Te rośliny oczyszczają powietrze. Masz je w domu? Pożegnasz się z wilgocią!

2024-01-26 8:07

Jakie kwiaty warto mieć w mieszkaniu? Przede wszystkim te, która poprawiają jakość powietrza. Niektóre rośliny mają zdolność pochłaniania wilgoci, dzięki czemu pomogą uniknąć w przyszłości problemów z pleśnią. Szpeci i przede wszystkim jest niebezpieczna dla zdrowia. Jakie rośliny pochłaniają wilgoć?

Spis treści

  1. Wilgoć w mieszkaniu niebezpieczna dla zdrowia
  2. Rośliny pochłaniające wilgoć w domu
  3. Jak zapobiegać pleśni? 

Wilgoć w mieszkaniu niebezpieczna dla zdrowia

Z problemem nadmiernej wilgoci w mieszkaniach borykają się nie tylko właściciele zabytkowych nieruchomości, ale też tych nowo wybudowanych domów. Wilgoć może powodować rozwój pleśni i grzybów, które są szkodliwe dla zdrowia domowników. Poza tym wytwarzają nieprzyjemną woń.

- Grzyby pleśniowe oddziałują negatywnie na układ oddechowy, nerwowy i skórę - czytamy na stronie medonet.pl. - Życie w takim pomieszczeniu znacznie utrudnia funkcjonowanie alergikowi. Negatywne skutki przebywania w takich pomieszczeniach to ogólne zmęczenie, ból żołądka, głowy, katar, zapalenia zatok, drętwienie nóg i rąk, problemy z utrzymywaniem równowagi.

Pleśń podrażnia oczy oraz niewykluczone, że wywołuje wysypkę na skórze. Wśród długofalowych powikłań jest nawet niewydolność nerek. Poza tym - jak czytamy na stronie medonet.pl, pleśń może stymulować powstawanie nowotworów.

Nadmierna wilgoć niszczy także nasze mieszkanie, powodując odchodzenie tapet. Od wilgoci mogą powstać również nieestetyczne plamy na ścianach.

Czytaj także: Rośliny trujące dla dzieci! Nie trzymaj ich w zasięgu maluchów

Rośliny pochłaniające wilgoć w domu

Narzekasz na wilgoć w swoim domu? Zaopatrz mieszkanie w rośliny, które pomogą z nią walczyć. Jedną z najczęściej polecanych jest wężownica. Dobrze radzi sobie w wysokich temperaturach i w jasnym świetle. Nie wymaga też częstego podlewania - wystarczy raz na tydzień. Jakie jeszcze rośliny pochłaniają wilgoć? Wśród nich są:

  • Paprocie
  • Cyklamen
  • Tillandsia
  • Orchidee epifityczne
  • Filodendrony i monstery
  • Pilea peperomioides
  • Bromelie
  • Sansewieria
  • Mszaki
  • Drobnoziarniste mchy

Jak zapobiegać pleśni? 

Aby zapobiegać pleśni w pomieszczeniach, pamiętaj o regularnym wietrzeniu. Poza tym warto zamontować higrometr, który pomoże śledzić poziom wilgotności. Zapobiegać powstawaniu pleśnie można też poprzez sukcesywne czyszczenie i suszenie mokrych powierzchni. Nie zostawiaj wilgotnych dywanów czy ręczników.

Warto naprawić też wszelkie przecieki dachów, aby woda nie dostawała się do środka budynku. Kluczowe jest też niezwłoczne usuwanie pleśni, gdy tylko się pojawi. Pomogą w tym specjalne środki dezynfekcyjne.     

Rozszyfruj te marki z PRLu. Wstydź się, jeśli ich nie znasz!

Pytanie 1 z 10
Ursus to nazwa?