Maciek uwielbia styl PRL. Surowość tamtych czasów przeniósł do męskiej kuchni

2023-05-23 12:49

Maciek urodził się w latach 80. Estetyka okresu PRL-u budzi w nim nostalgiczne wspomnienia. Odsłonięta oryginalna ściana i meble z płyt drewnopochodnych to świadome nawiązanie do surowości tamtych czasów.

Kuchnia w męskim stylu. Czarne meble, drewno i beton
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Kuchnia na osiedlu z lat 80. w Białymstoku jest dumą Maćka. Wspólnie z siostrą, projektantką Karoliną Maksimowicz, opracowali koncepcję niskobudżetowego remontu w duchu „zrób to sam”.

Zdecydowali się wykorzystać materiały tanie, ale o dużej wytrzymałości – płyty drewnopochodne. Zabarwiona na czarno szlifowana płyta CDF przeznaczona została na fronty. Oklejony fornirem MDF pokrył ścianę nad blatem. Ten zaś powstał z klejonki dębowej. Wszystkie elementy są olejowane.

Przy kąciku jadalnianym odsłonięta została „historia” – prefabrykowana płyta betonowa, z której zbudowano blok. Po rozrysowaniu projektu mebli Maciek samodzielnie zajął się realizacją: od zakupu materiałów przez wykończenie wyciętych płyt, szlifowanie i olejowanie po montaż. Przydało mu się doświadczenie, które zdobył, pomagając ojcu w rodzinnym przydomowym warsztacie.

Zabudowa ciągnie się do samego sufitu, zapewniając odpowiednią liczbę schowków. Blat w kształcie litery L daje dużo miejsca roboczego. – Kawałek przy oknie jest doskonale doświetlony. Tam mogę wykonywać precyzyjne prace, takie jak przygotowywanie sushi lub kręcenie much wędkarskich – opowiada właściciel, który w rytm muzyki elektronicznej przyrządza potrawy z własnoręcznie złowionych ryb.

Wszystko schowane

Wysoka czarna lodówka świetnie wpasowała się w kąt między oknem a ścianą. Przestrzeń nad nią wypełnia szafka, a z boku wygodne cargo. Miejsce nad kaloryferem wykorzystano na szuflady i blat, Panują na nim idealne warunki do hodowli ziół. We wnęce pod oknem ustawiono skrzynię po amunicji, przechowuje się w niej m.in. ziemniaki.

Kuchnia w męskim stylu. Czarne meble, drewno i beton
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Praca z drewnem

Płyta marki Krono, z której wykonano fronty, wykazuje dużą odporność na zarysowania, wilgoć i ogień. Na jej powierzchni wyraźnie widać strukturę wiórków drewnianych. Ścianę nad blatem i po prawej stronie zdobi usłojony fornir dębowy ze sklepu drzewnego WIR Białystok. Podłoga to warstwowa deska dębowa Barlinek.

Kuchnia w męskim stylu. Czarne meble, drewno i beton
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Drewniana ściana nad blatem kuchennym
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Na surowo

Porowaty beton został oczyszczonyi zaimpregnowany. Dzięki temu powierzchnia nie pyli i jest odporna na zabrudzenia. Funkcję wieszaków przejęły pozostawione w ścianie wkręty – wpisały się w charakter aranżacji.

Betonowa ściana
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Do stołu

Odnawianie starych mebli to konik Karoliny. W jej pracowni stary stół jadalniany zyskał nowy blat i czarne wsporniki. Od razu nabrał klasy. Krzesła natomiast pozostały nietknięte, noszą ślady zużycia.

Kuchnia w męskim stylu. Czarne meble, drewno i beton
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Galerie zdjęć: wnętrze z drewnem w roli głównej