Kuchnia rustykalna - jak urządzić kuchnię w starym stylu?

2021-11-24 9:47

Aranżacja kuchni rustykalnej kojarzy się z domkiem za miastem. Kuchnia w stylu rustykalnym zazwyczaj jest ciepła, jasna, wykończona naturalnymi materiałami: drewnem, kamieniem, ceramiką i naturalnymi tkaninami z motywami kwiatowymi motywami. Mieszkańcy bloków i miłośnicy stylu rustykalnego również mogą się skusić na takie rozwiązanie. Kuchnia w stylu wiejskim powinna być wtedy urządzona z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów, ale z elementami charakterystycznymi dla stylu rustykalnego.

Spis treści

  1. Kuchnia rustykalna, czyli aranżacja kuchni z duszą
  2. Elementy tworzące klimat kuchni rustykalnej
  3. Kuchnia rustykalna: dodatki i wystrój kuchni
  4. Wnętrza rustykalne - GALERIE INSPIRACJI

Styl wiejski - inaczej ludowy lub rustykalny - wraca do łask. Aranżacje kuchni w starym stylu mogą być oryginalne i ciekawe. Jeśli podoba się nam kuchnia rustykalna, nie trzeba od razu zmieniać wystroju całego mieszkania. Na początek wystarczą ludowe dekoracje.

Klimat wiejskiej chaty doskonale pasuje do wnętrz w stylu rustykalnym. Aranżacje kuchni w tym stylu znowu stają się popularne. Przedmioty lub meble uznawane kiedyś za jarmarczne już dawno wróciły do wnętrzarskich trendów. Styl wiejski w kuchni nie musi się ograniczać wyłącznie do naszych rodzimych inspiacji, czyli łowickich czy kurpiowskich. Możemy się także pokusić o aranżację kuchni wzorowanej na południowoamerykańskich hacjendach lub angielskiej wsi. A więc kuchnia rustykalna może mieć dowolny kolor i klimat!

Kuchnia rustykalna, czyli aranżacja kuchni z duszą

Aranżacje kuchni w ludowym stylu nie wymagają remontu całego wnętrza. Czasem wystarczają odpowiednio dobrane dodatki do kuchni, na przykład: ludowe motywy i wzory na meblach, drewniane kuchenne meble - postarzane lub wykonane z charakterystycznymi zdobieniami półek (tzw. "falbany"), jasne kolory, ale też koronkowe serwety i ozdobne kilimy. Na tle prostych i surowych wnętrz takie barwne elementy staną się jeszcze bardziej wyraziste. Aranżacje kuchni rustykalnych są przytulne i pełne ciepła. W tak urządzonych kuchniach często też możemy spotkać piece kaflowe - najczęściej białe, a także kuchnie węglowe. Drewniane podłogi i drewniane elementy na ścianach dopełniają całości w wiejskim stylu.

Zobacz w naszej galerii przykładowe aranżacje kuchni w stylu wiejskim!

Styl rustykalny w aranżacji kuchni to gwarancja nastroju przytulności. Niezależnie od tego, czy kuchnia rustykalna będzie miała charakter wiejski, dworski czy pałacowy, powinna być przestronna, wygodna i funkcjonalna. Nie może w niej zabraknąć dużego drewnianego stołu, przy którym nie tylko przygotowuje się posiłki, lecz także często po prostu siada się z rodziną czy znajomymi, by przyjemnie porozmawiać i spędzić wspólnie czas.

Elementy tworzące klimat kuchni rustykalnej

Znakami rozpoznawczymi większości aranżacji kuchni rustykalnych są głęboki zlew ceramiczny, duża płyta do gotowania, a czasem prawdziwy piec. Zaletą przestronnej kuchni w starym stylu jest zazwyczaj miejsce na dodatkowy stół do pracy lub wyspę, gdzie przygotowuje się posiłki. Nad wyspą zaś można umieścić przybory kuchenne, np. kuty żeliwny wieszak na akcesoria kuchenne. Nad stołem jadalnianym nie może zabraknąć oryginalnej, rzucającej ciepłe światło lampy, a przy frontach szafek uchwytów z elementami porcelanowymi.

Kuchnia rustykalna: dodatki i wystrój kuchni

Do kuchni rustykalnej możemy wybrać dodatki charakterystyczne dla stylów regionalnych z Francji, Włoch, Skandynawii albo - jeszcze lepiej - zdecydować się na ceramikę i wyroby z drewna o typowo polskim rodowodzie. Warunkiem powodzenia całego przedsięwzięcia jest neutralny wygląd wnętrza kuchni. Dlatego urządzając kuchnię w stylu wiejskim od podstaw, najlepiej wyposażyć ją w proste, drewniane meble kuchenne, które będą uniwersalnym tłem dla aranżacji w klimacie folk.

Na ścianach i podłodze kuchni w starym stylu znakomicie sprawdzą się ceramiczne kafle w kolorach złamanej bieli, neutralnych beży i brązów lub w barwach wypalanej gliny i kamienia. Dodatki możemy często zmieniać, ale warto postawić na stałe elementy wyposażenia kuchni, wykonane z drewna, szkła i mosiądzu. Do tego dobierzmy przedmioty z plecionki (np. wiklinowe), które idealnie pasują do stylistyki rustykalnej.

Wnętrza rustykalne - GALERIE INSPIRACJI

Lubisz styl rustykalny? A może chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat? Zajrzyj do naszych galerii zdjęć.

Jak nakryć stół w stylu rustykalnym? Urządzamy sielskie przyjęcie w domu
Nasi Partnerzy polecają