Aranżacja pustej ściany w kuchni. Jak zabezpieczyć ścianę w kuchni nad blatem?

2023-11-16 13:28

Ściana w kuchni stanie się wielką ozdobą, jeśli odpowiednio ją zaaranżujemy. Co najlepiej położyć na ścianę w kuchni? Oto 37 zdjęć ściany nad blatem w kuchni ze szkłem, tapetą, drewnem i kamieniem. Znajdź najlepszą inspirację do swojej kuchni!

Spis treści

  1. Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
  2. Tapeta do kuchni, fototapeta do kuchni
  3. Przeczytaj także: Jaki blat kuchenny wybrać, co na ścianę nad blatem? 20 inspiracji i pomysłów na ciąg roboczy w kuchni
  4. Najlepsza farba do kuchni - zmywalna
  5. Jakie szkło nad blatem w kuchni?
  6. Jaki kamień na ścianę w kuchni?
  7. Panel drewniany nad blatem w kuchni

Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?

Ściana w kuchni powinna pasować do aranżacji całego wnętrza, ale w ciekawych projektach kuchni zdarza się, że staje się ona główną jego ozdobą. Nie tylko standardowe płytki sprawdzą się na ścianie nad blatem. Wybraliśmy w galerii 37 zdjęć nowoczesnych kuchni, w której ściany w kuchni zdobi tapeta, szkło, cegła, kamień oraz drewno.

Tapeta do kuchni, fototapeta do kuchni

Ściana nad blatem w kuchni brudzi się i często jest mokra, dlatego jeśli wybieramy na nią tapetę, postarajmy się, aby była odporna na ścieranie i wilgoć. Na ścianach w kuchni sprawdzają się tapety winylowe albo tapety z włókna szklanego. Jeśli chcemy położyć nad blatem w kuchni zwykłą tapetę, albo fototapetę, zabezpieczmy ją szkłem.

Przeczytaj także: Jaki blat kuchenny wybrać, co na ścianę nad blatem? 20 inspiracji i pomysłów na ciąg roboczy w kuchni

Najlepsza farba do kuchni - zmywalna

Na ścianie w kuchni najlepiej sprawdzą się wysokiej jakości, niezwykle odporna farba lateksowa i farba ceramiczna.

Jakie szkło nad blatem w kuchni?

Szkło nad blatem w kuchni będzie pięknie odbijać światło i stworzy wrażenie przestrzeni w kuchni. Tafla szkła nad kuchennym blatem może być kolorowa – jednobarwna lub bezbarwna – wówczas ukazuje fakturę ściany pod nią. Szkło nad blatem w kuchni możemy też pokryć nadrukiem, co da jeszcze ciekawszy efekt.

Przeczytaj również: Mała kuchnia - inspiracje. Jak zaplanować kuchnię w wersji mini? 19 zdjęć

Jaki kamień na ścianę w kuchni?

Kamień doskonale nadaje się do wykończenia powierzchni, które chcemy zabezpieczyć przed zabrudzeniem i wilgocią. Taka ozdoba ściany nad blatem w kuchni będzie łatwa do czyszczenia i trwała. Na ścianie w kuchni sprawdzi się marmur, granit, ale także zwykły beton (na przykład płyty) lub trawertyn. Niektóre rodzaje kamienia wymagają jednak dodatkowego zabezpieczenia i zaimpregnowania.

Panel drewniany nad blatem w kuchni

Na ścianie nad blatem w kuchni można też umieścić drewniane lub laminowane panele podłogowe, płyty pokryte fornirem czy wodoodporną sklejkę, pod warunkiem że zabezpieczymy je odpowiednimi impregnatami. Najczęściej nad blatem w kuchni spotkamy: fornir, sklejkę, czy nawet deski parkietowe.

Zobacz też: Zlewozmywak jednokomorowy, dwukomorowy? Jaki jest najlepszy zlewozmywak do kuchni?

Jak zaplanować niedużą kuchnię | Webinar z cyklu Wygodne mieszkanie
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE