Tapeta kuchenna - inspiracje. Nowoczesne tapety do kuchni

2024-01-18 18:41

Najmodniejsze tapety do kuchni potrafią skutecznie odmienić wnętrze i nadać mu niepowtarzalnego charakteru. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny wzór i materiał, warto dokładnie przyjrzeć się tapetom w kuchni. Która z tapet najlepiej nadaje się do kuchni? Jaka tapeta do kuchni zamiast płytek? Podpowiadamy.

Spis treści

  1. Modne tapety do kuchni
  2. Jaka tapeta do kuchni zamiast płytek?
  3. Nowoczesne tapety do kuchni
  4. Tapety papierowe na ścianę
  5. Najlepsze miejsce dla tapety w kuchni
  6. Ściana w kuchni nad blatem kuchennym - inspiracje

Modne tapety do kuchni

Tapety do kuchni dostępne są w niemal nieograniczonej palecie kolorów i wzorów. Jak z gąszczu deseni wybrać tę idealną? Tapeta w kuchni sprawdzi się zarówno nad blatem kuchennym, jak i na ścianie. Ważne, aby aranżacja kuchni z tapetą była ciekawa, a motyw dekoracyjny nie przytłaczał wnętrza. Modne są wzory marmuru, cegły, geometryczne abstrakcyjne i florystyczne, mi.in.  liście, las tropikalny i ze zwierzętami.

Jaka tapeta do kuchni zamiast płytek?

Kuchnia jest pomieszczeniem intensywnie użytkowanym i łatwo w niej o zabrudzenia. Dlatego tapety do kuchni, nawet te najmodniejsze muszą być w pełni dostosowane do tych trudnych warunków. Na co więc zwracać uwagę, wybierając tapetę do kuchni? Przede wszystkim tapety kuchenne muszą być odporne na wilgoć oraz zabrudzenia.

Chodzi tu też o plamy z gatunku „trudnych”: tłuszcz, kawa, wino, niektóre owoce i warzywa (chociażby granaty czy buraki). Warto więc wybierać modne tapety do kuchni, które łatwo umyjemy, a im samym nie zaszkodzi podwyższona temperatura, wilgoć czy gorący tłuszcz (lubi pryskać w kuchni!).

Nowoczesne tapety do kuchni

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje tapet, które doskonale sprawdzają się w kuchni - pod względem wyglądu i funkcjonalności. Pierwsza grupa to tapety winylowe. Wybierajmy te cienkie i gładkie, najlepiej o połyskującej, solidnej powierzchni, której niestraszne zabrudzenia czy wilgoć. Wysokiej klasy kuchenne tapety winylowe nie potrzebują dodatkowej ochrony, nawet jeśli zamontujemy je nad blatem i w pobliżu kuchenki. Zawsze jednak można zabezpieczyć tapetę taflą szkła.

W drugiej grupie znajdują się tapety z włókna szklanego, którego w swojej strukturze przypominają tkaniny. Są odporne na plamy, wilgoć, a nawet działanie ognia - znakomicie sprawdzą się więc w kuchni. Tapety z włókna szklanego przeznaczone są do malowania, i to wielokrotnego. Pamiętajmy jednak, że trudno je usunąć. Najczęściej odchodzą razem z tynkiem.

Tapety papierowe na ścianę

Tapety papierowe, czyli te najtańsze i najłatwiej dostępne, nie najlepiej sprawdzają się w kuchni – po prostu szybko się zniszczą. Jeśli jednak zabezpieczymy je szkłem, mogą się pojawić nawet nad blatem. Ważne tylko, by nie były poddawane działaniu wilgoci, czyli muszą być perfekcyjnie zamknięte za szkłem.

Najlepsze miejsce dla tapety w kuchni

Aranżacja kuchni z tapetą wymaga dobrego zaplanowania. Musimy zdecydować, czy w aranżacji kuchni tapeta ma zdobić wszystkie ściany? A może tylko jedną ścianę, na tle której ustawimy stolik z krzesłami?

Bardzo ciekawie w aranżacji kuchni zaprezentuje się tapeta nad kuchennym blatem, którą dla dodatkowego efektu albo ochrony możemy przykryć przezroczystym szkłem.

Tekst: Redakcja serwisu

Ściana w kuchni nad blatem kuchennym - inspiracje

Otwarta kuchnia – na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.
Listen on Spreaker.