Najlepsza polska porcelana. Te marki są najdroższe! Gdzie i za ile kupić porcelanę?

2024-06-14 21:35

Porcelana - zwłaszcza ta wieloletnia - jest bardzo wartościowa. Zawdzięcza to swoim walorom estetycznym, ale też bogatą historią. Wybierając porcelanę na targu staroci, warto sprawdzić sygnaturę - być może właśnie nabyliśmy przedmiot o ogromnej wartości. Dziś przyjrzymy się najdroższym markom porcelany. Gdzie i za ile można kupić wyjątkowe naczynia?

Spis treści

 1. Najdroższe marki porcelany na świecie
 2. Najlepsza polska porcelana. Produkty najwyższej klasy
 3. Najdroższa porcelana - ceny
 4. Gdzie kupić porcelanę?

Najdroższe marki porcelany na świecie

Porcelana od lat uważana była za coś luksusowego. Picie kawy w eleganckiej, malowanej filiżance w wielu domach stało się niemal rytuałem. Jak zauważa Rafał Kucharski, który zajmuje się skupem porcelany, jej posiadanie świadczyło dawniej o wysokiej pozycji społecznej właścicieli.

- Dzisiaj dawna porcelana cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na swoje walory estetyczne – szczególnie dotyczy to ręcznie malowanych unikatowych przedmiotów kolekcjonerskich - podkreśla właściciel Galerii Rafał.

Porcelana jakich marek jest szczególnie cenna? W Galerii Rafał poszukiwane są obiekty takich firm, jak:

 • KPM Berlin,
 • Miśnia,
 • Rosenthal,
 • Hutschenreutcher,
 • Kuzniecow.

Najlepsza polska porcelana. Produkty najwyższej klasy

Porcelana produkowana w polskich fabrykach jest ceniona na całym świecie. Bolesławiec traktuje swoje wyroby nawet jako wizytówkę miasta. Wytwórnie, które tworzą wysokiej klasy porcelanę znajdują się w takich miastach, jak:

 • Chodzież,
 • Ćmielów,
 • Wałbrzych,
 • Korzec,
 • Bolesławiec.

Najdroższa porcelana - ceny

Jak czytamy na stronie home.morele.net, najdroższy jest tak zwany serwis łabędzi. Zastawa wykonana z saskiej porcelany (XVIII wiek) liczy aż 2200 elementów i jest zdobiona sylwetkami ptaków oraz motywami wodnymi. 

- Do czasów współczesnych zachowało się tylko 100 elementów z tej zastawy, które znajdują się zarówno w muzeach, jak i u prywatnych kolekcjonerów. Jak cenna jest ta zastawa? Wystarczy tylko wspomnieć fakt, że sama patera z tej zastawy kilkanaście lat temu została sprzedana za aż 37 000 złotych. Dzisiaj cena ta byłaby zdecydowanie wyższa - informuje serwis home.morele.net.

Gdzie kupić porcelanę?

Porcelana jest oferowana zarówno w sklepach sieciowych, jak i małych rodzinnych manufakturach. Wybraliśmy kilka popularnych stron internetowych, które oferują na sprzedaż różne elementy zastawy stołowej - wykonane z wspomnianej porcelany.

Zobacz także: Straszne ozdoby na Halloween. Jak ustroić dom? Zobacz i zainspiruj się