Kawa idealna w domowym zaciszu? Znany polski barista zdradza, jak zaparzyć idealną kawę

2022-07-14 11:39

Jakie ziarno wybrać? A co z ekspresem - postawić na pełną automatykę czy ręczne ustawienia? Dobry ekspres to dopiero początek drogi do perfekcyjnej kawy. Kamil Zalewski, barista i „wypalacz” kawy działający jako Runty Roaster, zdradził nam sekret palenia najlepszej kawy.

Jak zaparzyć idealną kawę?
Autor: Nathan Mullet / Unsplash Jak zaparzyć idealną kawę?

Smak i aromat naparu to wypadkowa parametrów ekspresu i tego, co do niego wsypiemy. Jak wybrać dobrą kawę?

– Najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i otoczenia, to sprawdzić, czy mamy w okolicy lokalną palarnię lub kawiarnię, która sprzedaje paczki kawy. Na miejscu można zwykle kawy spróbować, no i są też ludzie, którzy znają swój produkt i potrafią doradzić lub przynajmniej znaleźć coś na początek – podpowiada Kamil Zalewski, barista i „wypalacz” kawy działający jako Runty Roaster.

Podkreśla, że polskie palarnie trzymają bardzo wysoki poziom. – Bezpiecznym wyborem jest kawa z Brazylii, ponieważ nawet palona jaśniej ma więcej słodyczy niż kwasowości. Do ekspresów ciśnieniowych szukałbym kaw, które są przynajmniej dwa tygodnie po wypale, do trzech miesięcy możemy takiej kawy bezpiecznie używać, bo paczki są już na tyle dobre, że utrzymują jej świeżość. Nie patrzyłbym tak bardzo na certyfikaty bio i eko, bo są drogie i popularne głównie u dużych graczy. Drobni farmerzy osobiście ręczą za swoją kawę – przekonuje ekspert.

W ekspresach automatycznych są zaprogramowane standardowe ustawienia, ale często można je modyfikować. – Intensywność decyduje o tym, jak dużo kawy ekspres zmiele. Im większa intensywność, tym cięższe napar ma body, czyli bardziej wyczuwalną na języku konsystencję. Kolejna rzecz to grubość mielenia – im drobniejsze, tym mocniej kawa się zaparzy. Nie wpłynie to na intensywność naparu, lecz na kwasowość, bo najpierw rozpuszczają się kwasy, a potem cukry. Jeśli kawa jest za kwaśna, drobniejsze zmielenie i mniejsza intensywność sprawią, że nie będzie to tak wyczuwalne – tłumaczy Kamil Zalewski.

– Jeżeli to nie wystarczy, możemy ją wydłużyć, do espresso wlać nie 40, ale 50 lub 60 ml wody. Substancje lepiej się rozpuszczą, przez co kawa będzie słodsza, mniej kwasowa – wyjaśnia Runty Roaster.

Zobacz, jakie ekspresy do kawy możesz wybrać

Nasi Partnerzy polecają