Jak czyścić kurki w kuchence lub piekarniku: domowe sposoby na czyste kurki!

2023-03-21 13:00

Jak wyczyścić brudne kurki ekologicznymi środkami czystości? Domowe sposoby na czyste kurki to jednocześnie ekologiczne środki czystości - niezbędne w każdej kuchni sposoby szybko i efektownie uporają się z trudnym do usunięcia brudem na kurkach kuchennych. I to bez szkodliwej chemii!

Jak czyścić kurki w kuchence lub piekarniku
Autor: Mariusz Bykowski

Spis treści

  1. Jak czyścić kurki: ekologiczne środki czystości
  2. Jak czyścić kurki: jak wyczyścić przestrzeń wokół kurków?

trudne do wyczyszczenia miejsca, które często omijamy czyszcząc kuchenkę lub piekarnik są kurki czyli pokrętła oraz przestrzeń pomiędzy ich ruchomą częścią a płytą kuchenki. Jeśli jest taka możliwość, dla bardziej spektakularnego efektu czyszczenia kuchenki, spróbujmy odkręcić kurki i przyjrzeć się bliżej płycie do której były mocowane. Jak wyczyścić brudne kurki ekologicznymi środkami czystości?

Jak czyścić kurki: ekologiczne środki czystości

Aby dokładnie i bez zarzutu wyczyścić kurki i przestrzeń wokół nich, powinniśmy w pierwszej kolejności zdemontować te ruchome elementy kuchenki. Odkręcone kurki umieszczamy w misce napełnionej octem winnym do wysokości w pełni je zakrywającej. Odstawiamy zanurzone w occie kurki na kilkanaście minut (do pół godziny). Po upływie wskazanego czasu, odmoczone w occie kurki doczyszczamy szczoteczką do paznokci, intensywnie pocierając. Na koniec płuczemy w wodzie i wycieramy kurki do sucha (ewentualnie pozostawiamy do samoistnego przeschnięcia na powietrzu, jeśli boimy się, aby odrobina wody nie przedostała się do mechanizmu kuchenki).

Jak czyścić kurki: jak wyczyścić przestrzeń wokół kurków?

Jak w szybki sposób usunąć nagromadzoną mieszankę tłustego brudu zza kurków kuchenki? Przygotuj butelkę ze spryskiwaczem i wypełnij ją mieszaniną ekologicznych środków czystości w proporcji: 2/3 octu winnego i 1/3 ciepłej wody. Po wstrząśnięciu mieszaniny spryskaj nią zabrudzone miejsce i pozwól by preparat działał na brud przez ok. 30-60 sekund. Następnie, za pomocą szorstkiej części gąbki do naczyń, wytrzyj do czysta spryskaną powierzchnię, upewniając się że cały brud odstał od powierzchni kuchenki. Jeśli któreś z zanieczyszczeń nadal stawia opór, spróbuj nałożyć nań czysty ocet winny z domieszką sody oczyszczonej. Nawet najbardziej zaschnięty brud nie oprze się tej domowej miksturze ekologicznych środków czystości, a nabłyszczające właściwości octu dodatkowo podniosą walor emaliowanej powierzchni kuchennego AGD!

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio