzymywano je jako wyraz uznania (np. jako kryształowy puchar).
Powszechność kryształowych naczyń po upadku komunizmu zaczęła maleć, ustępując miejsca „nowoczesnym” produktom zza granicy. Niedługo potem kryształowe naczynia stały się niechlubnym symbolem peerelowskiej rzeczywistości, reliktem minionej epoki, symbolem tandety i złego gustu.
Renesans na kryształ PRL - jest wart więcej niż myślisz
Dziś, gdy kryształy z PRL-u przezywają swój renesans, traktowane są przez kolekcjonerów z nostalgią, a przez młodsze pokolenie – jako ciekawostka, intrygujący element wyposażenia, który wpisuje się idealnie w styl retro i vintage.
Co ciekawe, ceny autentycznych kryształów z lat 60. i 70. osiągają na aukcjach internetowych zawrotne ceny! Warto więc zajrzeć do swoich piwnic, strychów czy babcinych kredensów, bo może się okazać, że jesteśmy posiadaczami naprawdę unikatowego naczynia czy zestawu.
Kryształy z PRL-u jako świadectwo historii i rzemiosła
Kryształowe wyroby z czasów PRL-u to nie tylko element dekoracyjny czy modny gadżet retro – to także cenne źródło wiedzy o estetyce i poziomie rzemiosła tamtego okresu. Produkowane w renomowanych hutach szkła, takich jak Huta Szkła Ząbkowice czy Huta „Julia”, powstawały ręcznie, z dbałością o detal i precyzję wykonania.
Wiele z nich to dziś małe dzieła sztuki użytkowej, które dzięki swoim unikalnym wzorom i ciężarowi symbolicznemu zyskują status obiektów kolekcjonerskich. Ich wartość historyczna rośnie wraz ze świadomością społeczną dotyczącą dziedzictwa designu z minionej epoki – a to sprawia, że coraz częściej trafiają nie tylko na targi staroci, ale i do galerii sztuki czy muzealnych ekspozycji poświęconych wzornictwu XX wieku.
Gdzie kupić kryształy PRL?
Wystarczy przejrzeć aktualne aukcje na takich stronach jak OLX, Vinted czy Allegro, by zobaczyć, jaką popularnością cieszą się stare kryształy. Warto wybrać się na wyprzedaże garażowe, bazarki (w Warszawie np. Bazar na KOle, lub na stadionie Olimpii), targi staroci organizowane w całej Polsce.
Kryształy z PRL - ceny
Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić kilkaset złotych za sztukę. Co ciekawe, na jednym z popularnych serwisów aukcyjnych sprzedano jakiś czas temu kryształowe wyroby z PRL za zawrotną cenę 12 500 złotych!
Kryształowe perełki z czasów PRL-u zdjęcia
Przeczytaj także: Z piwnicy do salonu. Kultowe kredensy PRL wracają w wielkim stylu