Kuchnia dwurzędowa z oknem, z wyspą. Funkcjonalna kuchnia w układzie równoległym

2024-04-08 13:23

Kuchnia dwurzędowa, zwana jest kuchnią równoległą, lub o układzie równoległym. O ile nie ma wątpliwości co do jej funkcjonalności, to jak urządzić kuchnię dwurzędową, by była ładna i nie wyglądała monotonnie? 

Spis treści

  1. Długa wąska kuchnia
  2. Kuchnia dwurzędowa, czyli jaka?
  3. Ergonomia w kuchni dwurzędowej
  4. Jakie fronty do kuchni dwurzędowej?
  5. Kuchnia dwurzędowa z oknem
  6. Kuchnia dwurzędowa z wyspą
  7. Kuchnia dwurzędowa. Inspiracje
  8. Oświetlenie nad blatem roboczym w kuchni. Oświetlenie blatu kuchennego LED

Długa wąska kuchnia

Długa wąska kuchnia jest przestrzenią trudną do urządzania. Niełatwo rozmieścić w niej podstawowe funkcje, tak by nie była nijaka i monotonna. Podczas projektowania wąskiej kuchni dwurzędowej warto skorzystać z zasad ergonomii – pomagających w optymalnym zagospodarowania przestrzeni kuchennej.

Kuchnia dwurzędowa, czyli jaka?

Aranżacja kuchni dwurzędowej polega na umieszczeniu dwóch rzędów szafek wzdłuż dłuższych ścian. Ustawienie równoległe stosowane jest w pomieszczeniach długich, o szerokości co najmniej 240 cm, czyli takiej, żeby przestrzeń pomiędzy ciągami szafek wynosiła przynajmniej 120 cm.

Taka odległość pomiędzy szafkami pozwala na swobodne poruszanie się i korzystanie z urządzeń AGD oraz ominięcie innej pracującej przy blacie osoby. Wybierając szuflady zamiast tradycyjnych szafek w dolnych ciągach, odległość pomiędzy ich dwoma rzędami możemy zmniejszyć o ok. 10-15 cm.

Ergonomia w kuchni dwurzędowej

Projektując kuchnię dwurzędową w wąskim pomieszczeniu, pamiętajmy o zasadzie trójkąta roboczego, która sprawia, że wszystkie niezbędne produkty i urządzenia AGD, z których najczęściej korzystamy, są usytuowane niedaleko siebie. Znacząco poprawia to komfort pracy i zmniejsza odległości pokonywane podczas przygotowywania posiłków.

Wbrew pozorom, w układzie dwurzędowym nie jest to proste do zrobienia. Pamiętajmy, że łączna odległość pomiędzy lodówką, zlewem i kuchenką nie powinna przekroczyć 7 metrów – odległości pomiędzy lodówką i zlewem oraz zlewem i kuchenka powinny być zawarte miedzy 120 -210 cm a pomiędzy lodówką i kuchenką 120-270 cm.

Pamiętajmy też o blatach – głównym – długości minimum 80 cm i pomocniczych (obok lodówki i kuchenki), szerokości ok. 30-40 cm. Zasada trójkąta roboczego obowiązuje również wtedy gdy wybierzemy modne ostatnio rozwiązanie polegające na zagospodarowaniu jednej ze ścian wysoką zabudową.

Kuchnia dwurzędowa
Autor: Mariusz Bykowski Kuchnia dwurzędowa.

Jakie fronty do kuchni dwurzędowej?

Dwurzędowy układ zabudowy kuchni może sprawiać wrażenie monotonnego, dlatego warto pomyśleć o subtelnym zróżnicowaniu frontów szafek. Na przykład w dolnych zastosować fronty z lakierowanego MDF-u w jasnym odcieniu, w górnych - ze szkła dekoracyjnego lub mlecznego, albo otwarte półki. Doda to aranżacji kuchni nieco różnorodności i lekkości.

To, czego warto się trzymać to jasne kolory frontów szafek i blatów – ciemne mogą spowodować mało komfortowe wrażenie przebywania w tunelu. Na estetykę kuchni dwurzędowej wpłynie także ciekawie rozwiązane oświetlenie.

Oprócz niezbędnych podczas gotowania opraw podszafkowych i sufitowych, podświetlane cokoły przypodłogowe i fronty górnych szafek sprawią, że wnętrze wąskiej kuchni będzie się wydawało szersze.

Kuchnia dwurzędowa z oknem

Taki układ jest często stosowany w wąskich kuchniach z oknem, gdzie rozmieszczenie mebli wzdłuż ścian maksymalizuje przestrzeń roboczą i umożliwia swobodne korzystanie z zabudowy i sprzętów AGD. Okno wprowadza do kuchni naturalne światło, co jest szczególnie przydatne podczas pracy w kuchni, dodatkowo optycznie powiększa tę niewielką przestrzeń.

Kuchnia dwurzędowa z wyspą

Kuchnia dwurzędowa z wyspą to układ, w którym zabudowa kuchenna i wyspa ustawione są równolegle, a wyspa zamyka przestrzeń kuchenną wzdłuż drugiego, dłuższego boku. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, kuchnia jest otwarta, a wyspa może pełnić różnorodne funkcje, takie jak dodatkowa przestrzeń robocza, strefa przygotowywania posiłków, miejsce do ich spożywania, a nawet miejsce do pracy.

Kuchnia dwurzędowa. Inspiracje

Oświetlenie nad blatem roboczym w kuchni. Oświetlenie blatu kuchennego LED

Wysoka kuchnia – jak zaprojektować szafki wiszące? | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię