Maciek uwielbia styl PRL. Surowość tamtych czasów przeniósł do męskiej kuchni

2023-05-23 12:49

Maciek urodził się w latach 80. Estetyka okresu PRL-u budzi w nim nostalgiczne wspomnienia. Odsłonięta oryginalna ściana i meble z płyt drewnopochodnych to świadome nawiązanie do surowości tamtych czasów.

Kuchnia w męskim stylu. Czarne meble, drewno i beton
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Kuchnia na osiedlu z lat 80. w Białymstoku jest dumą Maćka. Wspólnie z siostrą, projektantką Karoliną Maksimowicz, opracowali koncepcję niskobudżetowego remontu w duchu „zrób to sam”.

Zdecydowali się wykorzystać materiały tanie, ale o dużej wytrzymałości – płyty drewnopochodne. Zabarwiona na czarno szlifowana płyta CDF przeznaczona została na fronty. Oklejony fornirem MDF pokrył ścianę nad blatem. Ten zaś powstał z klejonki dębowej. Wszystkie elementy są olejowane.

Przy kąciku jadalnianym odsłonięta została „historia” – prefabrykowana płyta betonowa, z której zbudowano blok. Po rozrysowaniu projektu mebli Maciek samodzielnie zajął się realizacją: od zakupu materiałów przez wykończenie wyciętych płyt, szlifowanie i olejowanie po montaż. Przydało mu się doświadczenie, które zdobył, pomagając ojcu w rodzinnym przydomowym warsztacie.

Zabudowa ciągnie się do samego sufitu, zapewniając odpowiednią liczbę schowków. Blat w kształcie litery L daje dużo miejsca roboczego. – Kawałek przy oknie jest doskonale doświetlony. Tam mogę wykonywać precyzyjne prace, takie jak przygotowywanie sushi lub kręcenie much wędkarskich – opowiada właściciel, który w rytm muzyki elektronicznej przyrządza potrawy z własnoręcznie złowionych ryb.

Wszystko schowane

Wysoka czarna lodówka świetnie wpasowała się w kąt między oknem a ścianą. Przestrzeń nad nią wypełnia szafka, a z boku wygodne cargo. Miejsce nad kaloryferem wykorzystano na szuflady i blat, Panują na nim idealne warunki do hodowli ziół. We wnęce pod oknem ustawiono skrzynię po amunicji, przechowuje się w niej m.in. ziemniaki.

Kuchnia w męskim stylu. Czarne meble, drewno i beton
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Praca z drewnem

Płyta marki Krono, z której wykonano fronty, wykazuje dużą odporność na zarysowania, wilgoć i ogień. Na jej powierzchni wyraźnie widać strukturę wiórków drewnianych. Ścianę nad blatem i po prawej stronie zdobi usłojony fornir dębowy ze sklepu drzewnego WIR Białystok. Podłoga to warstwowa deska dębowa Barlinek.

Kuchnia w męskim stylu. Czarne meble, drewno i beton
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Drewniana ściana nad blatem kuchennym
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Na surowo

Porowaty beton został oczyszczonyi zaimpregnowany. Dzięki temu powierzchnia nie pyli i jest odporna na zabrudzenia. Funkcję wieszaków przejęły pozostawione w ścianie wkręty – wpisały się w charakter aranżacji.

Betonowa ściana
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Do stołu

Odnawianie starych mebli to konik Karoliny. W jej pracowni stary stół jadalniany zyskał nowy blat i czarne wsporniki. Od razu nabrał klasy. Krzesła natomiast pozostały nietknięte, noszą ślady zużycia.

Kuchnia w męskim stylu. Czarne meble, drewno i beton
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Galerie zdjęć: wnętrze z drewnem w roli głównej

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE