Kuchnia: aranżacja w stylu eklektycznym. Nowoczesna szara kuchnia plus antyki

2015-11-19 9:52 Maja Mozga-Górecka

Aranżacja kuchni w domu, którego właściciele kochają antyki i przedmioty z duszą. Styl eklektyczny to połączenie nowoczesnej, szarej zabudowy kuchennej z meblami antycznymi.

W tej aranżacji kuchni dużo się dzieje. Styl eklektyczny polega na umiejętnym łączeniu we wnętrzu elementów z różnych stylistyk, starego z nowym. Szara kuchnia jest nowoczesna, funkcjonalna i luksusowa, ale dzięki wprowadzeniu mebli antycznych i przedmiotów z duszą nabiera ciepła i przytulności. Projekt i aranżacja kuchni: architektka Karolina Perih-Kamecka (PERIHDESIGN).

Szara kuchnia: aranżacja eklektyczna

Wiekowy, drewniany stół w kuchni został przygarnięty, choć kołysze się i skrzypi. Stoją przy nim stuletnie krzesło chińskie i współczesne fotele z obiciem w jasnej szarości („Gossip”, Caligaris, proj. Edi & Paolo Ciani). Grafitowy połysk MDF-u na akrylowych nowoczesnych frontach szafek kuchennych (Häcker), blat z granitu „White River” i szkło na ścianie budują w aranżacji eklektycznej kuchni wycofane, spokojne tło dla wiedeńskiej secesji (kredens).

Zobacz: ładne zdjęcia kuchni GALERIE >>>

Eklektyzm wnętrza wynika z kolekcjonerskiej pasji właścicieli. Kontrast między łączeniem nowoczesności wyposażenia wnętrza z antykami najbardziej widać w aranżacji kuchni. Właściciele domu od początku chcieli mieć w kuchni proste, bezuchwytowe meble w kolorze szarym. Żadnych stylizacji retro w eklektycznym wnętrzu kuchni! Białe ściany i szare fronty szafek tworzą w aranżacji kuchni więc ascetyczne tło, równie dobre dla samowara, antycznego kredensu, co dla nowoczesnego miksera i ekspresu do kawy. Przezroczystości w postaci szklanych balustrad, krzeseł z poliwęglanu i kryształowych drobiazgów wprowadzają do aranżacji kuchni światło oraz pewną lekkość. Z kolei fakturowe obicia foteli, welwetowe zasłony i rudy kolor drewna podnoszą „temperaturę”. - W tym domu naprawdę dużo się dzieje, ale między poszczególnymi elementami panuje harmonia - tłumaczy architektka. W aranżacji eklektycznej kuchni dopełniają się pomniejsze domowe żywioły: ciepła i zimna, starego i nowego. Najpotężniejszy z nich - żywioł nieopanowanego, spontanicznego zbieractwa - zachowuje pozory powściągliwości. Na razie!