Wagi kuchenne i miarki – jak szybko i skutecznie ważyć produkty w kuchni?

2020-09-24 7:50
Waga kuchenna
Autor: Maya23K/gettyimages

Ważenie w kuchni to temat o wiele bardziej rozległy niż zakładaliście! Świadczy o tym ilość gadżetów, które wymyślili producenci, abyście mogli odmierzać nawet najmniejsze porcje mąki, cukru, masła czy mleka. Które z nich warte są uwagi? Oto przegląd produktów, które sprawią, że gotowanie i pieczenie stanie się o wiele łatwiejsze.

Tradycyjna miarka kuchenna

Trudno nazwać ją specjalistycznym gadżetem, ale swoją funkcję spełnia doskonale i znana jest od pokoleń. Miarka kuchenna to nic innego, jak plastikowe naczynie, na którym producent zaznaczył miary - najczęściej są to mililitry (dla płynów) i gramy dla mąki, cukru i innych produktów. Naczynie jest najczęściej przeźroczyste i wyposażone w praktyczną rączkę.

Jeżeli wasze wymagania są nieco większe, na rynku znajdziecie miarki kuchenne wykonane z materiałów, które można podgrzewać na gazie lub płycie indukcyjnej. Dzięki temu bez brudzenia innych naczyń odmierzycie i zagotujecie na przykład mleko. Miarki mają różne pojemności, są wygodne w użyciu i łatwe w czyszczeniu.

Mini miarki kuchenne z uchwytami

A co, jeżeli chcemy odmierzyć niewielką ilość produktu, na przykład 50 lub 100 ml? Duża miarka będzie nieprecyzyjna i niewygodna. Z pomocą przychodzą małe miarki, przypominające kubeczki lub łyżki. Na rączce producent podaje pojemność. Najczęściej miarki sprzedawane są w zestawach i nie kosztują wiele - od kilku do kilkudziesięciu złotych. Mogą być wykonane z plastiku lub stali nierdzewnej.

Waga kuchenna
Autor: Unsplash.com @gogofoto

Waga kuchenna

Jest w czym wybierać! Waga kuchenna to jeden z podstawowych gadżetów, niezbędnych dla każdego, kto kocha domowe wypieki. Powinna być precyzyjna i poręczna. Co mamy do wyboru?

1. Waga kuchenna elektroniczna. Na rynku znajdziemy wagi płaskie, na których porostu kładziemy produkt. Ciekawszym i bardziej praktycznym rozwiązanie będzie waga ze zdejmowaną misą, dzięki czemu odważoną mąkę, cukier możemy bezpośrednio wsypywać na wagę, a później do miski. Elektroniczne wagi mogą być wykonane z plastiku, stali nierdzewnej lub szkła. W większości zasilane są bateriami, ale znajdziecie również takie, które podłącza się do prądu.

2. Waga kuchenna tradycyjna. Czyli taka, której odważnik został wbudowany w środku mechanizmu. Miarę odczytujemy na tarczy. Wagi kuchenne mogą najczęściej odmierzyć do 5 kg. Są nieco mniej precyzyjne od tych elektrycznych, za to nie potrzebują żadnego zasilania.

Waga kuchenna
Autor: antonbelo/gettyimages

3. Wagi mechaniczne. Tak, wciąż istnieją i wcale nie należą do najtańszych, bo za sztukę zapłacimy powyżej 100 zł. Maksymalne obciążenie wagi mechanicznej to nawet 13 kg. Ich minusem jest fakt, że są duże i zajmują sporo miejsca na blacie.

Mini elektroniczna waga kuchenna

Wyglądem przypomina dużą łyżkę, ale posiada wbudowaną wagę elektryczną. Dzięki temu z łatwością odmierzymy łyżkę mąki, kawałek masła czy olej. Mini wagi są zasilane bateriami, dlatego nie można nimi mieszać produktów, by nie uszkodzić mechanizmu.

Robot kuchenny z wbudowaną wagą

To bardzo przydatny i wielofunkcyjny przyrząd. Można go wykorzystać, jako wagę, ale przede wszystkim służy do przygotowywania ciast i posiłków. Wystarczy wsypać wszystkie składniki i je połączyć. Robot sieka, kroi, blenduje i miesza. Nie jest to tanie urządzenie, zapłacimy za nie nawet 3000 zł, ale jego uniwersalność warta jest swojej ceny.

Kalkulator miar i wag online

A co w sytuacji, gdy nie mamy pod ręką żadnej miarki ani wagi, a trzeba upiec ciasto? Z pomocą przychodzi oczywiście Internet, gdzie znajdziemy tak zwany kalkulator i miar i wag kuchennych. Przelicznik zamieni wam mililitry lub gramy na pojemności. Przykładowo: 200 g mąki pszennej to 22 łyżki lub 1,33 szklanki. Z kolei 80 g masła to 20 łyżeczek. W ten sposób możecie zachować precyzję i upiec pyszne ciasto lub chleb. A może domową pizzę? Kalkulator kulinarny nic nie kosztuje i warto go wypróbować! Jak widać, mieszenie i ważenie produktów w kuchni wcale nie musi być trudne lub czasochłonne. Dodatkowy atutem jest fakt, że większość zaproponowanych gadżetów nie zabiera dużo miejsca i ma szerokie zastosowanie w kuchni.

Jeśli jednak nie mamy dostępu do internetu, nie martwmy się - w prosty sposób możemy zmierzyć wagę i objętość produktów wykorzystując łyżeczkę, łyżkę oraz szklankę. Wystarczy zapamiętać, że łyżeczka to około 5 g/5 ml, łyżka 15 g/15 ml, a szklanka to 250 g/250 ml. Niestety, te wartości mogą różnić się od siebie w zależności od produktu, który chcemy odmierzyć, dlatego dobrym pomysłem będzie spisanie listy produktów i ich wartość odmierzoną w łyżkach czy szklankach. Na przykład szklanka mleka to 250 ml, ale szklanka mąki to tylko 150 g. Gdy poświęcimy kilka minut na stworzenie takiej listy, nawet gdy w przyszłości nie będziemy mieć dostępu do komputera czy wagi, odmierzanie składników nie będzie stanowiło problemu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022