Mała kuchnia z pojemną zabudową. Pomysły na przechowywanie w małej kuchni

2018-08-31 18:39

Mała kuchnia nie musi być trudna w urządzaniu! Zabudowa małej kuchni powinna uwzględniać wielkość wnętrza, ale także nasze potrzeby. Dlatego warto już na etapie projektu rozważyć pojemną zabudowę. Dzięki temu sprytnie uda się przechować wszystkie akcesoria kuchenne i zapasy, a także perfekcyjnie wykorzystać dostępne miejsce. Radzimy, jak to osiągnąć.

Spis treści

  1. Zabudowa małej kuchni: pamiętaj o strefach
  2. W małej kuchni szczególnie ważny jest wyciąg. Poznaj naszą propozycję
  3. Aranżacja małej kuchni: pojemne meble
  4. Spiżarnia w kuchni, czyli sprytna zabudowa

Mała kuchnia dobrze zorganizowana i wyposażona pozwala szybko oraz wygodnie przygotowywać codzienne posiłki. Zabudowa małej kuchni powinna być zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Czasami jest to nie lada wyzwanie na niedużej powierzchni, bo okazuje się, że mamy mnóstwo rzeczy do przechowywania, a mało przestrzeni. Na szczęście dobry plan pozwala sobie z tym radzić. Kluczowy jest przemyślany projekt mebli kuchennych, tak by w pełni wykorzystać potencjał wnętrza.

Zabudowa małej kuchni: pamiętaj o strefach

W małej kuchni powinniśmy zadbać o trzy podstawowe strefy, które zapewnią nam przyjemne w niej funkcjonowanie: gotowania, przechowywania oraz zmywania. Zwykle czynności kuchenne zaczynają się od lodówki, kontynuowane są przy blacie kuchennym i zlewie, a kończą za płytą grzewczą. Jeśli posłużymy się profesjonalną terminologią, chodzi o ciąg technologiczny, którego elementy spełniają różne funkcje: obróbka wstępna (część między lodówką a zlewem), mycie i zmywanie (zlew), obróbka czysta (zlew-kuchenka), obróbka cieplna (kuchenka) i wykańczanie potraw (blat w pobliżu kuchenki). Wszystkie te strefy muszą być zachowane podczas projektowania zabudowy każdej kuchni. Ponadto nie jest to żadne „widzimisię” – zasada została bowiem sprecyzowana w Polskiej Normie, którą posługują się projektanci.

W małej kuchni szczególnie ważny jest wyciąg. Poznaj naszą propozycję

Aranżacja małej kuchni: pojemne meble

W małej kuchni jedną z bardziej istotnych kwestii jest dobre zagospodarowanie strefy przechowywania, co zapewnią nam pojemne i dobrze rozplanowane meble kuchenne. Dobrą propozycją do małej kuchni będzie wysoko zabudowa kuchenna – na przykład zabudowanie jednej ze ścian szafkami od dołu do góry. Istotną kwestią, zwłaszcza jeśli decydujemy się na małe szafki górne lub w ogóle z nich rezygnujemy, są pojemne szafki dolne.

Warto też pomyśleć o małej kuchni z wyspą, która nie dość, że oddzieli strefę kuchenną od salonu, to może być dodatkowym miejscem na przechowywanie sprzętów i akcesoriów. Pamiętajmy także o kolorach w małej kuchni: jasne barwy mebli kuchennych mogą dodatkowo powiększyć małe wnętrze. Podobnie działają lśniące fronty szafek.

Spiżarnia w kuchni, czyli sprytna zabudowa

Mała kuchnia musi także pełnić funkcję spiżarni. Tradycyjne szafki kuchenne nie najlepiej jednak sprawdzają się w tej roli. O wiele praktyczniejsze są różnorodne systemy cargo, a także pionowe, wysokie szafki, które pozwalają zgromadzić wszystkie potrzebne produkty żywnościowe w jednym miejscu. Przykładem takiego rozwiązania jest szafka, w której po otwarciu drzwiczek mamy podgląd całej kuchennej spiżarni. Szybko się zorientujemy, czego nam brakuje, a także nie zapomnimy użyć żadnego z produktów. Co ważne, sprytnie też posegregujemy i uporządkujemy zakupy przyniesione ze sklepu.

Innym świetnym rozwiązaniem w zabudowie kuchennej są systemy cargo z półkami. Mogą to być nawet bardzo wąskie szafki – półki są bowiem rozmieszczone prostopadle do frontu. Po wysunięciu możemy szybko dokonać przeglądu kuchennych zbiorów. Takie systemy są bardzo solidne i płynnie się wysuwają, dlatego bez problemu udźwigną np. przetwory w słoikach i butelki. Warto także wybierać szafki kuchenne z wewnętrznymi półkami – najlepiej, jeśli każdą z nich wysuniemy oddzielnie. W ten sposób perfekcyjnie zagospodarujemy każdy centymetr.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE