Kuchnia w męskim stylu: czarne meble, drewno i beton

2016-09-23 18:21

Projekt czarnej kuchni w drewnie autorstwa Przetwórni Meblowej Białystok został wykonany dla mężczyzny. Właściciel wspólnie z projektantką opracowali niskobudżetową koncepcję remontu w duchu "zrób to sam". Meble z płyt drewnopochodnych to świadome nawiązanie do surowości czasów PRL-u, które dokładnie pamięta jeszcze mieszkanie na jednym z osiedli w Białymstoku.

Maciek urodził się w latach 80. Estetyka okresu PRL-u budzi w nim nostalgiczne wspomnienia. Odsłonięta oryginalna ściana, pokryta betonem i czarne meble kuchenne z płyt drewnopochodnych to świadome nawiązanie do surowości tamtych czasów. Projekt kuchni w męskim stylu: Karolina Maksimowicz, Przetwórnia Meblowa Białystok, www.przetworniameblowa.pl

Czarna kuchnia w drewnie: nieskobudżetowy projekt

Kuchnia na osiedlu z lat 80. w Białymstoku jest dumą Maćka. Wspólnie z siostrą, projektantką opracowali koncepcję niskobudżetowego remontu w duchu „zrób to sam”. Zdecydowali się w aranżacji kuchni wykorzystać materiały tanie, ale o dużej wytrzymałości – płyty drewnopochodne. Zabarwiona na czarno szlifowana płyta CDF została wykorzystana do zrobienia frontów. Oklejony fornirem MDF pokrył ścianę nad blatem. Ten zaś powstał z klejonki dębowej. Wszystkie drewniane elementy są olejowane. Po rozrysowaniu projektu mebli kuchennych, właściciel samodzielnie zajął się urządzeniem kuchni: od zakupu materiałów przez wykończenie wyciętych płyt, szlifowanie i olejowanie po montaż. Przydało mu się doświadczenie, które zdobył, pomagając ojcu w rodzinnym przydomowym warsztacie. Zabudowa kuchenna w czarnym kolorze ciągnie się do samego sufitu, zapewniając odpowiednią liczbę schowków. Blat w kształcie litery L daje dużo miejsca roboczego.

Beton na ścianie w kuchni

Przy kąciku jadalnianym w aranżacji kuchni odsłonięta została „historia” - prefabrykowana płyta betonowa, z której zbudowano blok. Porowaty beton został oczyszczony i zaimpregnowany. Dzięki temu powierzchnia ściany nie pyli i jest odporna na zabrudzenia. Funkcję wieszaków przejęły pozostawione w ścianie wkręty – wpisały się w charakter aranżacji męskiej kuchni.

"Kawałek przy oknie jest doskonale doświetlony. Tam mogę wykonywać precyzyjne prace, takie jak przygotowywanie sushi lub kręcenie much wędkarskich" – opowiada właściciel, który w rytm muzyki elektronicznej przyrządza potrawy z własnoręcznie złowionych ryb.

Czarna kuchnia w drewnie: dla kontrastu

"Do wykonania zabudowy zamierzaliśmy wykorzystać płyty meblowe. Choć występują w różnych kolorach, nam zależało na zachowaniu neutralnej gamy barw. Aby wprowadzić kontrast w aranżacji męskiej kuchni dla odcieni drewna, zaproponowałam dodanie czerni na frontach." – opowiada projektantka Karolina Maksimowicz. Pan domu na szczęście nie bał się ciemnego koloru w aranżacji kuchni, który niesłusznie kojarzy się z pomniejszeniem przestrzeni i ograniczeniem światła. Czarne powierzchnie zrównoważone zostały szarością i drewnem. Kuchnia nie zmniejszyła się optycznie (fronty odbijają światło) ani nie zaczęła sprawiać wrażenia ciemnej. Stała się natomiast bardziej przytulna i zyskała wrażenie głębi. Okazało się też, że czarne olejowane fronty łatwo się czyści.

Czarna kuchnia w drewnie: wszystko schowane

Wysoka czarna lodówka świetnie wpasowała się w kąt między oknem a ścianą. Przestrzeń nad nią wypełnia szafka, a z boku wygodne cargo. Miejsce nad kaloryferem wykorzystano na szuflady i blat – panują na nim idealne warunki do hodowli ziół. We wnęce pod oknem ustawiono skrzynię po amunicji, przechowuje się w niej m.in. ziemniaki.

Czarna kuchnia: drewno bez tajemnic

Płyta marki Krono, z której wykonano fronty mebli kuchennych, wykazuje dużą odporność na zarysowania, wilgoć i ogień. Na jej powierzchni wyraźnie widać strukturę wiórków drewnianych. Ścianę nad blatem i po prawej stronie zdobi usłojony fornir dębowy ze sklepu drzewnego WIR Białystok. Podłoga w kuchni to warstwowa deska dębowa Barlinek.

Kosztorys urządzenia kuchni

  • zabudowa meblowa i płyty ścienne ok. 4000 zł
  • lodówka, LG 1800 zł
  • zmywarka do zabudowy, Electrolux 1000 zł
  • płyta gazowa, Amica 600 zł
  • okap do zabudowy, Lavello 300 zł
  • piekarnik, Mastercook 1200 zł
  • zlewozmywak, Lavello 300 zł

Razem ok. 9200 zł

Autor projektu: www.przetworniameblowa.pl

Galerie zdjęć: inne realizacje Przetwórni Meblowej Białystok