Aranżacja kuchni: kamienne fronty kuchenne alternatywą dla typowych frontów kuchennych!

2014-10-08 20:06

Kamienne fronty kuchenne oto nowe spojrzenie na nowoczesną klasykę w aranżacji kuchni! Czy istnieje jakaś alternatywa dla drewnianych, klasycznych frontów szafek kuchennych w aranżacji kuchni, oprócz tych z płyty MDF lakierowanych na wysoki połysk? TAK. Kreatywne podejście do aranżacji kuchni nie zamyka nas jedynie na asortyment dostępny w katalogach sieciówek z wyposażeniem wnętrz!

Spis treści

 1. Kamienne fronty kuchenne: kuchnia wyrwana z konwencji
 2. Aranżacja kuchni: fronty mebli kuchennych okleina kamienna
 3. Kamienne fronty kuchenne: wnękowa spiżarnia
 4. Aranżacja szarej kuchni: kamienna wyspa kuchenna
 5. Kuchnia z kamiennymi frontami: KOSZTORYS

Urządzamy nową kuchnię: jesteśmy pełni ekscytacji, pomysłów, nowych funkcjonalnych rozwiązań aż... do czasu wizyty w sklepie meblarskim. Wybierając meble kuchenne gotowe lub na wymiar ma dwie propozycje: drewno bądź lakier - to w zasadzie tyle w temacie dostępnych frontów kuchennych. Oczywiście, osiągalne są jeszcze różne „wariacje na temat” (kuchnie fornirowane, aluminiowe, fronty kuchenne szklane), ale czy istnieje jakaś nietuzinkowa droga do wyrwania się z tej dualistycznej konwencji sposobu aranżacji kuchni? Mamy dla Was projekt niezwykłej aranżacji kuchni z kamiennymi frontami kuchennymi! Jak to możliwe? Oto szara kuchnia z kamienia.

Kamienne fronty kuchenne: kuchnia wyrwana z konwencji

Aranżacja kuchni otwartej na salon w zamierzeniu nie miała mieć nic wspólnego z kuchnią klasyczną lub stricte nowoczesną konwencją urządzania kuchni. Właścicielom zależało na tym, by otwarta kuchnia miękko wtapiała się w salon, nie tworząc silnie odrębnej przestrzeni. Musiała zatem być i elegancka i nieco mniej kuchenna – stąd pomysł na rezygnację z górnych szafek kuchennych. W ich miejscu postawiono za to na bardzo „salonową” tapetę z heksagonalnym wzorem, która stworzyła wysublimowane tło dla stylowej nadstawki kredensu, pasującej do mebli w pokoju dziennym i znacznie ocieplającej wizerunek wystroju szarej kuchni. Zabytkowa nadstawka stała się też znakomitym pretekstem do atrakcyjnej ekspozycji domowych serwisów kawowych i kolorowego szkła w aranżacji kuchni.

Aranżacja kuchni: fronty mebli kuchennych okleina kamienna

Szarość, czerń i antracyt stanowić miały jednak główną oś kolorystyczną aranżacji kuchni. Pomysł na kamienne wykończenie dolnej partii szafek kuchennych to inicjatywa projektantki – Karoliny Wilk. Kamienne fronty kuchenne to nic innego jak doskonała w aranżacji surowych wnętrz okleina z łupka kamiennego. Chropowata, zróżnicowana faktura okleiny i jej piękne, ciemnoszare wybarwienie nabrały charakteru w zestawieniu z jaśniejszym blatem imitującym beton. W aranżacji kuchni betonową okładzinę podwyższono również do wysokości fragmentu ściany ponad blatem właściwym, stąd dekoracyjna tapeta zdobiąca ścianę w kuchni jest skutecznie chroniona przed zachlapaniem. Jasna, szaro-beżowa kolorystyka drewnianej podłogi w kuchni o pięknym rysunku usłojenia, koresponduje kolorystycznie z wybarwieniem tapety oraz ramą wieńczącą ulubiony obraz właścicielki pt. „Kura domowa” autorstwa Agi Świerczek. To właśnie ów pomarańczowa kura z obrazu wdarła się intensywną, jaskrawą plamą kolorystyczną w zdominowaną szarościami aranżację kuchni i znalazła swoich barwnych kontynuatorów w przedmiocie modernistycznego dzbanka i łapki do gorących garnków. Takie nieliczne, drobne ale jaskrawe akcenty znakomicie ożywiają monochromatyzm aranżacji kuchni.

Kamienne fronty kuchenne: wnękowa spiżarnia

Do stworzenia wnęki na wielką, czarną, dwudrzwiową lodówkę obudowaną czarna szafką (składzikiem na wina i kieliszki) i wysokim regałem ( z funkcją spiżarni) wykorzystano fragment przedpokoju. Całość tworzy niezwykle spójną całość wysokiego prostokąta o bogatym, zróżnicowanym wnętrzu. Drzwi lodówki zdobi też kolekcja magnesów z podróży do różnych zakątków świata.

Aranżacja szarej kuchni: kamienna wyspa kuchenna

Oddzielająca kuchnię od salonu wyspa sprawdza się pod wieloma względami. Między innymi znacznie zwiększa powierzchnię roboczą i odsuwa kuchenkę i piekarnik (czyli strefę gotowania) od podatniejszej na zabrudzenia ściany z tapetą. Fragmentarycznie umieszczony na wyspie kuchennej drewniany blat ociepla chłodną aranżację szarej kuchni. Wyspa stanowi też bardzo pakowny system do przechowywania. To właśnie dzięki wyspie kuchennej można było zrezygnować z górnych szafek kuchennych.

Kuchnia z kamiennymi frontami: KOSZTORYS

Remont kuchni, przeprowadzony zgodnie z projektem Karoliny Wilk i Eweliny Szymańczak ze studia QUBIK DESIGN, wygenerował nastepujące koszty:

 • zabudowa kuchenna, Fernix Robert Cyranowicz: 8000 zł
 • łupek, palladiomaterials.com: 5500 zł
 • blat, palladiomaterials.com: 3100 zł
 • obróbka i instalacje blatu, marsyl.com: 3000 zł
 • nadstawka, allegro.pl: 300 zł
 • oświetlenie Squares, aquaform.pl: 710 zł
 • tapeta, decodore.pl: 640 zł
 • lodówka Side by Side, Samsung: 3900 zł
 • płyta indukcyjna, Samsung: 2000 zł
 • okap wyspowy, Amica: 2300 zł
 • piekarnik, Samsung: 1690 zł
 • zlew, Teka: 670 zł
 • bateria, Alveus: 340 zł

 RAZEM: 32 150 zł