Blat laminowany i z płyty MDF: wady i zalety. Jak czyścić taki blat?

2008-09-26 2:00

Popularne i tanie są blaty laminowane - z płyty wiórowej pokrytej laminatem HPL. W zależności od stylu laminowania i wykończenia krawędzi pasują zarówno do kuchni nowoczesnych, jak i rustykalnych. Również blat z MDF znajduje zastosowanie w kuchni. Szczególnie spodoba się tym, którzy planują nietypowy kształt blatu. Blaty MDF można dowolnie formować, zaokrąglać i ozdobnie frezować ich brzegi.

Do wyboru, do koloru. Blaty kuchenne z płyty laminowanej i MDF
Autor: Piotr Mastalerz

Spis treści

 1. Dlaczego blaty laminowane są najpopularniejsze?
 2. Jakie zalety i wady ma blat laminowany i blat MDF
 3. Jak czyścić blaty MDF i laminowane
 4.  Jaki wybrać blat? INSPIRACJE

Blat laminowany - z płyty wiórowej pokrytej laminatem HPL, czyli kilkunastoma warstwami tworzyw sztucznych wzmocnionych i zaimpregnowanych żywicami syntetycznymi - jest bardzo popularny. Zewnętrzna warstwa laminatu może imitować kamień, metal lub drewno. Wzorów laminatów może być bardzo dużo – większość firm oferuje ich nawet kilkadziesiąt. Styl laminowanym blatom mogą nadawać również krawędzie. Proste blaty laminowane pasują do kuchni nowoczesnych, wyprofilowane z ozdobnymi frezami – do kuchni w stylu retro i rustykalnych.

Podobne właściwości ma blat z MDF, czyli płyta pilśniowa formowana na sucho – materiał bardzo popularny w kuchni, szczególnie na fronty szafek. Blaty wykonane z MDF nie są jednak tak bogate wzorniczo. Ich zaletą w porównaniu z płytą laminowaną jest możliwość formowania dowolnych kształtów, zaokrąglania i ozdobnego frezowania brzegów.

Przeczytaj: Blaty kuchenne drewniane - jakie plusy i minusy mają blaty drewniane [PORADNIK]>>

Dlaczego blaty laminowane są najpopularniejsze?

Blat laminowany to najczęściej kupowany blat. Zbudowany jest z płyty wiórowej pokrytej laminatem, tzn. kilkoma warstwami papieru utwardzonego żywicą syntetyczną. Gwarantują trwałość i dobrą jakość za niewygórowane jak na blaty kuchenne ceny. Obróbka blatu jest łatwa. Zalety to też odporność na wysoką  temperaturę oraz zabrudzenia oraz bogactwo kolorów i wzorów (blaty mogą imitować drewno, kamień, fakturę piasku itp.), różne stopnie połysku. Grubość do 7,4 cm. Maksymalna długość 4,2 m.

Sprawdź też: Blaty kuchenne z metalu. Czy warto wybrać blaty metalowe? [OPINIE]>>

Jakie zalety i wady ma blat laminowany i blat MDF

Zalety:

 • blaty laminowane i z płyty MDF są odporne na tłuste opary, zaplamienia substancjami używanymi w gospodarstwie domowym, wysoką temperaturę do 200°C, ścieranie;
 • blaty laminowane łatwo się czyści, są odporne na działanie chemikaliów występujących w środkach czyszczących;
 • kolor blatu nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych;
 • blaty laminowane i z płyty mdf są łatwe do przycięcia – można to zrobić nawet bez pomocy fachowca;
 • blaty MDF i laminowane są najtańsze spośród wszystkich materiałów wykończeniowych do kuchni na blat.

Wady:

 • pod wpływem pary wodnej mogą zmatowieć;
 • łatwo je zarysować – lepiej więc bezpośrednio na blacie nie kroić nożem ani nie rozbijać kotletów;
 • płyta laminowana ma wykończoną jedną lub dwie krawędzie. Krawędzie blatów przycinanych są nieodporne na wodę, dlatego należy je zabezpieczyć listwą metalową lub akrylową, a w miejscu wycięcia na zlew – silikonem. Blat wymaga starannego wykończenia na krawędziach. W przeciwnym razie może pęcznieć pod wpływem wilgoci.

Sprawdź: 10 inspiracji na blaty kuchenne. Jaki blat do kuchni wybrać?>>

Jak czyścić blaty MDF i laminowane

O pielęgnacji blatu MDF i laminowanego pomyśl już na etapie zakupu i montażu. Wybierz blat o dobrych parametrach ułatwiających pracę i utrzymanie porządku w kuchni (np. blat z powłoką antybakteryjną). Zadbaj też o staranny montaż blatu w kuchni - zabezpieczenie wszystkich łączeń i przerw między blatami (za pomocą specjalnych przyklejanych listew). Podczas codziennego użytkowania przecieraj blat miękką szmatką zwilżoną ciepłą wodą z płynem do naczyń. Unikaj szorujących i żrących preparatów czyszczących. Staraj się nie kroić żywności bezpośrednio na blacie. Nie stawiaj na nim gorących naczyń.

Sprawdź: Jak odnowić drewniany blat kuchenny: zrób to sam>>

 Jaki wybrać blat? INSPIRACJE

Zobacz nasze pomysły na elegancki i stylowy blat do kuchni.

Najlepsze materiały na blat kuchenny