Jaki piekarnik do zabudowy wybrać? Piekarnik parowy, kompaktowy, z funkcją mikrofali? Poradnik

2022-04-29 13:09

Jaki piekarnik do zabudowy sprawdzi się najlepiej? Piekarnik parowy, piekarnik z funkcją mikrofali czy może piekarnik kompaktowy? Dowiedz się, co decyduje o tym, że piekarnik jest dobry. Sprawdziliśmy również ofertę rynkową i zapytaliśmy o zdanie fachowców.

Kuchnia z wyspą
Autor: mat. pras. ernestrust Szara wyspa utrzymana jest w kolorystyce mebli kuchennych. Zwraca za to uwagę podwyższony blat w części barkowej, który wyróżnia się ciepłą barwą drewna, dodając nieco przytulności

Spis treści

  1. Jaki piekarnik do zabudowy? Piekarnik kompaktowy, parowy
  2. Jak piekarnik do zabudowy: funkcje piekarnika
  3. Nowoczesny piekarnik sterowany smartfonem lub tabletem
  4. Jak dopasować piekarnik do zabudowy kuchennej?
  5. Piękna zabudowa kuchenna: zobacz nasze aranżacje

Jaki piekarnik do zabudowy sprawdzi się najlepiej? Który piekarnik jest dobry? To często zadawane pytania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, decydując się na piekarnik do zabudowy zarówno w małej kuchni, jak i tej o większej powierzchni. Nowoczesne piekarniki mają możliwości, o których kilkanaście lat temu nikt nie śmiałby nawet marzyć.

Jaki piekarnik do zabudowy? Piekarnik kompaktowy, parowy

Odpowiedź na pytanie: jaki wybrać piekarnik nie jest prosta. Oprócz najprostszych w użyciu piekarników tradycyjnych możemy wybierać spośród urządzeń kompaktowych (piekarnik kompaktowy to połączenie piekarnika i kuchenki mikrofalowej), piekarników parowych (możliwość przygotowywania potraw na kilku poziomach równocześnie, bez dodatku tłuszczu, z zachowaniem wartości odżywczych – najpopularniejsza opcja) oraz piekarników parowych z funkcją pieczenia. Oczywiście, gdy wybieramy piekarnik, oprócz wyglądu bardzo ważne są parametry techniczne. Nowoczesność wiąże się z ekonomią - nowoczesny piekarnik, dzięki wielopoziomowemu pieczeniu i szybkiemu nagrzewaniu się, pozwala znacznie zmniejszyć pobór energii. Choć piekarniki wykonują ciężką pracę, katalizator skutecznie pochłania zapachy. Szybkość  i równomierność pieczenia w piekarniku gwarantuje termoobieg. Sterowanie Touch Control to już standard.

Kupując piekarnik, musimy zdecydować, które funkcje będą nam naprawdę potrzebne. Niektórym przyda się piekarnik wyposażony w grill i rożen obrotowy, kolejni nie wyobrażają sobie piekarnika bez termosondy (automatyczne wyłączanie urządzenia po osiągnięciu pożądanej temperatury), jeszcze inni za praktyczne uznają funkcje piekarnika Stay Warm (utrzymywanie potraw w odpowiedniej temperaturze nawet do dwóch godzin), podgrzewania naczyń czy... rozmrażania produktów.

Jak piekarnik do zabudowy: funkcje piekarnika

Zastanawiając się nad wyborem piekarnika i sprawdzając jego funkcje, trzeba zwrócić uwagę na:

  • częstotliwość korzystania z urządzenia i preferencje kulinarne domowników (np. grill, gotowanie na parze). Przydatne są programy automatyczne – to piekarnik dobiera czas, temperaturę i grzałki do przygotowania mięsa, pizzy czy ciasta;
  • udogodnienia piekarnika - do wyboru mamy takiej dodatkowe funkcje piekarnika, jak m.in. termosonda (kontrola temperatury wewnątrz potrawy), elektroniczne książki kucharskie na dotykowych wyświetlaczach, szybkie nagrzewanie, podwójna komora (niezależne pieczenie dwóch dań naraz);
  • system samoczyszczenia piekarnika - warto wybrać piekarnik z pyrolizą: zanieczyszczenia są wypalane w temperaturze ok. 500°C i zamieniają się w łatwy do usunięcia popiół. Pyroliza działa także na szklane drzwi piekarnika, dzięki czemu czyszczenie piekarnika przebiega szybko i sprawnie.

Nowoczesny piekarnik sterowany smartfonem lub tabletem

Czy serca konsumentów podbiją nowoczesne piekarniki z funkcją sterowania za pomocą smartfonu lub tabletu? Powodzeniem cieszą się piekarniki z wbudowanymi przepisami i aplikacjami, które krok po kroku prowadzą do przygotowania potrawy i dobierają optymalne ustawienia. Przykładowo program Kompletne Menu dostępny w piekarniku Crystal Black 910 M BM 60+ Franke pozwala na przygotowanie pełnego posiłku w ciągu godziny! Nasze kompletne menu może składać się z przystawki, pierwszego dania, dania głównego (mięsa lub ryby) i deseru. Dla miłośników Pizzy – program Pizza Plus, dzięki któremu przygotujemy 4 pizze równocześnie. Potrójne przeszklone drzwiczki, prowadnice teleskopowe, system chłodzenia obudowy, Quick Cooking, funkcja wyrastania ciasta, rozmrażania i podgrzewania, termosonda w standardzie.

W piekarniku z linii Integra Smart EBI 713 94 steam marki Amica znajdziemy przepisy kulinarne wraz ze sposobem przygotowywania dań i specjalnie zaprogramowanymi funkcjami. Ten piekarnik stwarza też możliwość cyfrowego pokazu zdjęć. A dla fanów gadżetów -  interaktywny ekran dotykowy, jak w smartfonie!

Zdrowe odżywianie to podstawa! W piekarniku Crystal White 910 M WH 60+ Franke możemy korzystać z programu Wellness, który dzięki obniżonej temperaturze pozwala przygotować zdrowe i smaczne posiłki, ograniczając zużycie tłuszczów i soli. Pieczenie w tym trybie trwa dłużej, ale pozwala zachować rybom i warzywom naturalny smak i aromat.

Jak dopasować piekarnik do zabudowy kuchennej?

- Wybierając piekarnik, należy określić sposób jego otwierania (z przodu, z boku, wózek), wysokość montażu piekarnika oraz lokalizację we wnętrzu - radzi arch. Patrycja Zaczyńska. - Nowoczesne materiały, z których wykonywane są obudowy piekarnika, np. barwione szkło czy metal, pozwalają na „wtopienie” formy piekarnika w zabudowę kuchenną. Decyzję można też oprzeć na kontraście w stosunku do sąsiednich wykończeń. Przy urządzaniu kuchni ważne, by wybrany model piekarnika był spójną częścią projektu. Piekarnik zamontowany wyżej to nie tylko kwestia mody, ale przede przede wszystkim rozwiązanie ergonomiczne.

Znacznie łatwiej jest korzystać z urządzenia na wysokości rąk. Mamy też wtedy pewność, że małe dzieci nie uruchomią go przypadkiem. Opcja montażu piekarnika na wysokości (w słupku lub szeregu) zwiększa także możliwości aranżacyjne.

Piekarnik w wyższym module świetnie komponuje się z urządzeniem parowym lub kuchenką mikrofalową. Właściciele białych kuchni często wybierają biały piekarnik. Białe szkło pozwala piekarnikowi prawie całkowicie wtopić się w wolno stojący element zabudowy. Lakierowane fronty szafek o zbliżonej barwie sprawiają, że kuchenne wnętrze staje się bardzo harmonijne. Forma i wykończenie piekarnika nie są zbyt agresywne, przez co sprzyjają stonowanej aranżacji kuchni. Wyraźnie zaznaczony zaś wyświetlacz piekarnika dodaje jej za to nowoczesności. Piekarnik, pokazując – można powiedzieć – swoje łagodniejsze oblicze, jest tu bardziej meblem niż „artykułem gospodarstwa domowego”. Praktycznie coraz mniej jest na rynku piekarników zintegrowanych z płytą i umieszczanych pod nią. Przeważa za to tendencja, by piekarniki (najpopularniejsze są parowe) instalować wysoko, nad blatem, często w jednej linii z mikrofalą i np. kawiarką. Modna jest też wysoka ściana, w której umieszcza się sprzęty, takie jak zamrażarka, chłodziarka, piekarnik, szuflada grzewcza (najbardziej praktyczne są te, które trzymają temperaturę posiłku, wtedy gotując kilka potraw równolegle, możemy przechowywać je w niej jak w bemarze; mikrofale stopniowo odchodzą w zapomnienie) i kawiarka. Sprzętów AGD oczywiście nie sytuuje się w przypadkowym miejscu, jeśli już mają być widoczne, szuka się symetrii i porządku w aranżacji kuchni.

Piękna zabudowa kuchenna: zobacz nasze aranżacje

Jeśli zastanawiasz się nad zabudową kuchenną, zajrzyj do naszych galerii z inspiracjami. Znajdziesz w nich nie tylko pomysły na piekarnik w zabudowie, ale również na zabudowę wszystkich sprzętów w kuchni: zmywarki, chłodziarki, kawiarki, mikrofali.

Kuchnia i jadalnia w jednym