Jak urządzić kuchnię w kształcie litery L? Sprawdzone sposoby na praktyczne i nowoczesne wnętrze

2023-07-11 14:07

Kuchnia na planie litery „L” to dwa ciągi szafek ustawionych pod kątem prostym względem siebie, tworzących wygodne miejsce do pracy w kuchni. Łatwo tu zorganizować ergonomiczny trójkąt roboczy, ułatwiający gotowanie. Układ kuchni w kształcie litery „L” pasuje do małych kuchni w osobnych pomieszczeniach i do połączonych przestrzeni dziennych. Taki układ kuchni umożliwia też wygodne ustawienie stołu w pobliżu.

Spis treści

  1. Dwa sposoby organizacji kuchnię na planie litery „L”:
  2. Niebieska kuchnia w kształcie litery L
  3. Kolorystyka kuchni w kształcie litery „L”

Kuchnie na planie litery „L” urządzamy w osobnych, wąskich pomieszczeniach lub w aneksach kuchennych połączonych z salonem. W pierwszym przypadku  – jeden ciąg jest zdecydowanie krótszy, często znajduje się przy ścianie z oknem. Takie ustawienie szafek sprawia, że osoba gotująca porusza się po trójkącie, a nie w linii prostej, co ułatwia pracę, a kuchnia zyskuje lepsze proporcje. W otwartych przestrzeniach salonów z kuchnią staramy się tak zaaranżować kuchnię, by była jak najmniej widoczna, nie dominowała nad salonem, a urządzenia AGD wybieramy do zabudowy i  umieszczamy w jednolitej, wysokiej zabudowie.

Dwa sposoby organizacji kuchnię na planie litery „L”:

• Dwa tradycyjne ciągi mebli składające się z szafek stojących i górnych ustawiamy względem siebie tak, by łączyły się pod kątem prostym tworząc wygodną powierzchnię do pracy z jak najdłuższym blatem, a wysokie elementy, czyli lodówka i ewentualny słupek z piekarnikiem znajdowały się na skrajach ciągów. Łatwo wtedy będzie stworzyć wygodny ciąg roboczy. Jeśli ciąg szafek ze zlewem jest przy ścianie z oknem, umieśćmy tam zlew, (oczywiście w miarę możliwości).

• Jeden ciąg szafek stojących, z blatem roboczym, zlewem i płytą do gotowania oraz usytuowaną pod kątem prostym wysoką zabudową z miejscem do przechowywania, lodówką i piekarnikiem. Jest to nowoczesny i chętnie wybierany sposób aranżacji kuchni z dużą ilością miejsca do przechowywania zastawy i produktów spożywczych w szufladach i wysuwanych szafkach typu cargo oraz z wbudowanymi urządzeniami AGD:  lodówką, piekarnikiem i ewentualnie kuchenką mikrofalową, ekspresem do kawy lub urządzeniem do gotowania na parze, umieszczonymi na ergonomicznej dla korzystającej z nich osoby wysokości.

Prostopadły ciąg szafek z blatem roboczym powinien zapewniać wygodne miejsce podczas przygotowywania posiłków: wstępnej obróbki, gotowania i zmywania. Potrzebny jest główny blat — minimum 80 cm długości, pomiędzy zlewem i płytą do gotowania, pomocniczy - 30 cm, pomiędzy lodówką i zlewem (po lewej stronie) oraz blat szerokości 30-40 cm po drugiej stronie płyty do gotowania. Idealnie jest kiedy lodówka, zlew i kuchenka (z piekarnikiem) tworzą tzw. trójkąt roboczy.

Czytaj też: Trójkąt roboczy w kuchni: zasady i przykłady

Kuchnia w kształcie litery L
Autor: Mariusz Bykowski

Niebieska kuchnia w kształcie litery L

Trójkąt roboczy w kuchni. Webinar: Jak zaplanować niedużą łazienkę
Kuchnia w kształcie litery L

Autor: materiały prasowe IKEA

Trójkąt roboczy w kuchni

Pracę w kuchni ułatwi prawidłowe, zgodne z zasadami ergonomii, ustawienie szafek kuchennych i urządzeń AGD.  Jest to tzw. trójkąt roboczy, czyli wzajemne powiązanie funkcjonalne między lodówką, zlewem i kuchenką. Powinny być pomiędzy nimi zachowane odległości 120 - 210 cm (między lodówką i kuchenką do 270 cm). Dzięki temu ograniczymy ilość kroków do niezbędnych oraz zapewnimy sobie płynność i swobodę ruchów. Trójkąt roboczy oparty jest na kolejności prac wykonywanych podczas gotowania: • wyjmujemy produkty z lodówki • myjemy je • następnie gotujemy lub pieczemy.

Pomiędzy tymi trzema strefami powinny znaleźć się blaty robocze.  Unikajmy więc  umieszczania kuchenki i zlewu tuż przy ścianach bocznych, ponieważ uniemożliwia to swobodne ruchy oraz wygodne odstawianie naczyń i produktów na blaty pomocnicze. Planując trójkąt roboczy w kuchni, należy też wziąć pod uwagę, to czy osoba najczęściej gotująca jest prawo, czy leworęczna (wówczas można odwrócić ciąg roboczy, jeśli pozwolą na to instalacje).

Kuchnia w kształcie litery L
Autor: Ayuko Studio

Kolorystyka kuchni w kształcie litery „L”

Kolorystyka kuchni na planie litery „L” zależy od tego czy znajduje się we wspólnej przestrzeni z salonem, czy jest osobnym pomieszczeniem. Jeśli kolorystyka aneksu powinna jest spójna z aranżacją salonu - wtedy wnętrze jest harmonijne, żadna część przestrzeni nie dominuje nad pozostałą. 

Jeśli natomiast kuchnia jest w osobnym pomieszczeniu, jej kolorystka może być dowolna, chociaż też lepiej jeśli jest spójna z aranżacją całego mieszkania – znika wtedy problem łączenia podłóg i kolorów ścian. Najczęściej wybieramy kuchnie jednokolorowe z kontrastującym blatem lub dwukolorowe – część frontów szafek jest drewniana, część lakierowana na biało, szaro, beżowo (rzadko w innym kolorze).

Czytaj też: Jak zaplanować funkcjonalną małą kuchnię?

Nasi Partnerzy polecają