Otwarta kuchnia: aranżacja z hiszpańskimi płytkami

2016-08-01 11:47

Aranżując otwartą kuchnię w nowym mieszkaniu, właściciele od dawna wiedzieli, że muszą się w niej pojawić wzorzyste płytki cementowe. Malownicza układanka z hiszpańskich płytek nad blatem w kuchni, przywołuje na myśl Barcelonę, którą często odwiedzali. Zobacz aranżację otwartej, nowoczesnej kuchni w bieli, szarościach i jasnym drewnie.

Małgosia i Paweł niedawno przeprowadzili się do nowego mieszkania na osiedlu Miasteczko Wilanów. Głównymi założeniami projektu mieszkania było uzyskanie nowoczesnego i jasnego wnętrza z wykorzystaniem koloru białego i szarego w połączeniu z jasnym drewnem. Właścicielom zależało na urządzeniu mieszkania tak, by stało się uniwersalną bazą, która z pewnością pozostanie aktualna - niezależnie od zmieniających się trendów. Otwarta kuchnia to aranżacja, która spełnia wszystkie założenia właścicieli. Prezentujemy nowoczesną kuchnię, w której umiejętnie połączono kolory zabudowy oraz wybrano na ścianę nad blatem dekoracyjne płytki cementowe, które nadają styl całemu wnętrzu. Autor projektu kuchni: www.kolodziejszmyt.com

Otwarta kuchni: aranżacja przestrzeni dziennej

Otwarta kuchnia jest częścią strefy dziennej. Projektantki z pracowni Kołodziej & Szmyt znalazły w stosunkowo niewielkiej zabudowie miejsce na sprzęty AGD, mnóstwo naczyń oraz produkty żywnościowe. Układ mebli kuchennych został wpisany w literę „C” (choć jeden z narożników zajęty jest przez pion wentylacyjny). Długi bok przeznaczono na blat roboczy ze zlewozmywakiem i płytą indukcyjną oraz zmywarkę i piekarnik. Po prawej stronie ukryta została lodówka, po lewej – znalazł się schowek z wygodnymi szufladami i wąska pionowa szafka na wino. Z początku właściciele obawiali się projektu otwartej kuchni – w poprzednim mieszkaniu całkiem dobrze sprawdzała się ona jako oddzielne pomieszczenie. Okazało się jednak, że otwarta kuchnia to doskonały pomysł! W takim układzie stała się sercem całego domu.

Zobacz też: Geometryczne płytki w aranżacji jasnego mieszkania >>>

Wybierając meble do kuchni, właściciele zdecydowali się na proste fronty szafek. Biały akryl, jasny fornir oraz szare akcenty pasują stylem i kolorystyką do pozostałych stref mieszkania. Bardzo ważne w aranżacji otwartej kuchni było oświetlenie. Oddalone od okna miejsce przyrządzania posiłków miało być jasne, by gotowanie i pieczenie było dla pani domu prawdziwą przyjemnością. Dla wygody na suficie zamontowane zostały podwójne reflektorki, a pod szafkami pasy LED. Blat stołu dobrze oświetlają trzy dekoracyjne lampki z metalowo-szklanymi kloszami o różnych kształtach, lecz w podobnym, loftowym charakterze. Żeby złagodzić prostą, nowoczesną i uporządkowaną linię mebli w aranżacji kuchni, w dodatkach panuje eklektyczna różnorodność wzbogacona elementami stylu vintage.

Aranżacja otwartej kuchni: malownicze płytki cementowe

Kafelki na ścianie nad blatem z wzorem wywodzącym się z Hiszpanii, były dla właścicieli absolutnym „must have”, na długo przed powstaniem projektu kuchni. Od dawna wiedzieli, że w nowym mieszkaniu muszą pojawić się wzorzyste płytki cementowe, które często podziwiali, odwiedzając Barcelonę. Wymarzony wzór płytek do swojej kuchni znaleźli w Polsce – w ich ulubionej knajpce z tapasami. Pachworkowy motyw na ścianie między blatem a górnymi szafkami to płytki Octogono Musichalls Multicolor imitujące ręcznie malowane kafle. Można je stosować zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Dzięki liniowemu oświetleniu LED oraz neutralnym (białym i drewnianym) frontom mebli wzór został wyeksponowany, tak by grał w kuchni pierwsze skrzypce. Wybierając do aranżacji kuchni mocny akcent – w tym wypadku hiszpańskie wzory kafli, należy rozważnie podjąć decyzję, czy kontynuować motyw w wystroju, czy też poprzestać na użyciu go tylko raz. W wypadku otwartej kuchni takiej jak ta, warto poprzestać na jednym wyrazistym motywie. Będzie on wystarczająco widoczny, a nie zaburzy harmonii między kuchnią a resztą mieszkania, które przecież nie jest urządzone w stylu hiszpańskim.

Otwarta kuchnia: kosztorys

 • meble na zamówienie, Stolarz Artur Najda 14 000 zł
 • płytki ścienne z kolekcji Vodevil, Vives 630 zł
 • płytki podłogowe Dry River Grey, Opoczno 860 zł
 • płyta PIE 611F17E, Bosch 1280 zł
 • okap SLB 60 X/BK/WH, Vestt 350 zł
 • zlewozmywak Sid, Franke 459 zł
 • bateria Ark 938, Teka 355 zł
 • zmywarka ADG 6240 FD/1, Whirlpool 1250 zł
 • piekarnik HBA43S360E, Bosch 1280 zł
 • lodówka KIV 34X20, Bosch 1425 zł
 • stół Bjursta, IKEA 499 zł
 • 4 krzesła Henriksdal, IKEA 1072 zł
 • lampy wiszące Dome, Glass Bell i Dots, Hübsch 1007 zł
 • 2 lampki sufitowe Paco, Azzardo 220 zł

Razem 24 687 zł