Kuchnia z wyspą w roli głównej. Oto 13 najmodniejszych aranżacji

2022-07-14 11:25

Wyspa w kuchni pełni wiele funkcji. Z jednej strony jest dodatkową przestrzenią roboczą, z drugiej z powodzeniem zastępuje stół. Jak zaaranżować ją we wnętrzu? Jaki kształt i kolor wybrać? Podpowiadamy! A w galerii pokazujemy 13 najciekawszych pomysłów na modną wyspę kuchenną!

Spis treści

  1. Wyspa kuchenna w kuchni tradycyjnej
  2. Otwarta kuchnia z wyspą, czyli salon z kuchnią

Wyspa kuchenna to coraz popularniejsze rozwiązanie w projektach wnętrz. Od czasu, kiedy gotowanie okrzyknięto stylem życia, króluje ona we wnętrzu będąc wielofunkcyjną przestrzenią zarówno w kuchni otwartej, jak i zamkniętej. Tak – wbrew pozorom, wyspa kuchenna nie jest zarezerwowana jedynie do projektów zakładających połączenie salonu z kuchnią. Co warto wiedzieć o wyspie kuchennej? W jaki sposób urządzić kuchnię z wyspą? Podpowiadamy, doradzamy, inspirujemy.

Wyspa kuchenna w kuchni tradycyjnej

Mówiąc o kuchni tradycyjnej, mamy na myśli kuchnię, która stanowi osobne, zamknięte pomieszczenie. Jest odizolowanym od reszty wnętrz domu pomieszczeniem, które stanowi funkcję typowo roboczą. W tej sytuacji, kuchnia powinno mieć ok. 15 mkw. Przyjmuje się, że minimalne wymiary wyspy kuchennej wynoszą: 380 cm długości i 360 cm szerokości. Minimalną długość kuchni należy obliczyć, dodając długość najprostszej wyspy (będącej blatem roboczym – 80 cm), do odległości od niej do ścian po obu stronach (czyli 2 × 120 cm), co daje 320 cm.

Jednakże ze względu na konieczność zmieszczenia również lodówki oraz szafki, niezbędne jest dodanie co najmniej z jednej strony ich minimum 60 cm – i tak mamy minimalną długość kuchni – 380 cm. Identycznie postępujemy, obliczając szerokość. Składają się na nie: szerokość wyspy – 60 cm + obejście 2 × 120 cm, a do tego szafki, chociaż z jednej strony – 60 cm. Stąd minimalną szerokość pomieszczenia określa się na ok. 360 cm

Otwarta kuchnia z wyspą, czyli salon z kuchnią

Wyspa kuchenna, która zaplanowana jest w otwartym wnętrzu stanowiącym salon z kuchnią, zazwyczaj wyznacza granice pomiędzy poszczególnymi strefami. Jeśli zatem ma zabudowę w kształcie litery „U", powinna mieć co najmniej 360 cm długości. Wynik taki dają: długość wyspy (aby blat roboczy był funkcjonalny, powinien mieć ok. 80 cm), odległość pomiędzy nią a szafkami (po 80 cm) oraz głębokość szafek (2 × 60 cm), co daje 360 cm. Przy zabudowie w kształcie „L" zyskamy natomiast 60 cm.

Zobacz 13 wyjątkowych aranżacji kuchni z wyspą w roli głównej:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE