Małgosia i Paweł zamieszkali w Miasteczku Wilanów. W kuchni zainspirowali się Hiszpanią

2023-03-31 13:14

Małgosia i Paweł niedawno przeprowadzili się do nowego mieszkania na osiedlu Miasteczko Wilanów. Kafelki, z wzorem wywodzącym się z Hiszpanii, były dla nich absolutnym „must have” na długo przed powstaniem projektu kuchni.

Kuchnia otwarta. Wzorzyste płytki cementowe przywodzą na myśl ciepłą Hiszpanię
Autor: Mariusz Bykowski

Z początku obawialiśmy się otwartej kuchni, bo w poprzednim mieszkaniu całkiem dobrze sprawdzała się jako oddzielne pomieszczenie – mówią Małgosia i Paweł. – Ale okazało się, że to doskonały pomysł! W takim układzie kuchnia stała się sercem naszego domu. Wybierając meble, właściciele zdecydowali się na proste fronty szafek. Biały akryl, jasny fornir oraz szare akcenty pasują stylem i kolorystyką do pozostałych stref mieszkania.

Bardzo ważne było oświetlenie. Oddalone od okna miejsce przyrządzania posiłków miało być jasne, by gotowanie i pieczenie było dla pani domu prawdziwą przyjemnością. – Najchętniej przygotowuję szybkie dania, makarony, zupy. Natomiast rodzina twierdzi, że mój sernik nie ma konkurencji – śmieje się Małgosia. Dla jej wygody na suficie zamontowane zostały podwójne reflektorki, a pod szafkami pasy LED.

Blat stołu dobrze oświetlają trzy dekoracyjne lampki z metalowo-szklanymi kloszami o różnych kształtach, lecz w podobnym, loftowym charakterze. Wybór najważniejszego i najbardziej wyrazistego elementu dekoracji kuchni był dla właścicieli oczywisty. – Od dawna wiedzieliśmy, że w nowym mieszkaniu muszą pojawić się wzorzyste kafle, które często podziwialiśmy, odwiedzając Barcelonę. Wymarzony wzór znaleźliśmy w... Polsce, w naszej ulubionej knajpce z tapasami.

Wysokie C

Projektantki z pracowni Kołodziej & Szmyt znalazły w stosunkowo niewielkiej zabudowie miejsce na AGD, mnóstwo naczyń i produktów żywnościowych. Układ mebli wpisały w literę „C” (choć jeden z narożników zajęty jest przez pion wentylacyjny). Długi bok przeznaczyły na blat roboczy ze zlewozmywakiem i płytą indukcyjną oraz zmywarkę i piekarnik. Po prawej stronie ukryta została lodówka, po lewej – znalazł się schowek z wygodnymi szufladami i wąska pionowa szafka na wino.

Kuchnia otwarta. Wzorzyste płytki cementowe przywodzą na myśl ciepłą Hiszpanię
Autor: Mariusz Bykowski

Malownicza układanka

Pachworkowy motyw między blatem a górnymi szafkami to płytki Octogono Musichalls Multicolor imitujące ręcznie malowane kafle. Można je stosować zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Dzięki liniowemu oświetleniu LED oraz neutralnym (białym i drewnianym) frontom mebli wzór został wyeksponowany, tak by grał w kuchni pierwsze skrzypce.

Wzorzyste płytki cementowe
Autor: Mariusz Bykowski
Wzorzyste płytki cementowe
Autor: Mariusz Bykowski
Kuchnia otwarta. Wzorzyste płytki cementowe przywodzą na myśl ciepłą Hiszpanię
Autor: Mariusz Bykowski

Smaczny miks

Żeby złagodzić prostą, nowoczesną i uporządkowaną linię mebli, w dodatkach panuje eklektyczna różnorodność wzbogacona elementami stylu vintage.

Dekoracja stołu
Autor: Mariusz Bykowski
Lampy wiszące w kuchni
Autor: Mariusz Bykowski
Z osobowością, ale subtelnie
Urszula Szmyt, Aleksandra Kołodziej, Pracownia Kołodziej & Szmyt, kolodziejszmyt.com
Ula Szmyt, Ola Kołodziej, Kołodziej & Szmyt, kolodziejszmyt.com

Wybierając do wnętrza mocny akcent – w tym wypadku hiszpańskie wzory kafli, należy rozważnie podjąć decyzję, czy kontynuować motyw w wystroju, czy też poprzestać na użyciu go tylko raz. Głównymi założeniami projektu mieszkania było uzyskanie nowo-czesnego i jasnego wnętrza z wykorzystaniem koloru białego i szarego w połączeniu z jasnym drewnem. Jest to uniwersalna baza, która z pewnością pozo-stanie aktualna niezależnie od zmiennych trendów. Sprzyja wyeksponowaniu elementów charaktery-stycznych, osobistych. W takim wypadku warto poprzestać na jednym wyrazistym motywie. Będzie on wystarczająco widoczny, a nie zaburzy harmonii między kuchnią a resztą mieszkania, które przecież nie jest urządzone w stylu hiszpańskim.

Inspirujące wnętrza — GALERIE ZDJĘĆ