Design w stylu lat 60: ponadczasowy urok fornirowanych paneli [ZDJĘCIA]

2014-02-28 17:19

Design w stylu lat 60 to ponadczasowa klasyka pięknych, drewnianych oklein i niebanalnego oświetlenia nowoczesnych lamp. Zainspiruj się wnętrzem i meblami projektu Mikołaja Wierszyłłowskiego zrealizowanym w Poznaniu.

Spis treści

  1. Design w stylu lat 60: otwarta przestrzeń i amfilada
  2. Design w stylu lat 60: salonowe inspiracje
  3. Design w stylu lat 60: schodkowe dwa w jednym
  4. Design w stylu lat 60: harmonia przeciwieństw
  5. Design w stylu lat 60: ascetyczna jadalnia
  6. Design w stylu lat 60: nieoczywiste rozwiązania
  7. Design w stylu lat 60: ciepła kolorystyka

Design w stylu lat 60: otwarta przestrzeń i amfilada

Na dole domu architekci stworzyli otwartą przestrzeń. Połączyli część wypoczynkową z jadalnią, kuchnią i holem. Rozplanowali je wokół jedynego zamkniętego bloku na tym poziomie (przylegają do niego schody). W bloku ukryli toaletę dla gości, szafę oraz lodówkę. Na obu kondygnacjach mieszkanie można obejść dookoła. Na górze, po jednej stronie korytarza architekci urządzili część rodziców z sypialnią, łazienką oraz pralnią w amfiladowym układzie. Po przeciwnej, na tej samej zasadzie – pokój do nauki, sypialnię i garderobę dziecka. Schowki i szafy projektanci zamaskowali frontami, które są identyczne jak okładziny ścienne.

Design w stylu lat 60: salonowe inspiracje

Salon na parterze architekci podzielili na aneks wypoczynkowy oraz jadalnię, które są otwarte na hol i kuchnię. Część przeznaczoną do relaksu oddziela od stołu sofa „Bora”, pierwszy z mebli zaprojektowanych przez Mikołaja Wierszyłłowskiego i Roberta Nowakowskiego dla firmy Iker. „Bora” wykonana jest ze skóry i płyty fornirowanej palisandrem. Oprócz oczywistych siedzisk aranżacja skrywa schowski z poduchami, które można rozłożyc na miękkim dywanie (firmy Gandia Blasco) lub usiąść w pobliżu kominka. Architekci „otulili” aneks wypoczynkowy ekranami w okleinie z drewna lapacho. Pokryli nimi także część sufitu. W oknach wiszą tkaniny Marimekko, z nadrukowanym złotym wzorem drzew (na piętrze są z takim samym motywem,ale w kolorze czarnym). Designerski, bujany fotel „Voido” Rona Arada to designerski rarytas i wisienka na torcie - znakomicie współgra z resztą mebli oraz lampą „Twiggy” (Foscarini).

Design w stylu lat 60: schodkowe dwa w jednym

Co drugi stopień schodów jest połączony z półką (mają taką samą szerokość). Stopnie z jednej strony są przymocowane do ściany, z drugiej zawieszone na metalowej balustradzie. Zrobiono ją z czarnych pionowych prętów, które tworzą graficzny rytm na tle fornirowanych paneli na ścianie. Gdy z góry sączy się światło halogenowych lamp, balustrada rzuca efektowne cienie na podłogę w salonie.

Design w stylu lat 60: harmonia przeciwieństw

Gościnna toaleta na parterze jest mała, ale za sprawą lustra na całej ścianie sprawia wrażenie bez porównania większej, niż jest w rzeczywistości. Lampa ze stalowym kloszem i stalowa armatura świetnie współgrają z ciepłą okładziną z drewna. Koncepcja kolorystyczna w łazience na piętrze opiera się na mocnym kontraście ciemnego tła ścian i podłogi z bielą sprzętów. Do prostokątnego brodzika i wanny (Duravit) architekci dopasowali umywalkę (tak naprawdę to zlew techniczny). Znaleźli ją w firmie Sanitec Koło. Ścianę przy oknie pomalowali na kolor niebieski, by podkreślić związek łazienki z sąsiadującą z nią sypialnią. Resztę ścian i podłogę pokrywają płytki (Marazzi). Fornirowane drzwi na wprost prowadzą zaś do pralni.

Design w stylu lat 60: ascetyczna jadalnia

Meble w jadalni mają proste formy. Nie zmiękczono ich tkaninami. Elegancja i styl aranżacji zostały podkreślone zestawieniem drewna o wyrazistym rysunku słojów z gładkimi, czarnymi i szarymi akcentami. W roli głównej występuje metalowy stół („Less” firmy Molteni, autorstwa Jean'a Nouvel) o pełnej wdzięku sylwetce, z blatem niemal tak cienkim jak kartka papieru. Dobrano do niego krzesła (model „Lizz”) z tworzywa, zaprojektowane przez Piera Lissoniego dla firmy Kartell. Na ścianach zawieszono grafiki artystki młodego pokolenia, Joanny Chlebnej.

Design w stylu lat 60: nieoczywiste rozwiązania

Między kuchnią a jadalnią zaprojektowano ażurowy regał na naczynia, wytyczający umowną granicę tych dwóch pomieszczeń. W zabudowie po lewej stronie ukryta jest wysoka chłodziarko-zamrażarka. Drzwi między pomieszczeniami na piętrze są również nietypowe. Fornirowane pełne skrzydła przypominają bardziej uchylne ekrany. Nie mają framug i wypełniają przestrzeń od podłogi do sufitu. Wyglądają tak, jakby zostały połączone z drewnianymi parapetami. W rzeczywistości mieszczą się one w wycięciach w skrzydłach. Parapety również nie należą do standardowych rozwiązań. To rodzaj „niekończącej się” półki opasującej wszystkie wnętrza na tej kondygnacji. Zagłówek łóżka ozdobiono obrazami poznańskiego artysty Władysława Radziwiłłowicza.

Design w stylu lat 60: ciepła kolorystyka

Podłogi w pokojach, toalecie dla gości, w korytarzu na piętrze, a także schody wyłożyli deskami egzotycznego lapacho. Z kolei płytami w fornirze z tego samego rodzaju drewna została pokryta część ścian na parterze i w korytarzu, fronty szaf oraz drzwi między pomieszczeniami na górze. Ciemna głęboka tonacja lapacho wprowadziła do wnętrz całego domu ciepły klimat. Sprawiła też, że wystrój stał się intrygujący, bezpretensjonalny i nowoczesny. Architekci zastosowali klarowny zamysł kolorystyczny. Parter utrzymali w stonowanej gamie brązu z akcentami czerni. Żywsze barwy wprowadzili jedynie do sypialni (ściany mają tam intensywny niebieski odcień, który wzmacnia wrażenie przestronności) i łazienki oraz do pokoju dziecka.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE