Nowoczesna biała kuchnia: jak dopasować do niej ściany, podłogę i blat?
Biała kuchnia będzie naprawdę efektowna, jeśli starannie dobierze się do niej materiały na blat, podłogę i wykończenia ścian. Matowa czy błyszcząca? Pomożemy ci podjąć trafną decyzję. Zobacz galerie białych kuchni z prawdziwych mieszkań.
Autor: A.M.home
Ciekawą alternatywą dla gładkich, białych ścian są płyty imitujące marmur. Biegnące po ścianie użylenia wprowadzają do kuchni element luksusu.
Spis treści
- Nowoczesna biała kuchnia: pasujące kolory w kuchni
- Nowoczesna biała kuchnia - fronty błyszczące czy matowe?
- Biała kuchnia: inspiracje. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ!
Chcesz mieć nowoczesną białą kuchnię. Ale co z resztą wyposażenia? Jaki dopasować do niej blat, jaką wybrać podłogę, co położyć na ściany? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, urządzając białą kuchnię, i prezentujemy gotowe rozwiązania.
Nowoczesna biała kuchnia: pasujące kolory w kuchni
Nowoczesna biała kuchnia sprawia wrażenie lekkiej, trochę laboratoryjnej, przestronnej, zwłaszcza gdy ma lakierowane fronty. Wprawdzie z bielą współgrają wszystkie kolory, ale nie każdy podkreśla elegancję zabudowy i jej nowoczesny charakter. Biała kuchnia krok po kroku? Oto kilka wskazówek:
- Biała kuchnia z pastelami i kolorem szarym – to jest teraz modne! W tych kolorach może być blat (np. laminowany, z konglomeratu, kompozytu, kamienny) oraz ekran nad blatem. Jeśli blat ma być laminowany, ekran można zrobić z płytek ceramicznych. Blat z konglomeratu i kompozytu daje świetny efekt w połączeniu z ekranem z takich samych materiałów.
- Biała kuchnia z kolorem beżowym: białe fronty mebli kuchennych łączy się z beżami. Mogą to być płytki na podłodze i beżowa wyspa-stół z konglomeratu. Takie zestawienie w przeciwieństwie do poprzedniego to bezpieczna, ponadczasowa propozycja dla osób, które cenią elegancką aranżację kuchni.
- Kuchnia biało-czarna - połączenie białych frontów z czernią, np. blatu (z laminatu, kamienia, kompozytu, szkła) jest jednym z najnowszych trendów w projektowaniu nowoczesnych zabudów do kuchni. Daje bardzo dynamiczny efekt, dlatego lepiej użyć czerni wyłącznie jako akcentu.
Nie przegap: Kuchnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
- Kuchnia biała z kolorem brązowym: modny charakter nowoczesnej zabudowy kuchni podkreśli także połączenie białych frontów z brązami. Jest tu do dyspozycji cała gama odcieni. Można wybrać jasne i ciemne brązy jak czekolada. W takim zestawieniu będzie pasował blat nie tylko kamienny z laminatu, kompozytu i konglomeratu. Równie dobrze sprawdzi się biała kuchnia z drewnianym blatem. Podobnie świetna będzie tu drewniana posadzka.
Zainteresuje Cię też: Blaty kuchenne drewniane - poznaj ich zalety i wady >>>
- Biała kuchnia z kolorowymi wzorami: bardzo modnym zestawieniem są płytki portugalskie, tzw. azulejo, albo płytki cementowe o wzorzystym designie. Charakterystyczne, kolorowe wzory to oryginalne, wyraziste wykończenia, które sprawia, że aranżacja staje się bardzo "domowa", miła w odbiorze. W związku z tym, że barwne płytki są bardzo mocnym akcentem, warto pomyśleć o prostym blacie, np. z jasnego drewna lub laminatu. Azulejo w nowoczesnej białej kuchni mogą pojawić się na ścianie lub podłodze. Co więcej, są bardzo odporne nie tylko na uszkodzenia, ale także łatwe w utrzymaniu czystości.
Zobacz też: Płytki azulejo w nowoczesnej kuchni >>>
Nowoczesna biała kuchnia - fronty błyszczące czy matowe?
Wybór frontów do nowoczesnej białej kuchni powinien być związany ze stylem pomieszczenia, wielkością, ale także z częstotliwością gotowania, systemem oświetlenia, a nawet z wiekiem domowników. Błysk czy mat w białej kuchni? Oto jest pytanie! Trudne, ponieważ każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
- Matowe wykończenie nowoczesnej białej kuchni pasuje do każdego materiału, z którego zamówimy zabudowę meblową. Jakie wykończenie do białej kuchni oferują sklepy? Mat, półmat, supermat. Na pewno sprawdzonym materiałem są fronty wykonane z litego drewna. Naturalna struktura drewna zostanie zachowana np. dzięki lakierobejcy. Tańszym rozwiązaniem są meble laminowane, płyta MDF lub fornir – wszystkie dostępne są wersji matowej w popularnych sklepach wyposażenia wnętrz. Mat na meblach uzyskuje się najczęściej dzięki lakierowi lub foli PCV. Warto mieć na uwadze, że takie wykończenie jest bardzo dobre do białej kuchni, ale nie zawsze sprawdza się w przypadku ciemnych kolorów. Dobrze wygląda w aranżacji z błyszczącym wyposażeniem i sprzętem AGD, dekoracyjną lampą. Uwaga! Matowe wykończenie mebli pochłania światło i w związku z tym może nie sprawdzić się w małej kuchni.
- Nowoczesna biała kuchnia w wersji błyszczącej, czyli z frontami pokrytymi lakierem, nadal jest bardzo modna. Jest to uniwersalne rozwiązanie do kuchni o różnej powierzchni. Projektanci przekonują, że w małej odbite światło od mebli sprawia, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe. Do kuchni błyszczącej pasują drewniane i kamienne blaty. W projektach możemy znaleźć także luksusowe materiały, takie jak corian czy marmur. Minusem błyszczących powierzchni są ślady po palcach, dlatego w takiej zabudowie bardzo istotne są uchwyty. Stanowczo odradzamy otwieranie na tzw. klik.
Zobacz GALERIĘ: Biała kuchnia z drewnianym blatem >>>
- Rozwiązanie dla niezdecydowanych? Mat i błysk w jednej kuchni. Nowoczesna biała kuchnia w takiej koncepcji może mieć połyskującą górę, a dolne szafki wykończone matem, np. z widocznym usłojeniem drewna. To dobre rozwiązanie szczególnie dla rodzin z dziećmi, ponieważ na matowym wykończeniu mebli mniej widać zabrudzenia oraz ślady palców. Do tak urządzonej kuchni przyda się kontrast - np. blat, płytki czy okładziny na ścianie w ciemnym kolorze. Warto także rozważnie dobierać wykończenie mebli. Sprawdzajmy na próbnikach dopasowanie frontu matowego z błyszczącym, najlepiej przy dobrym świetle dziennym.
Biała kuchnia: inspiracje. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ!
Biała kuchnia nigdy nie jest monotonna, zwłaszcza jeśli biel zestawi się z ciekawymi kolorami. Sprawdź, jak prezentują się różne białe kuchnie w gotowych projektach!
Autor: Łukasz Markowicz
Pokój dzienny został optycznie oddzielony od kuchni funkcjonalnym, pełnym szuflad roboczym półwyspem. W jego pobliżu wykrystalizowała się przestrzeń spożywania posiłków – to strefa, która z jednej strony jest miejscem centralnym domu, z drugiej stanowi łącznik wizualny dla całej strefy reprezentacyjnej, w której inwestorzy przyjmują gości.
Autor: EG Projekt - Architekt Ewelina Golinowska
W centralnym punkcie wnętrza stanął okrągły stół dla 4 osób.
Autor: Mariusz Bykowski
Autor: Devangari Design
Granicę strefy kuchennej wyznacza wyspa, w którą wbudowana została płyta grzewcza.