Design w stylu lat 60: ponadczasowy urok fornirowanych paneli [ZDJĘCIA]

2014-02-28 17:19

Design w stylu lat 60 to ponadczasowa klasyka pięknych, drewnianych oklein i niebanalnego oświetlenia nowoczesnych lamp. Zainspiruj się wnętrzem i meblami projektu Mikołaja Wierszyłłowskiego zrealizowanym w Poznaniu.

Spis treści

  1. Design w stylu lat 60: otwarta przestrzeń i amfilada
  2. Design w stylu lat 60: salonowe inspiracje
  3. Design w stylu lat 60: schodkowe dwa w jednym
  4. Design w stylu lat 60: harmonia przeciwieństw
  5. Design w stylu lat 60: ascetyczna jadalnia
  6. Design w stylu lat 60: nieoczywiste rozwiązania
  7. Design w stylu lat 60: ciepła kolorystyka

Design w stylu lat 60: otwarta przestrzeń i amfilada

Na dole domu architekci stworzyli otwartą przestrzeń. Połączyli część wypoczynkową z jadalnią, kuchnią i holem. Rozplanowali je wokół jedynego zamkniętego bloku na tym poziomie (przylegają do niego schody). W bloku ukryli toaletę dla gości, szafę oraz lodówkę. Na obu kondygnacjach mieszkanie można obejść dookoła. Na górze, po jednej stronie korytarza architekci urządzili część rodziców z sypialnią, łazienką oraz pralnią w amfiladowym układzie. Po przeciwnej, na tej samej zasadzie – pokój do nauki, sypialnię i garderobę dziecka. Schowki i szafy projektanci zamaskowali frontami, które są identyczne jak okładziny ścienne.

Design w stylu lat 60: salonowe inspiracje

Salon na parterze architekci podzielili na aneks wypoczynkowy oraz jadalnię, które są otwarte na hol i kuchnię. Część przeznaczoną do relaksu oddziela od stołu sofa „Bora”, pierwszy z mebli zaprojektowanych przez Mikołaja Wierszyłłowskiego i Roberta Nowakowskiego dla firmy Iker. „Bora” wykonana jest ze skóry i płyty fornirowanej palisandrem. Oprócz oczywistych siedzisk aranżacja skrywa schowski z poduchami, które można rozłożyc na miękkim dywanie (firmy Gandia Blasco) lub usiąść w pobliżu kominka. Architekci „otulili” aneks wypoczynkowy ekranami w okleinie z drewna lapacho. Pokryli nimi także część sufitu. W oknach wiszą tkaniny Marimekko, z nadrukowanym złotym wzorem drzew (na piętrze są z takim samym motywem,ale w kolorze czarnym). Designerski, bujany fotel „Voido” Rona Arada to designerski rarytas i wisienka na torcie - znakomicie współgra z resztą mebli oraz lampą „Twiggy” (Foscarini).

Design w stylu lat 60: schodkowe dwa w jednym

Co drugi stopień schodów jest połączony z półką (mają taką samą szerokość). Stopnie z jednej strony są przymocowane do ściany, z drugiej zawieszone na metalowej balustradzie. Zrobiono ją z czarnych pionowych prętów, które tworzą graficzny rytm na tle fornirowanych paneli na ścianie. Gdy z góry sączy się światło halogenowych lamp, balustrada rzuca efektowne cienie na podłogę w salonie.

Design w stylu lat 60: harmonia przeciwieństw

Gościnna toaleta na parterze jest mała, ale za sprawą lustra na całej ścianie sprawia wrażenie bez porównania większej, niż jest w rzeczywistości. Lampa ze stalowym kloszem i stalowa armatura świetnie współgrają z ciepłą okładziną z drewna. Koncepcja kolorystyczna w łazience na piętrze opiera się na mocnym kontraście ciemnego tła ścian i podłogi z bielą sprzętów. Do prostokątnego brodzika i wanny (Duravit) architekci dopasowali umywalkę (tak naprawdę to zlew techniczny). Znaleźli ją w firmie Sanitec Koło. Ścianę przy oknie pomalowali na kolor niebieski, by podkreślić związek łazienki z sąsiadującą z nią sypialnią. Resztę ścian i podłogę pokrywają płytki (Marazzi). Fornirowane drzwi na wprost prowadzą zaś do pralni.

Design w stylu lat 60: ascetyczna jadalnia

Meble w jadalni mają proste formy. Nie zmiękczono ich tkaninami. Elegancja i styl aranżacji zostały podkreślone zestawieniem drewna o wyrazistym rysunku słojów z gładkimi, czarnymi i szarymi akcentami. W roli głównej występuje metalowy stół („Less” firmy Molteni, autorstwa Jean'a Nouvel) o pełnej wdzięku sylwetce, z blatem niemal tak cienkim jak kartka papieru. Dobrano do niego krzesła (model „Lizz”) z tworzywa, zaprojektowane przez Piera Lissoniego dla firmy Kartell. Na ścianach zawieszono grafiki artystki młodego pokolenia, Joanny Chlebnej.

Design w stylu lat 60: nieoczywiste rozwiązania

Między kuchnią a jadalnią zaprojektowano ażurowy regał na naczynia, wytyczający umowną granicę tych dwóch pomieszczeń. W zabudowie po lewej stronie ukryta jest wysoka chłodziarko-zamrażarka. Drzwi między pomieszczeniami na piętrze są również nietypowe. Fornirowane pełne skrzydła przypominają bardziej uchylne ekrany. Nie mają framug i wypełniają przestrzeń od podłogi do sufitu. Wyglądają tak, jakby zostały połączone z drewnianymi parapetami. W rzeczywistości mieszczą się one w wycięciach w skrzydłach. Parapety również nie należą do standardowych rozwiązań. To rodzaj „niekończącej się” półki opasującej wszystkie wnętrza na tej kondygnacji. Zagłówek łóżka ozdobiono obrazami poznańskiego artysty Władysława Radziwiłłowicza.

Design w stylu lat 60: ciepła kolorystyka

Podłogi w pokojach, toalecie dla gości, w korytarzu na piętrze, a także schody wyłożyli deskami egzotycznego lapacho. Z kolei płytami w fornirze z tego samego rodzaju drewna została pokryta część ścian na parterze i w korytarzu, fronty szaf oraz drzwi między pomieszczeniami na górze. Ciemna głęboka tonacja lapacho wprowadziła do wnętrz całego domu ciepły klimat. Sprawiła też, że wystrój stał się intrygujący, bezpretensjonalny i nowoczesny. Architekci zastosowali klarowny zamysł kolorystyczny. Parter utrzymali w stonowanej gamie brązu z akcentami czerni. Żywsze barwy wprowadzili jedynie do sypialni (ściany mają tam intensywny niebieski odcień, który wzmacnia wrażenie przestronności) i łazienki oraz do pokoju dziecka.

Nasi Partnerzy polecają