Blat kuchenny jak nowy. Szybki sposób, jak odnowić drewniany blat kuchenny

2015-05-28 15:41 Małgorzata Majkowska

Blat kuchenny, żeby prezentował się elegancko, trzeba czasem odświeżyć. Blat kuchenny z drewna można wielokrotnie odnawiać. Zobacz, jak samodzielnie odnowić drewniany blat kuchenny. Olejowanie drewnianego blatu kuchennego - krok po kroku.

Blaty drewniane w kuchni mają swoich zwolenników. Choć nie są tak wytrzymałe, jak blaty kuchenne z granitu czy blaty laminowane, to można je znaleźć w wielu wnętrzach. Blat kuchenny z drewna pasują zarówno do kuchni nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Bardzo ocieplają wystrój kuchni. Na ich popularność wpływa to, że są naturalne i ciepłe w dotyku. Jednak utrzymanie blatu z drewna w nienagannym stanie wymaga więcej pracy i zabiegów pielęgancyjnych, niż innych rodzajów blatów. Ale odnawiając blat drewniany możemy zmienić jego kolor, taki blat może być bowiem wielokrotnie lakierowany i malowany.

Sprawdź: 10 inspiracji na blaty kuchenne. Jaki blat do kuchni wybrać?>>

Jak dbać o blat kuchenny z drewna

Pielęgnacja blatu kuchennego drewnianego wymaga systematyczności i dokładności. Aby drewnianego blatu nie trzeba było zbyt często konserwować, warto dbać o niego na co dzień. Jak tylko powstanie na nim plama, trzeba ją natychmiast wytrzeć. Jeśli mamy blat kuchenny z miękkiego drewna, lepiej nie krójmy niczego nożem bezpośrednio na nim. Pozostaną tam ślady, które będą ciemniały i w tym miejscu blat może zacząć gnić. Wybierając produkty do odnawiania blatu, pamiętajmy, że muszą one mieć atest PZH potwierdzający, że nadają się do kontaktu z żywnością. Ponadto nie stawiajmy bezpośrednio na drewnianym blacie bardzo gorących naczyń, ponieważ zostaną po nich ślady.

Polecamy krótki poradnik: Jakie wymiary ma blat kuchenny? Sprawdź szerokość i wysokość wygodnego blatu>>

Odnawianie blatu kuchennego z drewna: instrukcja krok po kroku

  1. Drewniany blat w kuchni trzeba co pewien czas odnowić. Jeśli jest intensywnie eksploatowany – nawet co kilka miesięcy. Z blatu musimy usuwać zwłaszcza mocniejsze zabrudzenia i miejsca nadpalenia przez gorące garnki. To wymaga szlifowania.
  2. Pierwszą czynnością przy odnawianiu drewnianego blatu jest staranne zeszlifować jego powierzchni. Robimy to pacą z doczepionym papierem ściernym. Zaczynamy od papieru o dużej gradacji, np. 80, później szlifujemy papierem o gradacji 120, a na końcu 180. W miejscach trudno dostępnych szlifujemy, trzymając kawałek papieru w ręku.
  3. Aby przyspieszyć i ułatwić sobie pracę, możemy  użyć elektrycznej szlifierki oscylacyjnej. Trzeba tylko pamiętać, by za bardzo nie dociskać jej stopy do blatu, bo możemy zrobić w nim wgłębienia.
  4. Pył powstały po szlifowaniu blatu kuchennego dokładnie usuwamy odkurzaczem, a jego resztki zgarniamy miękką ścierką lub gąbką.
  5. Możemy ją lekko zwilżyć wodą, ale nie za bardzo. Pamiętajmy, że gdy przeszlifowany drewniany blat zostanie zamoczony, uniosą się włókna drewna i blat stanie się szorstki.
  6. Zanim rozpoczniemy olejowanie blatu z drewna, taśmą malarską oklejamy ściany i krawędzie urządzeń zamontowanych w blacie. Nadmiar taśmy wycinamy nożykiem.
  7. Olej na powierzchnię blatu nakładamy i rozprowadzamy pędzlem płaskim – koniecznie wzdłuż słojów. Nanosimy tyle warstw, ile zaleca producent.
  8. Nadmiar oleju delikatnie zbieramy z blatu szmatką.
  9. Na drugi dzień przyschnięty olej trzeba wypolerować, by nadać mu jedwabisty połysk. Używamy do tego miękkiej bawełnianej szmatki albo tarczy polerskiej z futerkiem, którą mocujemy do wiertarki.
  10. Z odnowionego blatu zniknęły plamy niemożliwe do usunięcia innym sposobem. Zyskał on głęboką, ładną barwę. Olej wyeksponował słoje i utworzył powłokę chroniącą przed zabrudzeniem.

Polecamy też: Nowoczesne blaty kuchenne: jak dobrać kolor blatu do kuchni, kiedy postawić na blat biały lub szary>>

Blat kuchenny w aranżacji kuchni - GALERIE INSPIRACJI