Lepienie pierogów to dla ciebie udręka? Te genialne gadżety ułatwią cały proces

2022-12-13 14:47

Lepienie pierogów to nie zajęcie dla niecierpliwych. Kolejne etapy przyrządzania pierogów mogą wydawać się męczące lub pracochłonne, a dla niektórych są wręcz udręką - zwłaszcza, gdy trzeba ulepić kilkadziesiąt pierogów. Na szczęście powstało mnóstwo gadżetów, które maksymalnie ułatwiają i przyspieszają przyrządzanie pierogów.

maszynka do pierogów
Autor: Gefu

1. Radełko do pierogów

Przygodę z pierogami zaczynamy zazwyczaj od wycięcia odpowiedniego kształtu. Czy można zrobić to szybko, bez wysiłku i przetrząsania szafek w poszukiwaniu szklanki o idealnej średnicy? Trzy razy tak! Pomocne będzie np. radełko, czyli niewielka krajarka do pierogów. Podłużna rączka ułatwia prowadzenie radełka, a ruchoma część pomaga wykroić perfekcyjny kształt pieroga. 

wałek do wycinania pierogów
Autor: materiały prasowe Tescoma

2. Wykrawacz do pierogów 

Alternatywą do ruchomego radełka jest manualny wykrawacz do pierogów. On również będzie nieocenioną pomocą podczas przygotowywania większej ilości tych mącznych przysmaków. Wykrawacz ma długą rączkę i zakończony jest okrągłym pierścieniem. Przyciskając go do ciasta, podobnie jak tradycyjną szklankę lub kieliszek, otrzymujemy kształt pieroga. Warto wybrać model ze stali nierdzewnej, który pozwoli na stabilną pracę i nie złamie się, gdy użyjemy więcej siły. 

wykrawacz do pierogów
Autor: materiały prasowe Tadar

3. Forma do pierogów (pierożnica)

Ciekawym urządzeniem, które znacząco skraca czas i frustrację podczas lepienia pierogów jest pierożnica. To plastikowa (najczęściej) forma, za pomocą której możemy zrobić nawet kilkanaście pierogów jednocześnie! Jej obsługa jest bajecznie prosta. Na pustą formę kładziemy plaster ciasta tak, by pokrywał ją w całości. Następnie lekko przyklepujemy, by widzieć, zarys kształtu pierogów i dodajemy nadzienie. Na końcu przykrywamy ciasto z farszem drugim plastrem ciasta, posypujemy odrobiną mąki i delikatnie rozwałkowujemy. Voilà! Pierogi gotowe!

forma do pierogów
Autor: garneczki.pl

4. Forma do uszek i pierożków

Forma do uszek i pierożków działa na podobnej zasadzie jak wyżej wspomniana pierożnica - ma jednak mniejsze otwory, które pozwalają szybko przygotować kilkanaście małych pierożków lub uszek. Idealnie sprawdzi się przed świętami Bożego Narodzenia!

forma do pierogów
Autor: orionagd.pl

5. Zamykana foremka do pierogów

Gdy już wytniemy ciasto na pierogi, czas przejść do kolejnego etapu, czyli dodawania farszu i lepienia. Dobra wiadomość jest taka, że nie musimy brudzić zbytnio rąk i lepić dziesiątek pierogów ręcznie. Wystarczy, że zaopatrzymy się w niewielką zamykaną foremkę do pierogów. 

Do foremki wkładamy wykrojony kawałek ciasta, dodajemy odrobinę farszu i zaciskamy foremkę za pomocą uchwytów. I tyle - pierogi są idealnie sklejone, a proces nie zajął nam więcej niż kilkanaście sekund. Zaletą ręcznych foremek do pierogów jest różnorodność ich kształtów - w sklepach możemy dostać modele o różnej wielkości i średnicy oraz wykończeniu krawędzi. Dostępne są też całe zestawy, w skład których wchodzą różne warianty foremek. 

maszynka do pierogów
Autor: Gefu

6. Automatyczna maszynka do pierogów

Jeśli nie chcemy zamykać i ręcznie dociskać foremki, by mieć pewność, że pierogi dobrze się skleiły, automatyczna maszynka będzie idealną alternatywą. Urządzenie widoczne na zdjęciu poniżej jest bardzo proste w obsłudze.

Wystarczy posypać foremkę na ciasto odrobiną mąki, by zapobiec przywieraniu ciasta. Następnie kładziemy na foremce wykrojone okrągłe kawałki ciasta i dodajemy nadzienie. Potem wciskamy drążek znajdujący się między foremkami i patrzymy z satysfakcją, jak foremki z ciastem się zamykają i sklejają ze sobą, tworząc idealny pierożek!

maszynka do pierogów
Autor: Shopee
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE