Kuchenna wyspa nie musi być nudna. 13 pomysłów, które sprawdzą się w każdym mieszkaniu

2022-08-29 12:12

Jeśli tylko się da, warto ją uwzględnić w projekcie kuchni. Wyspa może bowiem pełnić funkcje dodatkowego blatu do pracy, wygodnej jadalni czy pojemnego magazynu. W otwartej przestrzeni sprawdzi się też w roli wizualnej przegrody. Przybliżamy temat od strony ergonomii i rozwiązań aranżacyjnych. Dzięki nim szybko dotrzesz do wymarzonego celu.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Stolkar DUET Z JADALNIĄ Zalety połączenia stołu z wyspą? Bliskość obu stref i przebywających w nich osób. A gdy planujesz dłuższe biesiady – komfort siedzenia przy stole na siedziskach standardowej wysokości.

Spis treści

 1. REGUŁA TRÓJKĄTA
 2. NA GRANICY
 3. W CENTRUM
 4. ZNAK ELEGANCJI
 5. SZYBKI PROGRAM
 6. EFEKT NA LATA
 7. SZTUKA MASKOWANIA
 8. ZE ZLEWEM I PŁYTĄ
 9. ZAPASY NA WYSPIE
 10. DO SZEREGU
 11. W PUNKT
 12. CIENKA BIAŁA LINIA
 13. Z OGRODEM
W DOBRYM POŁOŻENIU

Wyspa w przestrzeniach otwartych jest już właściwie stałym elementem aranżacji – efektownie oddziela strefę gotowania od salonu, sprawdza się tu też od strony praktycznej. Ale i w dużych kuchniach zamkniętych ułatwia organizację ciągu roboczego. Zmniejsza dystans między blatami, dodatkowo może stanowić aneks jadalniany. Wielkość wyspy to kwestia indywidualna – zależy od metrażu pomieszczenia oraz zakresu funkcji, które ma pełnić. Wyznaczając na nią miejsce, pamiętaj o uwzględnieniu wolnego obszaru dookoła wyspy (na swobodne poruszanie się i pracę przy blacie). Jeśli blat jest wyłącznie pomocniczy, a pod spodem nie przewidujesz szafek z szufladami, wystarczy zostawić przy meblu ok. 90 cm wolnej przestrzeni. Gdy planujesz szuflady, zostaw przed nimi minimum 120 cm (po wysunięciu zajmują bowiem ok. 60 cm). Zamierzasz urządzić na wyspie miejsce do jedzenia? Niezbędne jest co najmniej 60 cm pustej podłogi za krzesłami na ich odsunięcie od blatu.

REGUŁA TRÓJKĄTA

Planując w otwartej kuchni wyspę przed zabudową z zasadniczym blatem roboczym, zastosuj te same zasady ergonomii jak w przypadku dwóch ciągów równoległych. Lodówkę, zlewozmywak i płytę grzejną rozmieść w takiej właśnie kolejności (tzw. trójkąt roboczy) i nie za daleko od siebie. Na zdj. zabudowa Bistro marki Ballingslöv w kolorach ostrygowego beżu i jasnego dębu, blat w odcieniu piaskowym (Dekton Arga). W tym projekcie lodówkę schowano w wysokiej zabudowie, zlewozmywak ze zmywarką ulokowano w podstawowym blacie roboczym, i niemal na wprost nich – na wyspie – płytę grzejną.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Ballingslöv

NA GRANICY

W mieszkaniu typu studio aneks jadalniany, może zastąpić wyspa w wersji mini. Dodaj tylko do niej wygodne hokery. Całość efektownie oddzieli strefę kuchenną od wypoczynkowej.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy mebel-partner.pl Na zdj. hoker barowy nr 35, welur i gięte drewno orzechowe, stalowa czarna noga, obrotowe siedzisko z regulacją wysokości, 379 zł, mebel-partner.pl

W CENTRUM

Inspirujący, nietypowy przykład – wyspa stanowi nie pomocniczy, a zasadniczy blat roboczy (część sprzętów znajduje się w wysokich zabudowach). Z jednej strony służy do spożywania posiłków. Ustawiono ją wzdłuż osi kuchni otwartej na salon. Wyspa zwieńczona jest spiekiem kwarcowym, ma wbudowaną płytę indukcyjną z wysuwanym pochłaniaczem.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki AQform Projekt wnętrza: TK Architekci, tkarchitekci.pl

ZNAK ELEGANCJI

Jak wkomponować wyspę ulokowaną na granicy stref kuchennej z wypoczynkową w aranżację całego pomieszczenia? Projektanci podpowiadają, by wykończyć ją materiałami nawiązującymi do mebli w salonie albo do efektownych okładzin w kuchni. Drugie rozwiązanie widać na tym zdj. Wyspę i ścianę nad blatem zabudowy obłożono wielkoformatowymi płytami kwarcogranitowymi Silestone – Ethereal Dusk marki Cosentino. Doskonale imitują marmur, a przy tym łatwo utrzymasz je w czystości.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Cosentino
FUNKCJONALNIE

Do wyspy, która gra rolę stołu do jedzenia oraz przygotowania potraw, trzeba podłączyć jedynie instalację elektryczną (do jej oświetlenia). Doświadczenie podpowiada, że przydają się też gniazdka elektryczne. Można wtedy podłączyć mikser, blender czy skorzystać z laptopa. Decydując się na montaż płyty grzejnej, weź pod uwagę doprowadzenie prądu zarówno do niej, jak i do okapu. Jeśli urządzenie pracuje w trybie pochłaniacza, jego odległość od przewodu wentylacyjnego nie ma znaczenia. Jednak gdy działa w trybie wyciągu, pamiętaj, że jego skuteczność jest tym mniejsza, im dalej usytuujesz go od przewodu. Odległość ma też znaczenie w przypadku instalacji zlewu i zmywarki. Rurę kanalizacyjną umieszcza się w podłodze, zachowując spadek 4-5%. Łatwiej o większe nachylenie rury, gdy wyspa jest blisko pionu kanalizacyjnego.

SZYBKI PROGRAM

Dzięki szafkom modułowym stworzysz swoje „centrum operacyjne” tak jak chcesz i bez długiego czekania na realizację wyspy na wymiar. Przykryj korpusy mebli szerszym blatem (wystarczy 90-centymetrowy przy standardowych szafkach o głębokości 60 cm). Zyskasz miejsce do jedzenia, przy którym nie będziesz siedzieć bokiem.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Salony Agata, agatmeble.pl Na zdj. zestaw mebli kuchennych z modułowego systemu Qubik, Salony Agata, agatameble.pl

EFEKT NA LATA

Myślisz o wyspie z drewnianym blatem? Sprawdzą się gatunki twarde, odporne na wilgoć (np. dąb czy egzotyczne). Uwaga – należy je zaolejować lub polakierować.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki DLH Na zdj. blat z drewna amazakoue, 302x62x3 cm, 1788 zł, dlh.pl

SZTUKA MASKOWANIA

Gdy dużo gotujesz i obawiasz się, że nieład na blacie zaburzy aranżację salonu (i twój odpoczynek), zintegruj wyspę z wyższym regałem. Mebel zasłoni część kuchni, będzie przyciągać uwagę dekoracyjną zawartością.

Kuchnia z wyspą
Autor: Mat Pawelski Na zdj. zabudowa kuchenna projektu Katarzyny Domańskiej Decoroom Kitchen; wnętrze autorstwa Olgi Nowosad-Szewców/ Decoroom, decoroom.eu

ZE ZLEWEM I PŁYTĄ

Nie umieszczaj obu sprzętów blisko szczytów wyspy. Zostaw od brzegów mebla do ich krawędzi co najmniej 30 cm. Musisz mieć miejsce na odkładanie naczyń i garnków. Te 30 cm to także pas ochronny zapobiegający zachlapaniu wodą lub tłuszczem otoczenia wyspy oraz ewentualnym poparzeniom olejem czy wrzątkiem osób znajdujących się w pobliżu.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Zajc Na zdj. zabudowa bazująca na modelu Z1 marki Zajc Kuchnie. Wyspa wykończona spiekiem kwarcowym Dekton (Cosentino), fronty lakierowane, zlew podwieszany, płyta grzewcza zlicowana z blatem, na zamówienie, zajc.pl

ZAPASY NA WYSPIE

Wpadł nam w oko ten patent – płytsze szuflady (o głębokości ok. 30 cm). Dzięki nim po drugiej stronie wyspy da się zamontować zlewozmywak z odpływem i szafką albo szufladami poniżej. Sprytnie zagospodarowany każdy centymetr.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Nobilia Na zdj. kuchnia Nobilia Cascada 776 trzcina, lakierowany laminat, fronty szuflad – drewno.
JAK OŚWIETLIĆ?

Gdy wyspa pełni wiele zadań – są w niej zamontowane płyta grzewcza czy zlewozmywak, przyjmuje się te same zasady oświetlenia jak przy projektowaniu standardowego blatu. Źródła światła powinny dobrze rozjaśniać każdą strefę pracy, zatem liczbę opraw dopasuj do poszczególnych funkcji i wielkości blatu. Ważne, by zastosować lampy z kloszami otwartymi od dołu lub punktowe. Skierują światło w wybrane miejsca na blacie. Przy tym żarówki nie powinny wystawać spod kloszy, ponieważ mogą oślepiać domowników krzątających się przy wyspie. Oprawy powieś tak, by nie przeszkadzały w przygotowywaniu posiłków, a także w komunikacji z osobami po drugiej stronie wyspy, czyli najlepiej na wysokości ponad głowami użytkowników. Do strefy pracy zaleca się światło o jasnej temperaturze barwowej, zbliżone do naturalnego (3000-4000 K). Eksponuje ono szczegóły, nie fałszuje kolorów, aktywizuje umysł człowieka.

DO SZEREGU

Kilka identycznych lamp zawieszonych „pod linijkę” nad długą wyspą to klasyka, która nie wychodzi z mody. Oprawy dodają aranżacji dynamiki, a wraz z wyspą tworzą rodzaj optycznej zasłony wytyczającej granicę między strefami funkcyjnymi.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy usedkitchenexchange.co.uk

W PUNKT

Oto przykład, że małe oprawy-tuby sprawdzą się nad wyspą także wtedy, kiedy powiesi się je inaczej niż w jednym rzędzie. Tu zainstalowano dwie identyczne lampy (każda ma dwa źródła światła) pod kątem prostym do siebie. Oświetlają blat i dyskretnie dekorują przestrzeń.

Kuchnia z wyspą
Autor: Yassen Hristov

CIENKA BIAŁA LINIA

Oświetlenie minimalistycznie nie rzuca się w oczy. Perfekcyjnie wpasowuje się w ascetyczną aranżację wnętrza. I przede wszystkim eksponuje światło.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki AQform Na zdj. oprawa Rafter LED Section Zwieszany marki AQForm. Projekt wnętrza: TK Architekci.

Z OGRODEM

Co powiesz na to, by w duchu idei biofilii, obok lampy nad wyspą powiesić pnące rośliny doniczkowe? Zbudują razem ładną przestrzenną kompozycję (wieczorami podświetloną) i wprowadzą przytulny, świeży klimat. Świetnie podkreśli go podłoga w ciepłym odcieniu betonu. W tej aranżacji wykorzystano podłogę winylową z serii Illume marki Quick-Step. Ta nowa kolekcja to zestaw dekorów, które perfekcyjnie odwzorowują kolory i faktury naturalnych materiałów. W pełni wodoodporne, nadają się do pomieszczeń takich jak kuchnia.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy marki Quick-Step
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE