Fornir na ścianie: zalety i wady ściennych paneli fornirowanych

2019-07-02 15:55

Fornir na ścianie, a nie na meblu? Ależ tak. Ścienne panele fornirowane wyglądają jak lite drewno, a są od niego tańsze. Okazują się łatwe w montażu. Dostępne są w wielu kolorach i wzorch. Obok zalet mają jednak i wady. Gdzie i jak warto, a w jakich przypadkach nie warto stosować fornirowanych wykończeń ścian?

Spis treści

  1. Fornir naturalny, fornir modyfikowany
  2. Fornir na ścianie: zalety i wady
  3. Fornir w salonie i w sypialni
  4. Fornir w kuchni i w łazience
  5. Jak montować i konserwować panele fornirowane na ścianach?
  6. Nie przegap: jak fornirować meble? >>

Dekoracje ścian z płyt fornirowanych coraz częściej pojawiają się w aranżacjach wnętrz. Panele ścienne pokryte fornirem są bardzo eleganckie, pasują do wnętrz nowoczesnych i klasycznych. Dzięki płytom fornirowanym na ścianach wnętrze staje się przytulne, nabiera wyrazistości, jest jedyne w swoim rodzaju. Pamiętajmy jednak, że wielkoformatowe panele ścienne (zwłaszcza te z forniru w ciemnym kolorze) optycznie pomniejszają wnętrze. Stosujmy je więc z umiarem, zwłaszcza w małych mieszkaniach czy niewielkich wnętrzach. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Fornir naturalny, fornir modyfikowany

Fornir naturalny to płat drewna gr. od 0,1 do 4,5 mm. Na fornir stosuje się zwykle drewno okrągłe, wielkośrednicowe – z gatunków rodzimych (np. fornir dębowy, bukowy, orzechowy, jesionowy, świerkowy, sosnowy) lub egzotycznych (np. fornir palisandrowy, mahoniowy, bambusowy). Aby uzyskać określony efekt dekoracyjny, forniry naturalne można barwić na dowolny kolor oraz pokrywać różnego typu lakierami.

Zamiast forniru naturalnego można też kupić fornir modyfikowany. Czym różni się od tradycyjnego? Fornir modyfikowany jest poddawany nieco innej technologicznej obróbce. Płaty forniru są pozbawione naturalnych niedoskonałości drewna. Mają ujednolicony kolor, tę samą jakość, powtarzalny rysunek. W związku z tym dobrze sprawdzają się we wnętrzach ultranowoczesnych.

Tradycyjnie słowo fornir odnosi się do drewna, jednak w ostatnich latach pojawił się także tzw. fornir kamienny. Jest to wytwarzany w analogiczny sposób rodzaj łatwej do zastosowania okładziny łupkowej, granitowej, bazaltowej, marmurowej czy onyksowej. Z uwagi na wzbogacenie żywicą epoksydową, fornir kamienny cechuje się ogromną odpornością na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Wróćmy jednak do forniru drewnianego.

Więcej o fornirach naturalnych i modyfikowanych >>

Fornir na ścianie: zalety i wady

Zalety ściennych płyt fornirowanych. Ścienne panele fornirowane (podobnie jak fornirowane płyty meblowe) są tańsze od boazerii z litego drewna. Płaty forniru można ze sobą łączyć, tworząc wielkoformatowe płaszczyzny do dekoracji ścian. Fornir wykazuje się dużą plastycznością - nadaje się do pokrywania łuków i zaokrąglonych krawędzi. Ma niepowtarzalny rysunek słojów, co pozwala nadać wnętrzu oryginalny charakter. Jest to także produkt ekologiczny - forniry robi się z drzew popularnych, szybko rosnących, często pochodzących ze specjalnych plantacji.

Wady ściennych płyt fornirowanych. Fornir źle znosi nadmiar wilgoci (z czasem może się wypaczać, pęcznieć). Jest też mniej trwały i odporny na zarysowania niż lite lub klejone naturalne drewno, a także okazuje się trudniejszy w renowacji. Od tych wad wolne są jednak nowoczesne panele fornirowane ścienne, zwłaszcza te wykonywane z myślą o wnętrzach o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka.

Fornir w salonie i w sypialni

Gdzie zastosować okładziny ścienne z forniru? W salonie dobrze będzie się prezentował ścienny panel fornirowany tworzący tło dla telewizora. Kolor i fakturę forniru dopasuj do elementów wyposażenia pokoju (masz do wyboru nawet 200 gatunków drewna i długi szereg kolorów). W sypialni fornir orzechowy o ciepłym odcieniu nałożony na twardy zagłówek stworzy z kolei doskonałe tło dla łóżka.

Doskonale zagra też boazeria fornirowana na ścianie gabinetu czy biblioteki. Wolno stojący regał pokryty ciemnym fornirem lub przymocowana do ściany płyta meblowa z domontowanymi półkami nada również nowoczesnemu wnętrzu szlachetny charakter.

Fornir warto wprowadzić także na ściany przedpokoju. Wnękę na szafę warto zabudować fornirowanymi drzwiami, np. przesuwnymi lub bezprzylgowymi, czyli takimi, w których skrzydło tworzy jedną płaszczyznę z ościeżnicą. 

Fornir w kuchni i w łazience

Fornir używany jest najczęściej do pokrywania pionowych powierzchni płaskich (dekoracje ścian) w miejscach nienarażonych na ciągły kontakt z wodą i wilgocią. Fronty kuchenne, szafy, meble wolno stojące, okładziny ścienne to dobre przykłady zastosowania forniru. Nie poleca się stosować forniru na blaty kuchenne, stoły ani meble łazienkowe znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie wody. Nawet najlepiej zabezpieczone forniry są materiałem bardzo delikatnym, podatnym na obtłuczenia i porysowania, chłoną wodę i mają tendencję do plamienia się. Dlatego decydując się na fornirowe ściany czy inne okładziny, starannie wybierzmy dla nich miejsce.

Fornir w kuchni: 10 inspiracji >>

Fornir w łazience: efektowna aranżacja >>

Jak montować i konserwować panele fornirowane na ścianach?

Montaż płyt fornirowanych na ścianie powierzmy sprawdzonym fachowcom. Upewnijmy się, że elementy pokryte fornirem nie są porysowane czy wygięte. Powinny być idealnie gładkie, bez przerw między łączeniami.

Podczas sprzątania przecieraj panele fornirowane miękką ściereczką zwilżoną wodą z łagodnym detergentem, a następnie suchą szmatką (zwłaszcza krawędzie płyt). Silniejsze zabrudzenia staraj się usunąć emulsją do drewna, roztworem mydlanym lub płynem do mycia szyb (upewnij się, że nie zawierają amoniaku). W kontekście pielęgnacji fornirowanych wykończeń ścian unikaj szorstkich myjek oraz gotowych preparatów zapobiegających osadzaniu się kurzu (te ostatnie mogą tworzyć trudne do usunięcia, czasami nawet tłuste plamy).

Nie przegap: jak fornirować meble? >>

Fornir samoprzylepny, dostępny w sklepach dla majsterkowiczów, ułatwia amatorom pracę z okleinami. Warto jednak poznać i tradycyjną, zdecydowanie trwalszą technikę fornirowania mebli.

Jak kleić fornir? Instrukcja krok po kroku >>

Odnawianie starych mebli. Naprawa forniru