Jakie kuchnie będą modne w 2024 r.? Ta polskiego producenta zdobyła międzynarodową nagrodę

2023-11-29 9:44

Jakie kuchnie będą modne w 2024 r.? Jeśli wierzyć międzynarodowemu jury konkursu Archiproducts Design Awards, który przyznał nagrodę kuchni MOVE polskiej firmy ZAJC, przyszły rok będzie należał do ciemnych i eleganckich kuchni zdominowanych przez kamień.

Spis treści

  1. Modna kuchnia 2024 r. Elegancka i schowana?
  2. Archiproducts Design Awards dla kuchni MOVE
  3. Archiproducts Design Awards 2023

Modna kuchnia 2024 r. Elegancka i schowana?

W wielu nowoczesnych wnętrzach obserwujemy tendencję “odkuchenniania” kuchni. Co to znaczy? Kuchnie coraz mniej przypominają kuchnie. Współcześnie coraz częściej stanowią część strefy dziennej, a nie są osobnymi pomieszczeniami, więc architekci starają się jak najbardziej wtopić je w estetykę salonu.

Kuchnia zostaje “odkuchenniona” i chociaż dalej pełni swoje podstawowe funkcje, to jednak jej estetyka jest równie ważna. Zamienia się w dzieło sztuki, a jej poszczególne elementy całkiem nieźle skrywają to, co w każdej kuchni powinno się znajdować. 

Archiproducts Design Awards dla kuchni MOVE

Ta kuchnia z tradycyjną kuchnią nie ma nic wspólnego. Wykończona marmurem wyspa przypomina dzieło sztuki. Jej bryła to nie klasyczny graniastosłup, ale nieregularny blok. Każda z krawędzi jest ustawiona nieco pod innym kątem.

Co istotne, wyspa może być długim monolitem, a kiedy trzeba zyskać również funkcję stołu. Wystarczy odsunąć jej jedną część od drugiej, by pojawił się niższy blat, do którego można dostawić krzesła. 

Kuchnia nagrodzona Archiproducts Awards 2023
Autor: Materiały prasowe/ZAJC

Sama zabudowa jest z jednej strony minimalistyczna, a z drugiej wyrafinowana i dekoracyjna. Ciemny, ręcznie szczotkowany fornir w połączeniu ze zdobnym kamieniem tworzy unikalną całość. 

W strefie gotowania znajduje się płyta grzewcza, a nad nią, w półce obudowanej kamieniem — okap. Wtedy, kiedy kuchnia jest nieużywana, półki na przyprawy i bateria służąca do napełniania garnków, są schowane za wykonanym z czarnego szkła, elektrycznie sterowanym panelem.

Otwarta kuchnia – na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.

W kolejnej sekcji znajduje się zlewozmywak, który zupełnie wtapia się w blat. Również i tam nie zabrakło panelu, który w kilka sekund schowa to, czego nie chcemy mieć na widoku. W sekcji trzeciej z kolei znajduje się piekarnik.

Co ważne, wszystkie trzy sekcje można schować za drzwiami kieszeniowymi, zyskując “czystą”, już teraz zupełnie minimalistyczną przestrzeń!

Archiproducts Design Awards 2023

Archiproducts Design Awards 2023 to konkurs organizowany od 2016 r. W jego jury zasiadają przedstawiciele świata designu oraz wybitni projektanci. W tym roku uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 16 listopada w Mediolania. 

Źródło: materiały prasowe/ZAJC 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kuchnia antracyt z drewnem. Jakie drewno pasuje do antracytu?

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...
Nasi Partnerzy polecają