Zlewozmywak granitowy – zalety i wady. Czym wyróżniają się zlewy granitowe?

2021-04-19 12:25 Materiał sponsorowany

Dobierając wyposażenie kuchni, pamiętajmy, że tanie rozwiązania mogą się szybko „zemścić”. Lepiej nie kupować dwa razy! Trwałe i solidne elementy to nie tylko design, ale również funkcjonalność. Dotyczy to także zlewozmywaka. Od kilku lat na rynku uznaniem i popularnością cieszą się solidne zlewozmywaki granitowe. Jakie są ich zalety? Ile mogą kosztować? Czy sprawdzą się w każdej kuchni?

Spis treści

  1. Co to jest zlew granitowy?
  2. Zlewozmywaki granitowe – dlaczego warto?
  3. Zlew granitowy biały czy czarny?
  4. Zlew granitowy jednokomorowy czy zlew granitowy dwukomorowy?
  5. Zlewozmywaki granitowe – czy mają wady?
  6. Czym czyścić zlew granitowy?

Co to jest zlew granitowy?

Zamienną nazwą dla zlewu granitowego jest zlew kwarcowy lub po prostu kamienny. W rzeczywistości taki zlewozmywak wykonano z kompozytu, czyli materiału złożonego z tegranitu lub graniteki, w których znajdują się kwarc oraz żywice epoksydowe. Dla tegranitu będzie to proporcja 80:20, a dla graniteki 70:30. Kwarc nadsje zlewozmywakowi piękny, kamienny design, z kolei żywica odpowiada za jego wyjątkową trwałość – zlew jest bardzo odporny na gorąco i zimno, a także na uszkodzenia mechaniczne.

..  Granit we wnętrzach – solidny materiał wykończeniowy >>>

Zlewozmywaki granitowe – dlaczego warto?

Pierwsze dwie cechy już znamy – przede wszystkim trwałość zlewu granitowego robi duże wrażenie. To zakup na lata, przy którym nie będziemy musieli martwić się o zarysowania lub uderzenia, zdarzające się w trakcie przeróżnych kulinarnych eksperymentów. Oczywiście zlewozmywaki granitowe nie są niezniszczalne, ale o uszkodzenie trzeba by naprawdę się postarać.

Drugą ważną zaletą jest oczywiście design. Montując zlew granitowy, zyskujemy gwarancję, że kuchnia będzie elegancka, bo imitacja kamienia idealnie wpasuje się zarówno w ultranowoczesne wnętrza, jak i kuchnie stylizowane na przykład na styl wiejski. Uniwersalność to kolejny atut, który warto brać pod uwagę.

Ważną cechą zlewów granitowych jest także ich odporność na wysokie temperatury, a także środki chemiczne, takie jak kwasy lub ługi. Możemy spokojnie przelewać zlew wrzątkiem lub kłaść na nim wypieki prosto z pieca.

..  Spiek kwarcowy – co to jest i jakie ma zalety? >>>

Zlew granitowy biały czy czarny?

A może jednak marmurowy lub szary? Zlewy granitowe występują w odcieniach bieli, betonu, czerni oraz w brązach. To z kolei daje nam duże pole do popisu, jeżeli chodzi o urządzanie kuchni.

Zlewy granitowe w ciemnych odcieniach sprawdzą się w klimatycznych kuchniach, w których uwagę przykuje na przykład ciemny, marmurowy blat, a także wykończenie w czarnych kafelkach na wysoki połysk. Taka kuchnia wcale nie musi być przytłaczająca, bo odpowiednie oświetlenie i szare lub białe dodatki zrównoważą ciężki ton.

Nowoczesne, jasne kuchnie w stylu otwartego studia doskonale zgrają się z białym lub szarym zlewem granitowym. Z kolei kuchnie rustykalne lub prowansalskie to dobra opcja dla brązów lub zlewu w kolorze ecru.

Zlew granitowy jednokomorowy czy zlew granitowy dwukomorowy?

To pytanie powinien sobie zadać każdy, bez względu na to, jakiej wielkości będzie kuchnia. Zlewozmywaki granitowe mają różne wielkości komór. Jedna, uniwersalna, jest zazwyczaj duża, a druga może być wąska i służyć jako miejsce do segregacji umytych warzyw lub czystych naczyń. Projektując kuchnię marzeń, warto również zastanowić się, czy sprawdzi się w niej zlew granitowy narożny. To idealna opcja zwłaszcza dla małych kuchni, bo łatwo oszczędzić w ten sposób nieco miejsca.

..  Nowoczesne kuchnie – zobacz GALERIE ZDJĘĆ >>>

Zlewozmywaki granitowe – czy mają wady?

Dla niektórych osób wadą zlewów granitowych będzie ich cena. Kosztują o wiele więcej niż zlewy stalowe. Ceny zaczynają się od 250-300 zł za mały zlew, a kończą w przedziale 600-800 zł. W najdroższych opcjach kupimy zlew granitowy z baterią, która oddzielnie może kosztować od 150 do 200 zł.

Wadą zlewów granitowych jest również ich waga – należy uprzedzić ekipę montującą, aby zadbała o odpowiednie wzmocnienia. To akurat najmniejszy problem, bo takie zabiegi to standard w nowoczesnej kuchni.

Wybierając jasne zlewy granitowe, warto mieć na uwadze, że widać na nich przebarwienia, na przykład po kawie, herbacie lub winie. Oczywiście znikają natychmiast po odpowiednim czyszczeniu, niemniej zlew granitowy wymaga regularnej, codziennej pielęgnacji.

Czym czyścić zlew granitowy?

Aby usunąć przebarwienia, wystarczy zwyczajne mleczko z granulatem, a do tego miękka gąbka lub szmatka. Unikajmy używania druciaków oraz substancji żrących, niebezpiecznych zwłaszcza dla dzieci. Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości środków, na rynku znajdziemy wiele produktów przeznaczonych do zlewów granitowych. Można je zazwyczaj kupić w dużych hipermarketach oraz sklepach internetowych.

Opinie na temat zlewów granitowych są zazwyczaj pozytywne. Odporne, eleganckie i funkcjonalne zlewozmywaki stanowią ozdobę kuchni. Są też łatwe w utrzymaniu i ponadczasowe.

Ekspert radzi: jak wybrać zlewozmywak i baterię kuchenną?
Mowa kwiatów: jak za pomocą kwiatów wyznać miłość