Jak urządzić kuchnię otwartą na salon w bloku? Kuchnia otwarta na salon - aranżacje

2024-03-19 9:03

Odważnie wkroczyły na salony, wygodnie się rozsiadły i czują jak u siebie. Jedne płynnie przechodzą w strefę dzienną, inne zaznaczają swoją obecność wyspą. A nam podobają się wszystkie! Bo lubimy przygotowywać posiłki, będąc w centrum życia rodzinnego. Zobacz, jak urządzić nowoczesną kuchnię otwartą na salon, z wyspą lub bez i czy warto łączyć salon z kuchnią.

Spis treści

  1. Nowoczesna kuchnia otwarta na salon
  2. Mała kuchnia otwarta na salon
  3. Nowoczesne oświetlenie salonu z aneksem kuchennym
  4. Kuchnia otwarta na salon — przechowywanie
  5. Kuchnia otwarta na salon. Aranżacje
  6. Jaki jest najlepszy blat kuchenny? Z czego zrobić tanio blat kuchenny i ile kosztuje blat u stolarza?

Nowoczesna kuchnia otwarta na salon

Nowoczesna kuchnia ma być nie tylko wygodna, lecz przede wszystkim piękna. Oglądać ją wyłącznie przez kadr framugi lub okna podawczego byłoby nietaktem. Dlatego kuchnie coraz rzadziej chowają się za ścianą. Zwiększa to częstotliwość koniecznych porządków, może też utrudnić przygotowywanie kulinarnych niespodzianek, lecz daje w zamian nowe możliwości i zmianę perspektywy.

Kuchnia otwarta na salon to nie tylko więcej par oczu, by zobaczyć kipiące mleko, i więcej nosów, by poczuć przypalony sos. To zaproszenie domowników i gości do wspólnego gotowania i oficjalne zaliczenie kuchennych obowiązków na poczet aktywności salonowych.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki IKEA

Mała kuchnia otwarta na salon

Mogłoby się wydawać, że kuchnia połączona z salonem zdaje egzamin tylko w większych mieszkaniach. Owszem, w dużej przestrzeni możemy pozwolić sobie na wiele w kwestii aranżacji. Mamy miejsce na postawienie wyspy czy półwyspu – jeśli jednak dobrze je zaprojektujemy (zmniejszymy np. wymiary), poprawią funkcjonalność kuchni także w kawalerce. W małym metrażu aneks kuchenny w salonie ma szansę dodać całemu mieszkaniu luzu, powietrza.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Falmec

Nowoczesne oświetlenie salonu z aneksem kuchennym

Sprawdzonym sposobem na efektowne podkreślenie podziałów funkcjonalnych jest oświetlenie. Osobne dla blatu roboczego, osobne dla strefy wypoczynkowej. Z jednej strony dobrze wyglądają spójne zestawy lamp, z drugiej zaś poszczególne obszary wymagają innej jasności. Ostrożnie z mieszaniem świateł o dużej różnicy temperatur! Postawmy na wyraźne, odrębne plamy. W dużych, wielofunkcyjnych wnętrzach ustawiajmy lampy tak, by nie raziły żadnego z użytkowników pomieszczenia.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Technistone

Kuchnia otwarta na salon — przechowywanie

Otwarcie kuchni na salon stanowi dobry pretekst do tego, by zastanowić się nad kuchennym przechowywaniem. Teraz kiedy szafki i blat są właściwie częścią pokoju dziennego, ozdobna funkcja przedmiotów, które zgromadziliśmy w kuchni, jest sprawą jeszcze większej wagi. Otwarte półki o interesującym układzie, a na nich dekoracyjna zastawa, kwiaty i alkohole na specjalną okazję – to tylko kropla w morzu możliwości. Być może książki kucharskie doczekają się w końcu ekspozycji, na którą zasługują?

Tekst: Mateusz Żaboklicki

Kuchnia otwarta na salon. Aranżacje

Jaki jest najlepszy blat kuchenny? Z czego zrobić tanio blat kuchenny i ile kosztuje blat u stolarza?