Aranżacja: przytulna kuchnia z tapetą w jasnych kolorach

2016-07-30 18:13

Kuchnia z tapetą jest elegancka i przytulna, urządzona w ciepłych i jasnych kolorach. Założeniem było, że wygląd kuchni nie może kontrastować z wystrojem i atmosferą salonu. Dlatego wnętrza kuchni wprowadzono tapetę. Projekt kuchni: Sojka & Wojciechowski.

Aranżacja kuchni otwartej została tak zaprojektowana, by tworzyła z salonem harmonijnie urządzoną strefę dzienną. Uwagę zwraca tapeta, która decyduje o eleganckim i przytulnym wystroju wnętrza. Projekt kuchni (wielkość wnętrza 12 m2): Sojka & Wojciechowski / Pracownia Projektowania Wnętrz.

Tapeta w kuchni: przytulne wnętrze

Tapeta marki Cole & Son, z motywem plecionki, jest ozdobą ocieplającą aranżację kuchni, wprowadzającą do wnętrza atmosferę kojarzoną z salonem, strefą relaksu. By chronić tapetę w kuchni, architekci osłonili ścianę nie tylko fartuchem (wykonanym z blatu na wysokość barku), ale też szybą Opti White, ze specjalnego szkła pozbawionego błękitnego odcienia.

Więcej: inspirujące zdjęcia kuchni GALERIA >>>

Założenie podczas urządzania otwartej kuchni było jasne: aranżacja kuchni nie może kontrastować z wystrojem salonu. W realizacji tego planu inwestorom pomogli architekci z pracowni Sojka & Wojciechowski. By odebrać w aranżacji wnętrza jak najwięcej z kuchennego charakteru, postanowiono okleić ściany tapetą, zastosować wyłącznie szlachetne materiały, wybrać szafki z gładkimi frontami, bez uchwytów, a przede wszystkim zrezygnować z wiszącej zabudowy.

Aranżacja kuchni: projekt wnętrza

– Nie chciałam, by otaczały mnie szafki w kuchni. Zależało mi, by wnętrze było przestronne i jasne – mówi właścicielka. W prezentowanej na zdjęciach kuchni nie brakuje miejsca do przechowywania, jest go wystarczająco dużo w szafkach dolnych i zabudowie meblowej, oklejonej fornirem orzechowym. Rozmieszczenie poszczególnych sprzętów i urządzeń zostało starannie przemyślane, tak by korzystanie z kuchni było komfortowe. Wygodzie w kuchni służy np. umieszczenie piekarnika na wysokości wzroku. Nie trzeba się schylać, łatwo przypilnować wypieków, pizzy, lasagne (specjalnością pani domu jest kuchnia śródziemnomorska). Zlew przy oknie to rozwiązanie w aranżacji kuchni dla przyjemności, milej myć naczynia, gdy można jednocześnie patrzyć na ogród, latem pełen ziół. Na podłodze wylano żywicę epoksydową, która wyznacza strefę kuchni. Zamyka ją barek wykonany z dębu (nawiązanie do podłogi w salonie), białego MDF-u i metalu. Pod blatem mieści się ażurowa szafka na wino.

Aranżacja kuchni: jasne kolory

W aranżacji przytulnej kuchni dominują brązy, szarości i biel. Takie jasne kolory tworzące bazę, sprawiają że wnętrze kuchni jest spokojne i eleganckie. Dodatki (choć zwykle i tak są schowane w szafkach) dobrano kolorystycznie tak, by stojąc na widoku, nie psuły barwnej harmonii. Elementy z odrobiną metalowego połysku, mimo że nie wyróżniają się na tle aranżacji kuchni, dodają jej „salonowej” elegancji. Polerowany blat z granitu Cashmir White nie był tani, ale pani domu nie żałuje ani jednej wydanej złotówki. Jest trwały i łatwy do czyszczenia, cieszy oko odcieniami szarości, czerni i bieli. Strefę jadalnianą przesłania częściowo zabudowa kuchenna. Kolor i fakturę mebel zawdzięcza zastosowaniu forniru z orzecha canaletto.

Aranżacja kuchni kosztorys

  • meble kuchenne, na zamówienie 21 000 zł
  • barek kuchenny, na zamówienie 1800 zł
  • blat kamień polerowany Cashmir White 7500 zł
  • lodówka, Samsung 5150 zł
  • płyta grzewcza, Bosch 1150 zł
  • okap Cylindra Isola, Faber 2500 zł
  • zlew, Franke 550 zł
  • bateria Prince, Franke 350 zł
  • tapeta, Cole & Son 900 zł
  • szkło Opti White, na zamówienie 1000 zł

Razem: 41 900 zł

Więcej inspiracji: