Kolor czarny we wnętrzach – to jest na topie! Ściany, meble, dodatki

2022-06-21 14:33

Kolor czarny we wnętrzach przechodzi swoisty renesans. Stanowi też ciekawą alternatywę dla bieli i barw pastelowych, które długo królowały w trendach. A jak operować czernią, by nie przytłoczyć wnętrza? Są na to dobre sposoby.

Spis treści

  1. Moda na czarne ściany
  2. Kolor czarny we wnętrzach – meble i dodatki
  3. Z czym łączyć kolor czarny?
  4. Czerń i inne ciemne kolory – GALERIE ZDJĘĆ

Przez wiele wieków czerń miała mało przyjemną symbolikę – kojarzyła się z żałobą, smutkiem i mrokiem. Na szczęście XX wiek pozwolił odkryć estetyczne walory czerni, co zawdzięczamy m.in. legendarnej Coco Chanel. W tym sezonie możemy zaś mówić o eksplozji popularności czerni. Coraz chętniej wykorzystywana jest nie tylko jako kolor ścian, lecz także mebli, materiałów wykończeniowych i dodatków.

Moda na czarne ściany

Czarne ściany sprawiają, że wnętrze staje się eleganckie oraz lekko ekstrawaganckie. Ponieważ kolor ten zmniejsza optycznie pomieszczenie, lepiej stosować go w przestronnych, dobrze oświetlonych wnętrzach. Pod wpływem światła kolor czarny wydaje się bardziej miękki i aksamitny. Warto zacząć przygodę z tą barwą od pomalowania jednej ściany albo jej fragmentu. Jeśli efekt nas zadowoli, możemy malować dalej. Kolor czarny na ścianie może mieć gładką fakturę, jeśli użyjemy standardowej farby. Ale są też inne opcje, jak czarna tapeta, farba tablicowa, strukturalna czy tynk dekoracyjny bądź beton pokryty czarną farbą.

..  Niezwykłe efekty na ścianach – jak zrobić ciekawą ścianę? >>>

Kolor czarny we wnętrzach
Autor: materiały prasowe Dekoral Czarny Płomień - modna propozycja koloru ścian w palecie Dekoral

Kolor czarny we wnętrzach – meble i dodatki

W mniejszych wnętrzach warto postawić na czarne meble i dodatki. Kontrastowo zestawiając je z bielą i pastelami, ciekawie zdynamizujemy wystrój. Ogromną popularnością w tym sezonie cieszą się czarne meble kuchenne. To kontynuacja mody na ciemne kolory frontów meblowych – zaczęło się od granatu, kobaltu i antracytu, aż w końcu przyszła pora na czerń. Na lśniącej czarnej powierzchni bardziej widać zabrudzenia oraz ślady palców, dlatego praktyczniejsze na co dzień są wykończenia matowe bądź półmatowe. Czarne fronty w wersji minimalistycznej są proste i gładkie, w klasycznej zaś zyskują efektowne płyciny. W połączeniu z drewnianymi, złotymi, miedzianymi bądź skórzanymi (to jest hit!) uchwytami gwarantują efekt wysmakowanej elegancji.

Fronty meblowe w kolorze czarnym to niejedyne modne propozycje do wnętrz. Warto się też zainteresować detalami: elementami konstrukcyjnymi mebli, lampami, dekoracjami, ramami okiennymi czy nawet kontaktami i łącznikami.

..  Modny kolor: antracyt! Do jakich wnętrz pasuje? >>>

Kolor czarny w salonie
Autor: Realizacja: studio MAUVE Czarna ściana w salonie może posłużyć do wyodrębnienia poszczególnych stref w pomieszczeniu, np. relaksacyjnej

Z czym łączyć kolor czarny?

Sporo zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli marzy nam się wnętrze ponadczasowo eleganckie, połączmy kolor czarny z bielą – black & white to zawsze bezpieczny wybór. Do takiej konwencji barwnej pasują również detale srebrne i złote. A gdy wolimy dodać całości pazura, uzupełnijmy duet o ognistą czerwień.

..  Powrót black & white, czyli moda na czarno-białe wnętrza >>>

W sytuacji gdy wolimy stonowany minimalizm, zestawiajmy czerń z różnymi odcieniami szarości. Powstanie dzięki temu spójna, harmonijna aranżacja, a przy tym pozbawiona monotonii.

Jeżeli chcemy ocieplić kolor czarny i dodać mu przytulności, łączmy go z elementami z drewna oraz różnymi ciepłymi barwami ziemi. To również świetna okazja, by skorzystać z mody na etno i tradycyjne rękodzieło. Czarne ściany będą idealnym tłem dla dekoracji z drewna albo plecionek.

Większe czarne elementy dobrze prezentują się też we wnętrzach eklektycznych i w stylu boho. Równoważą one ognistą paletę barwną, dodając aranżacji artystycznej elegancji.

Czerń i inne ciemne kolory – GALERIE ZDJĘĆ

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?