Blat laminowany i z płyty MDF: wady i zalety. Jak czyścić taki blat?

2008-09-26 2:00

Popularne i tanie są blaty laminowane - z płyty wiórowej pokrytej laminatem HPL. W zależności od stylu laminowania i wykończenia krawędzi pasują zarówno do kuchni nowoczesnych, jak i rustykalnych. Również blat z MDF znajduje zastosowanie w kuchni. Szczególnie spodoba się tym, którzy planują nietypowy kształt blatu. Blaty MDF można dowolnie formować, zaokrąglać i ozdobnie frezować ich brzegi.

Do wyboru, do koloru. Blaty kuchenne z płyty laminowanej i MDF
Autor: Piotr Mastalerz

Spis treści

 1. Dlaczego blaty laminowane są najpopularniejsze?
 2. Jakie zalety i wady ma blat laminowany i blat MDF
 3. Jak czyścić blaty MDF i laminowane
 4.  Jaki wybrać blat? INSPIRACJE

Blat laminowany - z płyty wiórowej pokrytej laminatem HPL, czyli kilkunastoma warstwami tworzyw sztucznych wzmocnionych i zaimpregnowanych żywicami syntetycznymi - jest bardzo popularny. Zewnętrzna warstwa laminatu może imitować kamień, metal lub drewno. Wzorów laminatów może być bardzo dużo – większość firm oferuje ich nawet kilkadziesiąt. Styl laminowanym blatom mogą nadawać również krawędzie. Proste blaty laminowane pasują do kuchni nowoczesnych, wyprofilowane z ozdobnymi frezami – do kuchni w stylu retro i rustykalnych.

Podobne właściwości ma blat z MDF, czyli płyta pilśniowa formowana na sucho – materiał bardzo popularny w kuchni, szczególnie na fronty szafek. Blaty wykonane z MDF nie są jednak tak bogate wzorniczo. Ich zaletą w porównaniu z płytą laminowaną jest możliwość formowania dowolnych kształtów, zaokrąglania i ozdobnego frezowania brzegów.

Przeczytaj: Blaty kuchenne drewniane - jakie plusy i minusy mają blaty drewniane [PORADNIK]>>

Dlaczego blaty laminowane są najpopularniejsze?

Blat laminowany to najczęściej kupowany blat. Zbudowany jest z płyty wiórowej pokrytej laminatem, tzn. kilkoma warstwami papieru utwardzonego żywicą syntetyczną. Gwarantują trwałość i dobrą jakość za niewygórowane jak na blaty kuchenne ceny. Obróbka blatu jest łatwa. Zalety to też odporność na wysoką  temperaturę oraz zabrudzenia oraz bogactwo kolorów i wzorów (blaty mogą imitować drewno, kamień, fakturę piasku itp.), różne stopnie połysku. Grubość do 7,4 cm. Maksymalna długość 4,2 m.

Sprawdź też: Blaty kuchenne z metalu. Czy warto wybrać blaty metalowe? [OPINIE]>>

Jakie zalety i wady ma blat laminowany i blat MDF

Zalety:

 • blaty laminowane i z płyty MDF są odporne na tłuste opary, zaplamienia substancjami używanymi w gospodarstwie domowym, wysoką temperaturę do 200°C, ścieranie;
 • blaty laminowane łatwo się czyści, są odporne na działanie chemikaliów występujących w środkach czyszczących;
 • kolor blatu nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych;
 • blaty laminowane i z płyty mdf są łatwe do przycięcia – można to zrobić nawet bez pomocy fachowca;
 • blaty MDF i laminowane są najtańsze spośród wszystkich materiałów wykończeniowych do kuchni na blat.

Wady:

 • pod wpływem pary wodnej mogą zmatowieć;
 • łatwo je zarysować – lepiej więc bezpośrednio na blacie nie kroić nożem ani nie rozbijać kotletów;
 • płyta laminowana ma wykończoną jedną lub dwie krawędzie. Krawędzie blatów przycinanych są nieodporne na wodę, dlatego należy je zabezpieczyć listwą metalową lub akrylową, a w miejscu wycięcia na zlew – silikonem. Blat wymaga starannego wykończenia na krawędziach. W przeciwnym razie może pęcznieć pod wpływem wilgoci.

Sprawdź: 10 inspiracji na blaty kuchenne. Jaki blat do kuchni wybrać?>>

Jak czyścić blaty MDF i laminowane

O pielęgnacji blatu MDF i laminowanego pomyśl już na etapie zakupu i montażu. Wybierz blat o dobrych parametrach ułatwiających pracę i utrzymanie porządku w kuchni (np. blat z powłoką antybakteryjną). Zadbaj też o staranny montaż blatu w kuchni - zabezpieczenie wszystkich łączeń i przerw między blatami (za pomocą specjalnych przyklejanych listew). Podczas codziennego użytkowania przecieraj blat miękką szmatką zwilżoną ciepłą wodą z płynem do naczyń. Unikaj szorujących i żrących preparatów czyszczących. Staraj się nie kroić żywności bezpośrednio na blacie. Nie stawiaj na nim gorących naczyń.

Sprawdź: Jak odnowić drewniany blat kuchenny: zrób to sam>>

 Jaki wybrać blat? INSPIRACJE

Zobacz nasze pomysły na elegancki i stylowy blat do kuchni.

Najlepsze materiały na blat kuchenny
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE