Jakie płytki do kuchni wybrać? Oto najmodniejsze rodzaje płytek kuchennych

2021-04-15 14:48

Płytki do kuchni potrafią „zrobić” wnętrze, a źle dobrane mogą zepsuć nawet dobrze zaplanowany wystrój. Co położyć nad blatem, by dodać kuchni charakteru? Jakie płytki kuchenne wybrać, by cieszyć się nimi przez wiele lat? Prezentujemy najciekawsze oraz najmodniejsze kafelki do kuchni.

Spis treści:

Kiedy już wykluczyliśmy opcję szkła nad blatem, tapety w kuchni czy okładzin kamiennych z łupka lub marmuru, czas przyjrzeć się możliwościom aranżacyjnym, jakie zapewniają wnętrzu kuchni dobrze dobrane płytki kuchenne. Płytki do kuchni potrafią "zrobić" wnętrze lub przeciwnie - zrujnować nawet dobry pomysł na kuchnię. Dlatego tak ważne jest, by przed ich wyborem dobrze poznać rodzaje i właściwości płytek kuchennych.

Jakie płytki do kuchni wybrać? Kilka praktycznych wskazówek

Odpowiedź na pytanie, jakie płytki do kuchni są najlepsze nie jest prosta, ponieważ na jej wpływ ma wiele czynników. Obecnie możemy wybierać spośród wielu kształtów, kolorów i materiałów, dlatego decyzję nad zakupem płytek do kuchni, warto podjąć po przeanalizowaniu wszystkich możliwości. Tylko tak będziemy pewni, że dokonaliśmy właściwego i solidnego wyboru. 

Jeśli jesteśmy na etapie aranżowania kuchni, gdzie mamy już jasno sprecyzowany kolor i wygląd szafek, może pojawić się pytanie: jak dobrać kolor płytek do mebli kuchennych. No właśnie, jak? Warto trzymać się zasady umiaru - gdy szafki są białe lub jednokolorowe, możemy pozwolić sobie na kolorowe, ekstrawaganckie wzory na kuchennych kafelkach. Jeśli sytuacja jest odwrotna - to meble są pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy w kuchni, lepiej postawić na delikatne, minimalistyczne płytki. 

A co z drewnianą kuchnią? Jakie płytki do drewnianej kuchni będą pasować najbardziej? Jeśli w kuchni mamy szafki z naturalnego drewna z widocznym usłojeniem, możemy wybrać subtelne, jasne płytki bez zbędnych zdobień, np. w kolorze białym, beżowym lub szarym. Ciekawe będzie również połączenie drewna z ciemnymi płytkami, np. kolorem grafitowym, czarnym lub granatowym. 

Skoro już wiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając płytki do kuchni, sprawdźmy jakie rodzaje kafelków kuchennych możemy spotkać w sklepach: 

Płytki do kuchni typu metro - kafelki z fazą lub ręcznie formowane

Klasyczne białe płytki do kuchni w kształcie prostokątnych kafli z łagodną fazą w ostatnich latach zdominowały polskie wnętrza. Płytki, które swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznym ścianom paryskiego metra, sprawdzają się w wielu kuchennych stylistykach, stając się jednym z bardziej uniwersalnych rozwiązań wśród płytek na ścianie w kuchni.

Sprawdź też: Glazura - wybieramy materiały wykończeniowe >>>

Popularność tego rozwiązania wiąże się też ze spójną stylistyką kafelków do kuchni typu metro ze stylem vintage – wypalane i szkliwione płytki są łudząco podobne do kafli piecowych, charakterystycznych dla wyposażenia kamienic czynszowych i dawnych dworów. Pewną odmianą prostokątnych płytek szkliwionych mogą stanowić ręcznie formowane i wypalane kafle. Pozbawione fazy, za to o zróżnicowanej fakturze, tworzą dekoracyjną przestrzeń ściany nad blatem w kuchni.

Wzorzyste płytki cementowe

Płytki cementowe w jaskrawych kolorach i o fantazyjnych wzorach to zawsze silny akcent kolorystyczny na ścianie nad blatem w kuchni. Przyjemnie ożywia, ociepla i dodaje dynamiki prostym rozwiązaniom kuchennym. Płytki cementowe do kuchni, z uwagi na swoją dekoracyjność, mogą występować fragmentarycznie – wyłącznie wokół „strefy mokrej” w kuchni, czyli w okolicach zlewu i zmywarki, lub jako jaskrawy „chodnik” w przestrzeni podłogi w kuchni. Intensywne wzory płytek cementowych (z motywami roślinnymi, geometrycznymi, elementami orientalnymi) możemy zestawiać w wielu konfiguracjach. Jako motyw przewodni ich wyboru możemy wybrać kolor (różne wzory płytek w jednej gamie kolorystycznej), motyw (wyłącznie płytki z motywem np. florystycznym) lub postawić na jednolite płytki lub samą tylko bordiurę z nich ułożoną.

Płytki do kuchni - azulejos

Charakterystyczny niebieski kolor motywów rodzajowych, historycznych, mitologicznych bądź religijnych na płytkach azulejo rozpoznawalny jest dziś na całym świecie. Orientalne, architektoniczne i rodzajowe motywy na kaflach azulejo wywodzą się z portugalsko-mauretańskiej tradycji dekoracji. Płytki do kuchni zachwycają precyzją światłocienia ręcznego malunku, finezją roślinnych i geometrycznych wzorów, dekoracyjnością i niepowtarzalnością. Błękitne kafelki azulejo to także świetny pomysł na wkomponowanie w aranżację kuchni sentymentalnej pamiątki z wakacji w Portugalii i zatrzymać wakacje na dłużej. 

Czytaj więcej: Egzotyczna uroda portugalskich płytek azulejo >>>

Płytki gresowe do kuchni

Cięższe, zarówno w wyglądzie, jak i w obróbce, wielkoformatowe płytki gresowe (np. 50 x 50 cm) to zdecydowanie mniej popularne rozwiązanie na ścianę nad blatem w kuchni. Nie znaczy to jednak, że mniej atrakcyjne. Większy format płytek gresowych optycznie minimalizuje konieczne przy płytkach na ścianie podziały. Widoczne linie fug często „zagęszczają” przestrzeń ściany, co nie zawsze dobrze wygląda przy fornirowanych frontach kuchennych (z wyraźnym rysunkiem usłojenia drewna) czy frontach drewnianych z deskowanym lub płycinowym opracowaniem.

Duży format płytek gresowych i najmniejsza możliwa fuga (nie dajmy się nabrać na rozwiązania „bezfugowe”) pozwoli na uzyskanie ciekawej i jednolitej powierzchni ściany nad blatem w kuchni. Jeśli wybierzemy gres o subtelnej, koronkowej fakturze, zyskamy ponadto malarskie opracowanie ściany w kuchni, zmieniające się pod wpływem kąta padania światła – dziennego lub sztucznego. Rozwiązanie stworzone dla romantycznych minimalistów, dodające kuchni unikalnej charyzmy przy gładkich i jednolitych, nowoczesnych frontach szafek.

Płytki heksagonalne do kuchni

Płytki heksagonalne (czy inaczej w kształcie plastra miodu) to trend wciąż świeży w naszych kuchniach. Układane na różne sposoby (w jednym kolorze, w zestawieniu kontrastujących kolorów, fragmentarycznie lub na całej przestrzeni ściany) oryginalnie budują przestrzeń ściany nad blatem lub podłogi w kuchni. Interesującym rozwiązaniem dla kuchni otwartych na salon jest propozycja podłogi kuchennej z heksagonalnych płytek, które „wkradają się” w przestrzeń drewnianej podłogi salonu. Taki sposób jednocześnie łączy i klarownie wydziela strefy – kuchenną i wypoczynkową – w salonie z otwartą kuchnią.

Płytki do kuchni o nieregularnych kształtach

Jeśli zdecydujemy się na kafelki do kuchni w jednolitym kolorze (np. białym), możemy urozmaicić ścianę nad blatem, komponując płytki o zróżnicowanych kształtach (np. prostokątne z kwadratowymi) lub układając je w nietypowy sposób, np. prostokątne płytki układane w jodełkę, jak parkiet. Taki sposób na ścianę w kuchni wygeneruje oczywiście nieco większy nakład ilościowy płytek, jednak efekt, jaki uzyskamy dzięki nieszablonowemu potraktowaniu klasycznych płytek do kuchni, nie pozostawi wątpliwości, że była to dobra decyzja.

Płytki do kuchni: kolorowa fuga i malowanie płytek

Czasem, aby ściana nad blatem z płytkami nabrała świeżego wyglądu, wystarczy subtelny trik z kolorem fug. Sprawdzi się on przy jednobarwnych płytkach kuchennych o ciekawym wzorze (np. marokańskiej koniczyny) lub w kształcie klasycznych kafli do kuchni typu metro. W tym przypadku szeroka fuga może stać się zaletą. Wyróżniona kolorem kontrastującym z płytkami, podkreśli ich oryginalny kształt lub nieregularność faktury wypalanych kafli.

Jeśli płytki nad blatem w kuchni chcielibyśmy jedynie odświeżyć, gdyż ich stan techniczny jest nadal bez zarzutu, wykorzystajmy do tego celu dedykowane płytkom kuchennym farby do płytek. Jest to świetny sposób na szybki i tani remont kuchni i jej kompletną metamorfozę.

Jakie płytki do kuchni wybrać? Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Minimalizm, klasyczne wzornictwo, a może coś w stylistyce vintage? Kafelki do kuchni to nie tylko ważny materiał wykończeniowy, który zabezpiecza ścianę i posadzkę, lecz także praktyczna dekoracja wnętrza.

Płytki kamienne z kamienia naturalnego. Jak je zamontować?
Nasi Partnerzy polecają