Kuchnia nowoczesna czy klasyczna? A może modern classic? Jaki styl kuchni wybrać?

2024-03-28 11:11

Określenie stylu kuchni to jeden z najważniejszych etapów urządzania tego pomieszczenia. Nowoczesne kuchnie stawiają na funkcjonalność i wygodę, kuchnie klasyczne mają więcej dekoracji, które nie zawsze są tak praktyczne, ale mogą dodawać charakteru i uroku. Przyglądamy się tym dwóm stylom aranżacji kuchni i podpowiadamy, który z nich wybrać.

Spis treści

  1. Kuchnia klasyczna
  2. Kuchnia klasyczna biała, kuchnie klasyczne drewniane
  3. Kuchnia klasyczna w nowoczesnym wydaniu
  4. Kuchnia w stylu nowoczesnym
  5. Kuchnia nowoczesna z wyspą
  6. Jaki styl kuchni wybrać?
  7. Kuchnia w stylu modern classic. Szara zabudowa i kobaltowa wyspa to esencja dobrego smaku

Kuchnia klasyczna

Kuchnia klasyczna z założenia ma być przytulna i ciepła. Wiele kuchni urządzanych w tym stylu wywołuje pozytywne skojarzenia i wspomnienia z dzieciństwa. Styl kuchni klasycznej to zupełne przeciwieństwo chłodnego, nowoczesnego minimalizmu. W kuchni klasycznej znajdziemy więc dużo detali i zdobień, które zastosowane w umiarze, wzbogacają wnętrze. W kuchni klasycznej pełno jest zagłębień, frezowań, możemy spotkać tam nawet kolumienki czy pilastry. 

Kuchnia klasyczna biała, kuchnie klasyczne drewniane

Meble w kuchni w stylu klasycznym są zazwyczaj białe lub drewniane. Dużą popularnością cieszą się meble z ciemnego orzecha lub wiśni. Takie odcienie dodają pomieszczeniu elegancji i przyjemnie je ocieplają. Wykończenia mebli w klasycznej kuchni często są stylizowane — złote uchwyty są na porządku dziennym, choć równie często wykonane są z żeliwa lub innego metalu. 

Po czym jeszcze poznać klasyczny styl kuchni? Nieodłącznym elementem wyposażenia jest oszklony kredens lub witryna, koniecznie z podświetlanymi półkami. Za szybą dumnie prezentują się imponujące zastawy z porcelany lub błyszczące kryształy

Kuchnia klasyczna subtelnie łączy tradycję z elegancją. Nie boi się zdobień, ale ceni harmonię i dobry smak, dlatego żaden element wystroju, ani żadne zdobienie czy detal nie dominuje. Styl klasyczny uwielbia naturalne materiały, dlatego w kuchni urządzonej w tym właśnie stylu znajdą się między innymi: drewniane blaty, kafelki z motywami zwierzęcymi lub roślinnymi,   kamienna posadzka czy cegła na ścianie. 

Kuchnia klasyczna w nowoczesnym wydaniu

Kuchnia klasyczna w nowoczesnym wydaniu to połączenie tradycyjnego uroku i elegancji klasycznej kuchni z nowoczesnym minimalizmem. W kuchni urządzonej w stylu modern classic, bo tak nazywa się ten styl, prostym ramowym fronton towarzyszą ozdobne uchwyty, ozdobne listwy i cokoły. Zamiast klasycznego drewna spotykamy nowoczesne okładziny ścienne i podłogowe, jak marmur, stal nierdzewna, szkło, beton i kompozyty. Klasyczną kuchnię w nowoczesnym wydaniu wyróżniają stonowane kolory, jak biele, szarości czy modne beże, choć nie obce są mu bardziej wyraziste barwy jak zielony czy niebieski.

Kuchnia w stylu modern classic
Autor: Follow The Flow/Getty Images Kuchnia w stylu modern classic

Kuchnia w stylu nowoczesnym

Styl kuchni nowoczesnej daje się określić w dwóch słowach: przestrzeń i minimalizm. Kuchnia nowoczesna wymaga przestrzeni, a przynajmniej efektu jej otwartości. Z założenia jest przestronna, ale łatwiej ją połączyć stylistycznie z otwartym salonem. W nowoczesnej kuchni istotne są całe powierzchnie ścian, na których tle tworzy się kompozycje z szafek i urządzeń kuchennych, podkreślone odpowiednim oświetleniem. Meble i wyposażenie prezentują się w nowoczesnej kuchni jak na wystawie.

Szafki kuchenne wyposażone są w proste płycinowe drzwiczki, lakierowane albo wyklejone egzotycznym fornirem. W takiej kuchni wszystko ma swoje miejsce i jest ukryte w szafkach oraz szufladach. Na wierzchu pozostają jedynie nieliczne, za to designerskie urządzenia kuchenne („kosmiczny” toster, czajnik lub ekspres do kawy) i narzędzia, jak wyciskacz do cytrusów firmowany nazwiskiem znanego projektanta. Na ścianach nowoczesnej kuchni pojawiają się atrakcyjne materiały – gładkie kamienie, różne gatunki drewna egzotycznego, stal, chrom.

Kuchnia nowoczesna z wyspą

Podobnie jak kuchnia klasyczna, nowoczesna kuchnia chętnie korzysta z udogodnienia, jakim jest wyspa. W zależności od dostępnej przestrzeni wyspa kuchenna w nowoczesnej kuchni jest połączona z blatem lub wolnostojąca. Ten niezwykle efektowny i funkcjonalny element aranżacyjny w nowoczesnych kuchniach często przyjmuje funkcję stacji do gotowania. Jako oddzielny mebel z płytą indukcyjną, blatem roboczym i/lub zlewem pozwala na swobodne przygotowywanie posiłków, ale może również stanowić umowną granicę między salonem a kuchnią — co sprawdza się szczególnie w nowoczesnych kuchniach otwartych na salon. 

Jaki styl kuchni wybrać?

Styl kuchni determinuje jej wygląd, kolorystykę, dobór detali oraz materiałów. Kuchnia klasyczna, nowoczesna, rustykalna czy industrialna — wszystkie mają swoje cechy charakterystyczne, ale nie oznacza to, że musimy trzymać się sztywno określonych ram, gdy urządzamy swoją wymarzoną kuchnię. Jeśli podoba się nam kuchnia w stylu nowoczesnym, cenimy minimalizm i otwartą przestrzeń, warto rozważyć urządzenie kuchni właśnie w ten sposób. Jeśli natomiast wolimy przytulne, tradycyjne wnętrza w ciepłych kolorach, styl klasyczny na pewno bardziej przypadnie nam do gustu. 

Kuchnia w stylu modern classic. Szara zabudowa i kobaltowa wyspa to esencja dobrego smaku