Wilgoć w domu i mieszkaniu – jak z nią skutecznie walczyć?

2021-01-08 9:06

Nadmierna wilgotność w mieszkaniu może przysporzyć wielu problemów, począwszy od przebarwień na ścianach, poprzez plamy pleśni i odpadający tynk, a skończywszy na problemach zdrowotnych domowników. Wilgoć pogarsza również stan techniczny budynku, dlatego warto sprawdzić, czy jej poziom nie został przekroczony. Jeżeli tak się stało – podpowiadamy, co zrobić, aby poradzić sobie z kłopotem.

Wilgoć w domu i mieszkaniu – jak z nią skutecznie walczyć?
Autor: GettyImages Oznaką nadmiernej wilgotności w mieszkaniu są np. często zaparowane okna

Spis treści

 1. Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu
 2. Nadmierna wilgoć domu – po czym ją rozpoznać?
 3. Wilgoć w domu: przyczyny
 4. Jak sprawdzić poziom wilgotności w mieszkaniu?
 5. Wilgoć w mieszkaniu – jak się pozbyć?
 6. Wilgoć w domu a choroby

Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu

Zacznijmy od tego, że wilgotność powietrza w naszych mieszkaniach to nic innego jak zawartość pary wodnej w powietrzu. Aby wilgoć w mieszkaniu (w pomieszczeniu zamkniętym) można było uznać za odpowiednią, powinna oscylować w granicach 30-65%. Zdecydowanie najlepiej czujemy się jednak, gdy wilgotność powietrza w domu wynosi ok. 40-60% i co ważne – nie powinna ona spadać poniżej 30%, co określa norma PN-78/B-03421, dotycząca parametrów obliczeniowych powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi.

Nadmierna wilgoć domu – po czym ją rozpoznać?

 • Parowanie okien bez przyczyny – a więc nie tylko wtedy, gdy gotujemy lub bierzemy kąpiel.
 • Pogarszający się stan ścian – plamy, zacieki, odpadający tynk, wybrzuszenia (baloniki, wypełnione powietrzem).
 • Wysolenia na suficie, często mylone z grzybem.

Widząc te oznaki, domownicy powinni jak najszybciej podjąć działania. Im później zaczniemy walczyć z wilgocią w mieszkaniu, tym trudniej będzie się jej pozbyć.

..  Grzyb na ścianie: jak go usunąć? >>>

Wilgoć w domu: przyczyny

Wiemy już, że wilgotność powietrza to ważna sprawa, a co jeżeli wilgoć w domu zaczyna przekraczać normy? Zazwyczaj problem pojawia się w starych budynkach oraz obiektach, które nie zostały odpowiednio ocieplone. Wilgoć może się dostawać do środka przez nieszczelne okna lub dziury w dachu. Czasem wilgoć w domu pojawia się również w przypadku zbyt intensywnej kondensacji pary wodnej (np. częste suszenie prania i kąpiele w niewielkich mieszkaniach) lub gdy izolacja przeciwwilgociowa została wykonana niepoprawnie.

Jak sprawdzić poziom wilgotności w mieszkaniu?

Lepiej nie czekać, aż wilgoć w mieszkaniu będzie widoczna gołym okiem. Warto określić, jaki poziom wilgotności będzie odpowiedni dla naszego mieszkania, uwzględniając oczywiście porę roku. Przykładowo w lecie poziom wilgotności nie powinien przekraczać 55%, z kolei zimą lub wiosną może wynosić 30-65%. Aby dokładnie to sprawdzić, warto zaopatrzyć się w higrometr – urządzenie, które kosztuje około 25 zł (w najtańszej opcji), a które pomoże nam określić poziom wilgotności w domu. W zależności od modelu higrometr możemy zamontować w środku lub na zewnątrz.

..  Nawiewniki okienne: czemu są ważne, jakie wybrać? >>>

Wilgoć w mieszkaniu – jak się pozbyć?

Jeżeli wilgoć jest duża, warto zamówić tak zwane ozonowanie, czyli skuteczną formę osuszania. Koszt to ok. 150 zł za godzinę pracy ekipy. Zanim jednak sięgniemy po pomoc fachowców, warto wypróbować inne sposoby na wilgoć w domu:

 • Elektryczny osuszacz powietrza

Nie jest to mały wydatek, bo osuszacze kosztują od 500 do nawet 1000 zł, ale za to są skuteczne. W sklepach znajdziemy osuszacz absorpcyjny, przeznaczony do pomieszczeń, gdzie jest zimno (poniżej 12 stopni), oraz osuszacz kondensacyjny, który świetnie sprawdzi się w warunkach domowych. Kupując osuszacz, warto się zastanowić, czy będzie pracował wyłącznie w jednym pomieszczeniu, czy w całym mieszkaniu. W pierwszym przypadku wystarczy wydajność na poziomie l0 l/24 h, w drugim – 20 l/24 h (zakładając, że powierzchnia ma ok. 50 metrów kw.).

 • Pochłaniacze wilgoci z wymiennymi wkładami

Sprawdzą się w przypadku pomieszczeń, gdzie wilgoć nie wyrządziła jeszcze dużych szkód. Pochłaniacz to niedrogie urządzenie (ok. 10-30 zł), które redukuje wilgoć nawet o 60%, nie wysuszając przy okazji powietrza. Wymienne wkłady działają około trzech miesięcy.

 • Wywietrzniki w oknach

Jak zlikwidować wilgoć w domu? Pozwalając na cyrkulację powietrza o każdej porze roku – i tu właśnie sprawdzają się wywietrzniki, zwłaszcza zimą, gdy rzadziej otwieramy okna.

 • Odpowiednie zabezpieczenie ścian

W takich miejscach jak łazienka czy suszarnia wilgotność powietrza jest często zbyt wysoka, dlatego warto zabezpieczyć ściany wodoodporną farbą (przeznaczoną do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci). Układając płytki, można pokryć wcześniej ściany ciekłą folią hydroizolacyjną, która stworzy tak zwaną przeponę wodochronną.

 • Rośliny pochłaniające wilgoć

Co na wilgoć w domu? Rośliny! Idealnie nadają się do mieszkań, w których wilgoć to stały problem. Takie rośliny, jak paproć, oplątwa, skrzydłokwiat czy bluszcz, pochłaniają wilgoć, choć na pewno nie likwidują jej w stu procentach.

..  Poznaj rośliny, które oczyszczają powietrze >>>

Wilgoć w domu a choroby

Czy wilgoć w mieszkaniu staje się przyczyną zachorowań? Tak, bo sprzyja rozwojowi grzybów, a te są groźne dla naszego zdrowia. Grzyby mogą powodować alergie, bóle mięśni, problemu z układem oddechowym czy migreny.

Wilgoć w domu jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób starszych, dlatego nie zwlekajmy z rozwiązaniem tego problemu!