Nowoczesna czarna kuchnia z drewnem. Nietypowa zabudowa kuchenna w kształcie litery S

2024-03-11 10:45

Od jakiegoś czasu Justyna z mężem nosili się z zamiarem przebudowy parteru swojego domu. Zwłaszcza kuchnia potrzebowała zmiany, głównie poprawy funkcjonalności. Ale i styl domagał się odświeżenia. Z pomocą przyszła trójka architektów. Nowoczesny projekt czarnej kuchni z drewnem doskonale wpisał się w życie domowników.

Spis treści

  1. Otwarta kuchnia w kształcie litery S
  2. Funkcjonalna zabudowa meblowa
  3. Czarna kuchnia z drewnianym blatem
  4. Dodatkowe funkcje nietypowej kuchni

Otwarta kuchnia w kształcie litery S

– Lubię i muszę gotować, bardzo dużo czasu spędzam w kuchni. Poprzednia zabudowa stała się dla naszej czteroosobowej rodziny za mała – opowiada Justyna. Kuchnia mieściła się we wnęce z oknem, układ szafek tworzył kształt litery L.

– Szerokość wnętrza to 209 cm, więc przy założeniu, że przedłużylibyśmy ciąg roboczy o część pod oknem, w środku zostawałaby zbyt wąska przestrzeń (89 cm) na manewrowanie. Niewygodna dla jednej osoby, a co dopiero mówić, gdyby mieli tam urzędować dwaj domownicy na raz – tłumaczą autorzy projektu, współtwórcy studia 081 Architekci.

Sięgnęli po niestandardowe rozwiązanie. Zaprojektowali zabudowę „wychodzącą” poza wnękę, okalającą jej róg na granicy z aneksem jadalnianym. Rozkład zabudowy przypomina teraz literę S.

– Miejsca do gotowania i przechowywania jest wystarczająco dużo, wszystko się mieści. Jednak najważniejsze jest to, że kuchnia połączona z jadalnią i salonem przyciąga całą naszą czwórkę i psa. Nie zamykamy się w swoich pokojach, tu się toczy życie rodziny – mówi Justyna.

Funkcjonalna zabudowa meblowa

Szafki górne sięgają do sufitu. Ten prosty zabieg sprawił, że miejsca do chowania rzeczy znacznie przybyło. W bezpośrednim sąsiedztwie z kuchnią mieści się aneks jadalniany, który od salonu oddziela regał z czarno-drewnianą szachownicą półek. Ścianę przy stole chroni boazeria z desek. Takich samych jak na podłodze.

Czarna kuchnia z drewnianym blatem

Ciąg roboczy przy oknie zamyka wysoka szafa (w kolorze drewna, zainstalowano w niej lodówkę). Na drugim końcu ciągu została usytuowana wysoka czarna szafa gospodarcza. Fronty zabudowy są laminowane, blat to drewniana klejonka. Ścianę nad nim pokrywają czarne płytki. W podobnym – nowoczesnym i prostym stylu urządzono również jadalnię i salon.

Dodatkowe funkcje nietypowej kuchni

Zabudowa od strony jadalni stanowi nie tylko dodatkowy ciąg roboczy i przestrzeń magazynową, lecz także miejsce pomocnicze – na wystawianie posiłków. W trakcie imprez sprawdza się jako szwedzki stół.

Kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Kuchnia otwarta na salon - zalety
Sebastian Łucjan, Przemo Metko, Patryk Turewicz, 081 ARCHITEKCI, 081.com.pl
Sebastian Łucjan, Przemo Metko, Patryk Turewicz, 081 ARCHITEKCI, 081.com.pl

Dzięki umiejętnemu zespoleniu pomieszczeń w jedną strefę dzienną można zyskać więcej przestrzeni oraz, jako wartość dodaną – lepsze doświetlenie wnętrz czy profit w postaci znacznie większych możliwości aranżacyjnych (np. ściana wydzielająca pomieszczenia nierzadko udaremnia plany lokalizacji dużego stołu jadalnianego). W otwartej kuchni łatwiej ustawić dodatkowy blat (w zamkniętej często to niewykonalne). Dobrze też się wspólnie gotuje, przyjmuje przyjaciół.

Beżowa kuchnia z drewnem. Orzechowy fornir, miedź i faktura koronki

Wysoka kuchnia – jak zaprojektować szafki wiszące? | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię