Oświetlenie nad blatem roboczym w kuchni. Oświetlenie blatu kuchennego LED

2024-04-18 9:35

Odpowiednie oświetlenie nad blatem kuchennym to kluczowy element funkcjonalności i estetyki w każdej kuchni. Poprawne oświetlenie zapewnia nie tylko komfort pracy w czasie przygotowywania posiłków, ale również podkreśla aranżację tej strefy w kuchni.

Spis treści

 1. Oświetlenie blatu kuchennego LED
 2. Oświetlenie blatu kuchennego - ile lumenów?
 3. Oświetlenie punktowe blatu kuchennego
 4. Oświetlenie blatu kuchennego bez szafek wiszących
 5. Oświetlenie blatu kuchennego na baterie czy na prąd?
 6. Jak oświetlić blat w kuchni przy oknie?
 7. Oświetlenie blatu kuchennego. Inspiracje 
 8. Nowoczesne oświetlenie do kuchni. Jak prawidłowo oświetlić blat, stół, wyspę?

Wydaje się, że oświetlenie blatu kuchennego to prosta sprawa. Pozornie. Żeby wybrać właściwe oświetlenie, należy wziąć pod uwagę materiały, z jakich zrobiony jest blat, ściana i szafki. I tak drewno w cieplejszych odcieniach lepiej wygląda ze światłem o ciepłej barwie, natomiast biały marmur o zimnym odcieniu zdecydowanie lubi się ze światłem białym, ale nie zimnym, takiego do kuchni nie polecamy. Jeżeli boisz się ryzykować, postaw na oświetlenie o barwie w przedziale 2700-3000K, ponieważ taka barwa światła jest najbardziej zbliżona do naturalnego światła dziennego i najlepiej nadaje się oświetlenia blatu roboczego w kuchni.

Oświetlenie blatu kuchennego LED

Najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym do oświetlenia blatu kuchennego są taśmy i gotowe listwy LED montowane pod szafkami wiszącymi. Taśma LED, montowana na całej długości wiszącej zabudowy meblowe bardzo skutecznie i równomiernie oświetla blat kuchenny, jest niewidoczna, więc też estetyczna. Bardzo wygodne są lampy LED z czujnikiem ruchu lub sterowane za pomocą pilota, lub aplikacji. Ze względu na to, że oświetlenie tego typu montowane jest bezpośrednio pod szafką, warto pomyśleć o nim już na etapie projektowania kuchni.

Oświetlenie blatu kuchennego - ile lumenów?

Określenie lumen (w skrócie lm) powstało wraz z technologią LED, w dużym uproszczeniu - im więcej jest lumenów, tym więcej mamy światła. Oświetlenie nad blatem roboczym wymaga lepszego doświetlenia, więc w tej przestrzeni najlepiej sprawdzą się żarówki LED o mocy ok. 600 lumenów.

Im jaśniejszy blat tym światło powinno być słabsze. Do błyszczących blatów warto zastosować mleczne klosze po to, by nie odbijały świetlnych plamek diodowych.

Oświetlenie punktowe blatu kuchennego

Oświetlenie punktowe lub wbudowane spoty to popularny wybór do kuchni. By osiągnąć jak najlepszy efekt, warto umieścić lampki w równych odległościach, co 40–60 cm. Wtedy, w zależności od potrzeby, będziesz mógł równomiernie oświetlić cały blat lub oświetlić tylko jedno miejsce.

Oświetlenie blatu kuchennego bez szafek wiszących

Jeżeli nie masz w kuchni szafek wiszących, do oświetlenia blatu możesz wybrać kinkiety lub lampy wiszące. Wygląda ono efektownie, zwłaszcza gdy kuchnia połączona jest z salonem. Wtedy najlepiej lampę powiesić właśnie nad blatem wzdłuż jego całej długości. Wybierając lampy wiszące, postaw na mniejsze modele, ale w większej liczbie. Czasami w kuchni bez szafek wiszących decydujemy się na półki. Wtedy to one mogą zastąpić oświetlenie podszafkowe, w sklepach dostępne są listwy LED zasilane baterią.

Oświetlenie blatu kuchennego na baterie czy na prąd?

Oświetlenie podszafkowe dostępne jest w dwóch wersjach: na prąd i na baterie. Pierwsza wymaga odpowiedniego zaplanowania już na etapie projektowania kuchni, polega na stworzeniu całej instalacji w meblach, którą następnie podłącza się do prądu. Jest też druga opcja — oświetlenie podszafkowe na baterie, nie jest ono pozbawione zalet:

 • Technologia LED zastosowana w oświetleniu podszafkowym bezprzewodowym, sprawia, że baterie posłużą przez dłuższy czas.
 • Montaż oświetlenia na baterie nie zajmuje dużo czasu  – do lamp podszafkowych najczęściej jest dołączona dwustronna taśma klejąca.
 • Montaż nie wymaga ingerencji w strukturę mebli, lampki możemy dowolnie rozmieszczać, a w razie konieczności zmieniać ich miejsce.

Jak oświetlić blat w kuchni przy oknie?

Wydawałoby się, że blat kuchenny przy oknie to idealne rozwiązanie. Chyba że... dzień jest bardzo słoneczny, albo akurat pada. Najlepszym oświetleniem blatu kuchennego przy oknie będzie lampa wisząca, mogą być dwie lub trzy mniejsze, lub kinkiety, najlepiej po obu stronach okna.

Oświetlenie blatu kuchennego. Inspiracje 

Nowoczesne oświetlenie do kuchni. Jak prawidłowo oświetlić blat, stół, wyspę?

Listen on Spreaker.