Nawiewniki okienne: czemu są ważne, jakie wybrać? Montaż nawiewników okiennych

2021-09-21 11:16

W nowoczesnym budownictwie uznaje się nawiewniki okienne za element obowiązkowy. Dzięki nim cyrkulacja powietrza staje się o wiele łatwiejsza, a domownicy nie tracą ciepła. Dlaczego warto je zamontować i jak to zrobić, by dobrze pełniły swoją funkcję? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik.

Nawiewniki okienne
Autor: materiały prasowe Velux Nawiewniki w oknach dachowych Velux - dwustopniowy system wentylacji, którym można wygodnie sterować

Spis treści

  1. Nawiewniki okienne – jakie wybrać?
  2. Nawiewniki okienne higrosterowane i nawiewniki okienne ciśnieniowe
  3. Jak zamknąć nawiewnik okienny?
  4. Nawiewniki okienne: montaż
  5. Nawiewniki okienne bez wiercenia
  6. Nawiewniki na okna – czy warto?

Nawiewniki okienne – jakie wybrać?

Nawiewnik to akcesorium, które montujemy w oknach, po to by do pomieszczeń wpadało powietrze – oczywiście w sposób kontrolowany. Dzięki temu może ono cyrkulować w budynku o każdej porze roku.

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje nawiewników: o regulacji ręcznej i automatyczne. Nawiewniki okienne automatyczne nie pozwalają na zmianę ustawień. Mają one stały przekrój, co oznacza, że do pomieszczenia wpada taka ilości powietrza, jaka jest różnica ciśnień na zewnątrz i wewnątrz. Taki nawiewnik możemy całkowicie zamknąć, ale nie zmienimy jego ustawień. Gdzie nawiewnik automatyczny będzie idealnym rozwiązaniem? Przede wszystkim w biurowcach i budynkach publicznych.

Do użytku domowego o wiele lepszym wyborem będzie nawiewnik z regulacją ręczną, gdzie za pomocą przesłony możemy indywidualnie zadecydować, ile powietrza będzie wpadało do pomieszczenia.

Nawiewniki okienne higrosterowane i nawiewniki okienne ciśnieniowe

Regulacja ręczna lub automatyczna to niejedyny wybór, jakiego będziemy musieli dokonać, kupując nawiewniki. Możemy jeszcze zadecydować, w jaki sposób będą one regulować przepływ powietrza.

Nawiewniki ciśnieniowe (termostatyczne) – działają pod wpływem zmieniającej się na zewnątrz temperatury. Gdy spada poniżej zera (choć można ustawić inny pułap), przepustnica zmniejsza ilość wpuszczanego do wewnątrz pomieszczenia. Tego typu nawiewniki są dosyć sporych rozmiarów, dlatego montujemy je na zewnątrz budynku.

Nawiewniki higrosterowane – automatyczne, działające pod wpływem wilgotności panującej wewnątrz pomieszczenia. Wyposażono je w czujnik z taśmy poliamidowej, który otwiera lub zamyka przesłonę w miarę zwiększania lub zmniejszania wilgotności powietrza. Gdy wilgotność spada poniżej 35%, przesłona jest minimalna, a gdy wilgotność przekracza 70% – otwiera się maksymalnie.

Jak zamknąć nawiewnik okienny?

To bardzo ważne pytanie, które trzeba sobie zadać przed kupnem nawiewników. Te, które będziemy mogli zamknąć, wyposażone są w specjalną przepustnicę. Modeli bez przepustnicy nie można natomiast całkowicie zamknąć.

Nawiewniki okienne: montaż

Jak zamontować nawiewnik okienny? Pierwszym krokiem będzie wybór miejsca mocowania. Najczęściej montuje się je na górnej części ramy okiennej, pośrodku, aby można było swobodnie otworzyć okno.

Jeżeli planujemy nawiewniki na etapie montażu okien, producenci zadbali o specjalne modele, wyposażone w odpowiednie otwory do zamocowania nawiewników. W przypadku gdy montujemy nawiewniki na okna, które są już osadzone, trzeba będzie wykorzystać specjalny sprzęt. Zwyczajna wiertarka nie nadaje się do takich operacji. W przypadku okien PCV dziury wiercimy w przylgach i skrzydłach, a okien drewnianych – albo na ościeżnicy, albo na skrzydle.

Odpowiednio przygotowane otwory należy oczyścić, wygładzić, a następnie można zamontować nawiewniki.

Nawiewniki okienne bez wiercenia

Jeżeli nie chcemy wiercić dziur w oknach, alternatywę stanowią tak zwane nawiewniki wrębowe (bezinwazyjne), które przykręcamy w górnej części okna, pomiędzy elementami okuć, w taki sposób, aby nie przeszkadzały w poprawnym funkcjonowaniu okna. To jedyny nawiewnik do okna, który zamontujemy w taki sposób. W przypadku tradycyjnych nawiewników należy uważać, by nie naruszyć komory zbrojeniowej okna, co może prowadzić do jego zniszczenia i konieczności wymiany.

Nawiewniki na okna – czy warto?

Podsumowując wszystkie funkcje nawiewników w oknach, zdecydowanie warto w nie zainwestować – ograniczają ryzyko powstawania pleśni w domu, a dzięki stałej wymianie powietrza wolniej rozwijają się bakterie i drobnoustroje. Dodatkowo nie powstają przeciągi, a pomieszczenia się nie wychładzają nawet zimą. Nawiewniki stabilizują również poziom wilgotności.

Ile zapłacimy za takie rozwiązanie? Przedział cenowy jest szeroki – w zależności od modelu będzie to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Jak kupować okna?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE