Szlachetna, elegancka kuchnia Moniki i Adama. "Nie chciałam, by otaczały mnie szafki"

2023-05-05 14:23

Zapraszamy do Białołęki Dworskiej, do domu Moniki i Adama. Jego sercem jest otwarta kuchnia – zaaranżowana tak, by tworzyła z salonem harmonijnie urządzoną strefę dzienną.

Kuchnia otwarta na salon
Autor: Mariusz Bykowski

Założenie było jasne: wygląd kuchni nie może kontrastować z wystrojem i atmosferą salonu. W realizacji tego planu małżeństwu pomogli architekci z pracowni Sojka & Wojciechowski. By odebrać wnętrzu jak najwięcej z kuchennego charakteru, postanowiono okleić ściany tapetą, zastosować wyłącznie szlachetne materiały, wybrać szafki z gładkimi frontami, bez uchwytów, a przede wszystkim zrezygnować z wiszącej zabudowy.

– Nie chciałam, by otaczały mnie szafki. Zależało mi, by wnętrze było przestronne i jasne – mówi właścicielka. W kuchni nie brakuje miejsca do przechowywania, jest go wystarczająco dużo w szafkach dolnych i zabudowie meblowej, oklejonej fornirem orzechowym. Rozmieszczenie poszczególnych sprzętów i urządzeń zostało starannie przemyślane, tak by korzystanie z kuchni było komfortowe.

Wygodzie służy np. umieszczenie piekarnika na wysokości wzroku. Nie trzeba się schylać, łatwo przypilnować wypieków, pizzy, lasagne (specjalnością Moniki jest kuchnia śródziemnomorska). Zlew przy oknie to rozwiązanie dla przyjemności, milej myć naczynia, gdy można jednocześnie patrzyć na ogród, latem pełen ziół. Na podłodze wylano żywicę epoksydową, która wyznacza strefę kuchni. Zamyka ją barek wykonany z dębu (nawiązanie do podłogi w salonie), białego MDF-u i metalu. Pod blatem mieści się ażurowa szafka na wino.

Warkocz na ścianie

Tapeta marki Cole & Son, z motywem plecionki, jest ozdobą ocieplającą wnętrze, wprowadzającą atmosferę kojarzoną z salonem, strefą relaksu. By chronić tapetę, architekci osłonili ścianę nie tylko fartuchem (wykonanym z blatu na wysokość barku), ale też szybą Opti White, ze specjalnego szkła pozbawionego błękitnego odcienia.

Kuchnia otwarta na salon
Autor: Mariusz Bykowski

Subtelna w kolorach

W kuchni dominują brązy, szarości i biel. Dodatki (choć zwykle i tak są schowane w szafkach) dobrano kolorystycznie tak, by stojąc na widoku, nie psuły barwnej harmonii. Elementy z odrobiną metalowego połysku, mimo że nie wyróżniają się na tle aranżacji, dodają jej „salonowej” elegancji.

Płyta kuchenna
Autor: Mariusz Bykowski

Na szaro

Polerowany blat z granitu Cashmir White nie był tani, ale Monika nie żałuje ani jednej wydanej złotówki. Jest trwały i łatwy do czyszczenia, cieszy oko odcieniami szarości, czerni i bieli.

Blat kuchenny
Autor: Mariusz Bykowski

Od strony stołu

Strefę jadalnianą przesłania częściowo zabudowa kuchenna. Kolor i fakturę mebel zawdzięcza zastosowaniu forniru z orzecha Canaletto.

Kuchnia otwarta na salon
Autor: Mariusz Bykowski
kuchnia beżowa
Autor: Mariusz Bykowski Widok na kuchnię z wejścia w przedsionku.
Mebel zamiast ściany
Konrad Sojka, Mikołaj Wojciechowski, Sojka & Wojciechowski, sojkawojciechowski.pl
Konrad Sojka, Mikołaj Wojciechowski, Sojka & Wojciechowski, sojkawojciechowski.pl

W domu Moniki i Adama wykorzystaliśmy to, że zastaliśmy go w stanie surowym. Nie było żadnych ścian działowych, jedynie przy wejściu obok planowanej kuchni wydzielony wiatrołap. Zachowaliśmy go, ale zrezygnowaliśmy z budowy ścian. Zamiast tego stworzyliśmy dwustronną zabudowę meblową. Od strony wejścia znajduje się szafa garderobiana i duże siedzisko, a od strony kuchni obszerna lodówka i szafki z piekarnikiem. Między pomieszczeniami są przesuwne drzwi ukryte w meblu. Taka przegroda pozwoliła maksymalnie wykorzystać przestrzeń i nadać jej walory praktyczne.