Małgosia i Paweł zamieszkali w Miasteczku Wilanów. W kuchni zainspirowali się Hiszpanią

2023-03-31 13:14

Małgosia i Paweł niedawno przeprowadzili się do nowego mieszkania na osiedlu Miasteczko Wilanów. Kafelki, z wzorem wywodzącym się z Hiszpanii, były dla nich absolutnym „must have” na długo przed powstaniem projektu kuchni.

Kuchnia otwarta. Wzorzyste płytki cementowe przywodzą na myśl ciepłą Hiszpanię
Autor: Mariusz Bykowski

Z początku obawialiśmy się otwartej kuchni, bo w poprzednim mieszkaniu całkiem dobrze sprawdzała się jako oddzielne pomieszczenie – mówią Małgosia i Paweł. – Ale okazało się, że to doskonały pomysł! W takim układzie kuchnia stała się sercem naszego domu. Wybierając meble, właściciele zdecydowali się na proste fronty szafek. Biały akryl, jasny fornir oraz szare akcenty pasują stylem i kolorystyką do pozostałych stref mieszkania.

Bardzo ważne było oświetlenie. Oddalone od okna miejsce przyrządzania posiłków miało być jasne, by gotowanie i pieczenie było dla pani domu prawdziwą przyjemnością. – Najchętniej przygotowuję szybkie dania, makarony, zupy. Natomiast rodzina twierdzi, że mój sernik nie ma konkurencji – śmieje się Małgosia. Dla jej wygody na suficie zamontowane zostały podwójne reflektorki, a pod szafkami pasy LED.

Blat stołu dobrze oświetlają trzy dekoracyjne lampki z metalowo-szklanymi kloszami o różnych kształtach, lecz w podobnym, loftowym charakterze. Wybór najważniejszego i najbardziej wyrazistego elementu dekoracji kuchni był dla właścicieli oczywisty. – Od dawna wiedzieliśmy, że w nowym mieszkaniu muszą pojawić się wzorzyste kafle, które często podziwialiśmy, odwiedzając Barcelonę. Wymarzony wzór znaleźliśmy w... Polsce, w naszej ulubionej knajpce z tapasami.

Wysokie C

Projektantki z pracowni Kołodziej & Szmyt znalazły w stosunkowo niewielkiej zabudowie miejsce na AGD, mnóstwo naczyń i produktów żywnościowych. Układ mebli wpisały w literę „C” (choć jeden z narożników zajęty jest przez pion wentylacyjny). Długi bok przeznaczyły na blat roboczy ze zlewozmywakiem i płytą indukcyjną oraz zmywarkę i piekarnik. Po prawej stronie ukryta została lodówka, po lewej – znalazł się schowek z wygodnymi szufladami i wąska pionowa szafka na wino.

Kuchnia otwarta. Wzorzyste płytki cementowe przywodzą na myśl ciepłą Hiszpanię
Autor: Mariusz Bykowski

Malownicza układanka

Pachworkowy motyw między blatem a górnymi szafkami to płytki Octogono Musichalls Multicolor imitujące ręcznie malowane kafle. Można je stosować zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Dzięki liniowemu oświetleniu LED oraz neutralnym (białym i drewnianym) frontom mebli wzór został wyeksponowany, tak by grał w kuchni pierwsze skrzypce.

Wzorzyste płytki cementowe
Autor: Mariusz Bykowski
Wzorzyste płytki cementowe
Autor: Mariusz Bykowski
Kuchnia otwarta. Wzorzyste płytki cementowe przywodzą na myśl ciepłą Hiszpanię
Autor: Mariusz Bykowski

Smaczny miks

Żeby złagodzić prostą, nowoczesną i uporządkowaną linię mebli, w dodatkach panuje eklektyczna różnorodność wzbogacona elementami stylu vintage.

Dekoracja stołu
Autor: Mariusz Bykowski
Lampy wiszące w kuchni
Autor: Mariusz Bykowski
Z osobowością, ale subtelnie
Urszula Szmyt, Aleksandra Kołodziej, Pracownia Kołodziej & Szmyt, kolodziejszmyt.com
Ula Szmyt, Ola Kołodziej, Kołodziej & Szmyt, kolodziejszmyt.com

Wybierając do wnętrza mocny akcent – w tym wypadku hiszpańskie wzory kafli, należy rozważnie podjąć decyzję, czy kontynuować motyw w wystroju, czy też poprzestać na użyciu go tylko raz. Głównymi założeniami projektu mieszkania było uzyskanie nowo-czesnego i jasnego wnętrza z wykorzystaniem koloru białego i szarego w połączeniu z jasnym drewnem. Jest to uniwersalna baza, która z pewnością pozo-stanie aktualna niezależnie od zmiennych trendów. Sprzyja wyeksponowaniu elementów charaktery-stycznych, osobistych. W takim wypadku warto poprzestać na jednym wyrazistym motywie. Będzie on wystarczająco widoczny, a nie zaburzy harmonii między kuchnią a resztą mieszkania, które przecież nie jest urządzone w stylu hiszpańskim.

Inspirujące wnętrza — GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE