Kuchnia w kształcie litery L. Wąska, z oknem, z wyspą, mała

2024-06-03 12:45

Kuchnia w kształcie litery L to dwa ciągi szafek ustawionych pod kątem prostym względem siebie, tworzących wygodne miejsce do pracy w kuchni. Łatwo tu zorganizować ergonomiczny trójkąt roboczy, ułatwiający gotowanie. Układ kuchni w kształcie litery L pasuje do małych kuchni. Jak urządzić kuchnię w kształcie litery L? Podpowiadamy.

Spis treści

  1. Wąska kuchnia w kształcie litery L
  2. Mała kuchnia w bloku w kształcie litery L na 2 sposoby
  3. Kuchnia w literę L z oknem
  4. Kuchnia w kształcie litery L z wyspą
  5. Kuchni w kształcie litery L - kolory
  6. Kuchnia w kształcie litery L. Optymalne wykorzystanie przestrzeni - zdjęcia
  7. Niebieska kuchnia w kształcie litery L

Wąska kuchnia w kształcie litery L

Kuchnie w kształcie litery L urządzamy w osobnych, wąskich pomieszczeniach lub w aneksach kuchennych połączonych z salonem. W pierwszym przypadku  – jeden ciąg jest zdecydowanie krótszy, często znajduje się przy ścianie z oknem. Takie ustawienie szafek sprawia, że osoba gotująca porusza się po trójkącie, a nie w linii prostej, co ułatwia pracę, a kuchnia zyskuje lepsze proporcje.

W otwartych przestrzeniach salonów z kuchnią staramy się tak zaaranżować kuchnię, by była jak najmniej widoczna, nie dominowała nad salonem, a urządzenia AGD wybieramy do zabudowy i  umieszczamy w jednolitej, wysokiej zabudowie.

Mała kuchnia w bloku w kształcie litery L na 2 sposoby

1. Dwa tradycyjne ciągi mebli składające się z szafek stojących i górnych ustawiamy względem siebie tak, by łączyły się pod kątem prostym tworząc wygodną powierzchnię do pracy z jak najdłuższym blatem, a wysokie elementy, czyli lodówka i ewentualny słupek z piekarnikiem znajdowały się na skrajach ciągów. Łatwo wtedy będzie stworzyć wygodny ciąg roboczy. Jeśli ciąg szafek ze zlewem jest przy ścianie z oknem, umieśćmy tam zlew, (oczywiście w miarę możliwości).

2. Jeden ciąg szafek stojących, z blatem roboczym, zlewem i płytą do gotowania oraz usytuowaną pod kątem prostym wysoką zabudową z miejscem do przechowywania, lodówką i piekarnikiem. Jest to nowoczesny i chętnie wybierany sposób aranżacji kuchni z dużą ilością miejsca do przechowywania zastawy i produktów spożywczych w szufladach i wysuwanych szafkach typu cargo oraz ze sprzętem AGD do zabudowy.

Prostopadły ciąg szafek z blatem roboczym powinien zapewniać wygodne miejsce podczas przygotowywania posiłków: wstępnej obróbki, gotowania i zmywania. Potrzebny jest główny blat — minimum 80 cm długości, pomiędzy zlewem i płytą do gotowania, pomocniczy - 30 cm, pomiędzy lodówką i zlewem (po lewej stronie) oraz blat szerokości 30-40 cm po drugiej stronie płyty do gotowania. Idealnie jest kiedy lodówka, zlew i kuchenka (z piekarnikiem) tworzą tzw. trójkąt roboczy.

Kuchnia w kształcie litery L
Autor: Mariusz Bykowski
Trójkąt roboczy w kuchni
Kuchnia w kształcie litery L

Autor: materiały prasowe IKEA

Pracę w kuchni ułatwi prawidłowe, zgodne z zasadami ergonomii, ustawienie szafek kuchennych i urządzeń AGD.  Jest to tzw. trójkąt roboczy, czyli wzajemne powiązanie funkcjonalne między lodówką, zlewem i kuchenką. Powinny być pomiędzy nimi zachowane odległości 120 - 210 cm (między lodówką i kuchenką do 270 cm). Dzięki temu ograniczymy ilość kroków do niezbędnych oraz zapewnimy sobie płynność i swobodę ruchów. Trójkąt roboczy oparty jest na kolejności prac wykonywanych podczas gotowania: • wyjmujemy produkty z lodówki • myjemy je • następnie gotujemy lub pieczemy.

Pomiędzy tymi trzema strefami powinny znaleźć się blaty robocze.  Unikajmy więc  umieszczania kuchenki i zlewu tuż przy ścianach bocznych, ponieważ uniemożliwia to swobodne ruchy oraz wygodne odstawianie naczyń i produktów na blaty pomocnicze. Planując trójkąt roboczy w kuchni, należy też wziąć pod uwagę, to czy osoba najczęściej gotująca jest prawo, czy leworęczna (wówczas można odwrócić ciąg roboczy, jeśli pozwolą na to instalacje).

Kuchnia w literę L z oknem

Urządzenie kuchni w kształcie litery L z oknem jest świetnym pomysłem, ponieważ okno dostarcza naturalne światło, dzięki czemu mała kuchnia wydaje się większa. Wykorzystaj naturalne światło z okna, umieszczając pod oknem blat roboczy albo zlew - to dosyć popularne rozwiązanie. Jeżeli zdecydujesz się na zlew pod oknem, pamiętaj, by zamontować baterię, umożliwiającą otworzenie okna - dostępne są baterie składane. Taki układ pociąga za sobą też inne niż w klasycznej kuchni rozmieszczenie oświetlenia. Sprawdzą się kinkiety zamontowane po obu stronach okna lub lampy wiszące - w takiej odległości od okna, która umożliwia jego otwarcie.

Kuchnia w kształcie litery L z wyspą

Wyspa kuchenna w kuchni w kształcie litery L może pełnić funkcję dodatkowej przestrzeni roboczej, miejsca na spożywanie posiłków, strefa do przechowywania lub ekspozycji przedmiotów kuchennych, a nawet strefa do pracy lub nauki. Upewnij się, że wyspa ma odpowiednią przestrzeń wokół, aby umożliwić swobodne poruszanie się po kuchni oraz otwarcie szafek i szuflad, nawet gdy ktoś znajduje się w kuchni.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, w tym nad wyspą kuchenną. Możesz zainstalować wiszące lampy nad wyspą, aby oświetlić strefę roboczą i stworzyć przytulną atmosferę. Wyspa kuchenna może być wykonana z tych samych materiałów co reszta kuchni, lub można zdecydować się na kontrastujący wygląd, aby podkreślić jej rolę jako centralnego punktu w pomieszczeniu.

Kuchni w kształcie litery L - kolory

Kolorystyka kuchni w kształcie litery L zależy od tego czy znajduje się we wspólnej przestrzeni z salonem, czy jest osobnym pomieszczeniem. Jeśli kolorystyka aneksu powinna jest spójna z aranżacją salonu - wtedy wnętrze jest harmonijne, żadna część przestrzeni nie dominuje nad pozostałą. 

Jeśli natomiast kuchnia jest w osobnym pomieszczeniu, jej kolorystka może być dowolna, chociaż też lepiej jeśli jest spójna z aranżacją całego mieszkania – znika wtedy problem łączenia podłóg i kolorów ścian. Najczęściej wybieramy kuchnie jednokolorowe z kontrastującym blatem lub dwukolorowe – część frontów szafek jest drewniana, część lakierowana na biało, szaro, beżowo (rzadko w innym kolorze).

Kuchnia w kształcie litery L. Optymalne wykorzystanie przestrzeni - zdjęcia

Niebieska kuchnia w kształcie litery L

Trójkąt roboczy w kuchni. Webinar: Jak zaplanować niedużą łazienkę
Nasi Partnerzy polecają