Co zamiast wyspy w kuchni? Praktyczne wskazówki na aranżację kuchni bez wyspy

2024-04-26 20:20

Kuchnia z wyspą to modna i efektowna aranżacja, która sprawdza się w przestronnych strefach dziennych. A co jeśli nie możemy pozwolić sobie na wyspę w kuchni? Jakie są alternatywy i jak urządzić funkcjonalną kuchnię bez wyspy? Podpowiadamy!

Jak urządzić kuchnię bez wyspy?

Wyspa kuchenna ma mnóstwo zalet. Stanowi naturalną granicę między strefą kuchenną a wypoczynkową, oferuje dodatkową przestrzeń roboczą, a także pomaga usprawnić komunikację w kuchni.

Niestety, z reguły wolnostojąca wyspa zajmuje całkiem sporo miejsca, dlatego małe kuchnie, w których każdy centymetr jest na wagę złota nie mogą pozwolić sobie na ten element kuchennej aranżacji. Nie oznacza to jednak, że z wyspy musimy rezygnować zupełnie, mając małą lub nieustawną kuchnię.

ZOBACZ: Jak urządzić wąską kuchnię? Najlepsze patenty do nieustawnej kuchni

Alternatywa dla wyspy w kuchni
Autor: Interlite

Półwysep to świetna alternatywa dla wolnostojącej wyspy. Półwysep kuchenny, zgodnie z nazwą jest połączony z jednym z boków kuchennej zabudowy. Półwysep może być również blatem stołu przymocowanym do zabudowy lub ściany.

Alternatywa dla wyspy w kuchni
Autor: MGN

Aneks kuchenny lub układ jednorzędowy (zabudowa zajmuje tylko jedną ścianę), gdzie nie mamy możliwości wstawienia wolnostojącej wyspy, możemy urozmaicić stołem! Podobnie jak wyspa stół w kuchni może pełnić rolę naturalnej granicy między kuchnią a salonem.

ZOBACZ: Jak oddzielić kuchnię od salonu na 7 sposobów. Porady architekta wnętrz

Alternatywa dla wyspy w kuchni
Autor: Pion Poziom

Do małych i wąskich kuchni doskonale nadają się układy w kształcie litery L i U. Można również zdecydować się na aranżację jednorzędową lub dwurzędową z zabudową równolegle ulokowaną po obu sstronach kuchni. W takich pomieszczeniach wyspa będzie zbędna.

Zobacz najmodniejsze aranżacje kuchni bez wyspy: