Szybkowar: jaki kupić i jak go używać? Wybieramy szybkowary

2018-11-13 15:04

Szybkowar pozwala ugotować przepyszne dania w ułamku czasu potrzebnego na przygotowanie tych samych potraw w tradycyjny sposób. Gotowanie bez stosu brudnych garnków, szybko i oszczędnie, z zachowaniem przy tym smaku, aromatu i wartości odżywczych dania – to zalety posiadania szybkowaru.

Szybkowar
Autor: atiatiati / GettyImages Zgodnie z nazwą szybkowar to świetny sposób na błyskawiczne przygotowanie zdrowych i aromatycznych dań

Spis treści

  1. Kto wymyślił szybkowar?
  2. Jak działa szybkowar?
  3. Szybkowar – gotowanie pod ciśnieniem
  4. Jak używać szybkowaru - instrukcja
  5. Szybkowar – jaki kupić?
  6. Szybkowar - cena

Para pod wysokim ciśnieniem pozwala przyrządzić potrawy znacznie szybciej i oszczędniej. W szybkowarze przygotować można bardzo wiele potraw: udusić warzywa, ugotować  ryż czy kaszę, pieczenie, zupy i gulasze. Dla wielu zapracowanych osób może być sposobem na smaczne i zdrowe posiłki. Wystarczy 30-40 minut i każde danie z szybkowaru jest gotowe.

Kto wymyślił szybkowar?

Pierwszy szybkowar powstał w 1600 roku. Jego wynalazcą był Francuz Denis Papin, który chciał zastosować najnowsze osiągnięcia naukowe z dziedziny fizyki, aby ułatwić codzienne obowiązki paniom domu i wykorzystać gotowanie pod ciśnieniem w kuchni. Jednak te pierwsze urządzenia nie były bezpieczne i sporo czasu upłynęło, zanim standardy produkcji pozwoliły na seryjne wytwarzanie urządzeń tego typu.

Jak działa szybkowar?

Zasada działania szybkowaru jest bardzo prosta i bazuje na użyciu pary pod wysokim ciśnieniem. Szybkowary to zamknięte szczelnie garnki. Wyposażone są w specjalny zawór, który kontroluje ciśnienie pary wewnątrz naczynia. Gdy garnek się nagrzewa, płyn w środku tworzy parę, która podnosi ciśnienie wewnątrz naczynia, skutkując:

  • zwiększeniem temperatury wewnątrz garnka, dzięki czemu czas gotowania jest znacznie krótszy;
  • zwiększeniem ciśnienia, co pozwala wtłoczyć wilgoć do gotowanych produktów, a w rezultacie potrawy są miękkie i soczyste.

Szybkowar – gotowanie pod ciśnieniem

W szybkowarze można przygotować niemal wszystko. Znakomicie sprawdza się do szybkiego gotowania ryżu i warzyw strączkowych. Warzywa z szybkowaru są aromatyczne i pełne składników odżywczych oraz witamin. Mięso z szybkowaru zawsze wychodzi miękkie, delikatne i soczyste. W urządzeniu można również przyrządzać zupy, sosy i gulasze.

W szybkowarze nie polecamy natomiast gotować ryb. Ich mięso jest bardzo delikatne i szybko ulega cieplnej obróbce. Nie ma więc potrzeby dodatkowo tego procesu przyspieszać.

Zobacz też:

Piekarnik parowy, kompaktowy, z funkcją mikrofali?

Wybieramy garnek do gotowania na parze

Gotowanie ryżu: przegląd urządzeń do gotowania ryżu

Praktyczne akcesoria do kuchni. Sprytne rozwiązania, które ułatwią gotowanie

Jak używać szybkowaru - instrukcja

Gotowanie w szybkowarze to pewien proces, nad którym nie masz kontroli zmysłowej, ponieważ garnek jest w czasie przygotowywania posiłku cały czas zamknięty. Pewne jest tylko to, że należy rozgrzać urządzenie, następnie włożyć do niego składniki, przykryć i pozwolić mu gotować przez pewien czas, przy określonym poziomie ciśnienia. Instynkt kucharski może być w tym przypadku zawodny – podczas całego procesu nie mamy możliwości dotknąć, powąchać ani spróbować potrawy. Dlatego warto bardzo dokładnie zapoznać się z instrukcją i ściśle stosować do podanych w niej zaleceń. Gotowanie ciśnieniowe nie jest trudne, ale wymaga precyzji.

Warto pamiętać, że integralnym elementem gotowania w szybkowarze jest jego otwieranie i uwalnianie pary. Tu również warto trzymać się przepisu. Zazwyczaj przed otwarciem szybkowaru należy odczekać kilka chwil albo początkowo jedynie go uchylić na kilka minut, a dopiero potem otwierać. Wszystkie informacje zawarte są w instrukcji i przepisach na dania z szybkowaru.

Szybkowar – jaki kupić?

Na rynku mamy naprawdę duży wybór urządzeń do gotowania pod ciśnieniem. Popularne są szybkowary, ryżowary itp. Trzeba dostosować wybór do swoich możliwości i potrzeb. Szybkowar elektryczny przyda się, jeśli nie przepadasz za gotowaniem na kuchence. Gdy kuchenka to nie problem, wybierz taki, który będzie do niej dopasowany. Szybkowar na indukcję to nieco inne urządzenie niż ten do kuchenki gazowej. Ponadto szybkowary różnią się:

  • materiałem, z którego są wykonane – dostępne są szybkowary ze stali nierdzewnej, aluminium oraz z połączenia stali szlachetnej z ceramiką;
  • rozmiarami – można kupić szybkowar w dowolnej wielkości (od 2 do 10 litrów), wszystko zależy od tego, czy mamy zwyczaj gotować dla jednej-dwóch osób, czy dla dużej rodziny;
  • rodzajem uchwytu – szybkowar może mieć pojedynczy uchwyt lub być wyposażony w dwie „rączki”;
  • funkcjami – można wybrać najprostszy model lub wzbogacony dodatkowymi funkcjami, np. timerem, wskaźnikiem temperatury, regulatorem ciśnienia, przystawką do gotowania na parze czy automatycznymi programami gotowania.

Szybkowar - cena

Ceny szybkowarów uzależnione są oczywiście od ich zaawansowania, jakości, marki i jeszcze kilku innych czynników, o których wspominaliśmy w poprzednim akapicie. Najtańsze można znaleźć za niecałe 100 zł. Jeśli wybierzemy te bardziej zaawansowane, trzeba na nie przeznaczyć kilka razy tyle. Niezależnie od tego, czy wybierzemy urządzenie z kategorii ekonomicznych, czy mamy budżet na szybkowar z górnej półki, ma on przede wszystkim spełniać swoje podstawowe zadanie – szybko gotować.

Zobacz nasze pomysły do kuchni w galeriach zdjęć!

Nasi Partnerzy polecają