Jak odnowić blat kuchenny laminowany, a jak drewniany? Podpowiadamy, jak odnowić zniszczony blat, rodzaje blatów kuchennych

2023-10-31 12:28

W zrób to sam podpowiadamy, jak odnowić blat kuchenny. Sprawdź, jakie blaty kuchenne warto odnawiać, a jakie lepiej wyrzucić i kupić nowy. Przyglądamy się różnym materiałom i możliwościom ich renowacji.

Spis treści

  1. Jak odnowić blat kuchenny laminowany?
  2. Jak odnowić blat kuchenny z drewna?
  3. Jak odnowić blat kamienny?
  4. Blaty kuchenne laminowane
  5. Blaty kuchenne z płyty MDF
  6. Blat kuchenny drewniany, kamienny, metalowy?

Czasami drobne zmiany w kuchni potrafią zmienić jej wystrój. W zrób to sam podpowiadamy, jak odnowić blat kuchenny. Pamiętaj, że odnawianie blatu nie jest bardzo trudne ani kosztowne oraz można je wykonać samodzielnie.

Jak odnowić blat kuchenny laminowany?

Nie warto odnawiać blatu z płyty wiórowej pokrytej laminatem, lepiej wymienić go na nowy. Blaty kuchenne z płyty MDF, które ze względu na możliwość nadawania dowolnych kształtów i frezowania brzegów były bardzo popularne w ostatnich dwóch dekadach, są również trudne do naprawy.

Jeśli chcemy jednak taki blat odnowić, a nie jest on mocno zniszczony, można go pomalować farbą renowacyjną (np. V33), ale jeśli ma dużo ubytków, najlepiej go wymienić na nowy. Czasami, gdy blat jest w nienaruszonym stanie, a odkleiły się jedynie listwy zabezpieczające jego krawędzie, wystarczy tylko ich wymiana.

Jak odnowić blat kuchenny z drewna?

Wystarczy go odnowić lub tylko odświeżyć. Blat drewniany, jeżeli był polakierowany, trzeba przeszlifować, używając szlifierki oscylacyjnej i papieru ściernego o uziarnieniu 120. Jeśli chcemy odnowić blat zaolejowany, wystarczy przetrzeć go papierem ściernym. Starą powłokę należy usunąć, a następnie zaolejować lub polakierować lakierem wodnym.

Zobacz też: Blaty kuchenne: drewniane, laminowane, z kompozytu i betonu. Jaki blat kuchenny wybrać?

Jak odnowić blat kamienny?

Blat kamienny można również przeszlifować i uzupełnić ubytki masą szpachlową do renowacji kamienia.

Blaty kuchenne laminowane

Najtańsze i łatwe w montażu. Wykonane są z płyt drewnopochodnych pokryte laminatem HPL (wielowarstwową, mocno sprasowaną powłoką dodatkowo zabezpieczoną żywicami melaminowymi).

Popularne są blaty kuchenne o grubości 36 mm składające się z dwóch płyt grubości 18 mm, między którymi znajdują się elementy wzmacniające konstrukcję.

Prawie dwukrotnie droższe są blaty kuchenne grubości 74 cm. Nowoczesne blaty pokryte laminatem HPL są odporne na zniszczenia i działanie wilgoci. Warto zwrócić uwagę, czy blat został dodatkowo pokryty od spodu folią przeciwprężną, która poprawia jego trwałość.

Dostępne też są blaty HPL z powłoką antybakteryjną.

Blaty kuchenne z płyty MDF

Podobne właściwości co blaty kuchenne laminowane mają blaty z płyty MDF, ale są znacznie droższe i nie tak bogate wzorniczo jak laminowane.

Blat kuchenny drewniany, kamienny, metalowy?

Zdecydowanym faworytem są blaty kamienne. Najlepszym (ale i najkosztowniejszym) wyborem są blaty wykonane z wytrzymałych rodzajów kamienia – granitu lub łupka. Nie sposób ich zaplamić czy zarysować, można bez obaw stawiać na nich gorące garnki i rozbijać mięso na kotlety. Są nienasiąkliwe, więc nie trzeba ich impregnować - w przeciwieństwie do blatów wykonanych z marmuru, które dość łatwo zaplamić.

Doskonałym rozwiązaniem są również blaty z kompozytu, czyli mieszanki minerałów połączonych z żywicami syntetycznymi i pigmentami. Najpopularniejsze kompozyty to corian, marlan, kerrock i top stone. Blaty kompozytowe, oprócz twardości i trwałości porównywalnej z granitowymi, mają tę zaletę, że można formować je w dowolny sposób – łączenia poszczególnych elementów takiego blatu są niewidoczne. Blaty tego typu są również bardzo łatwe do utrzymania w czystości.

Konglomerat, nazywany także kamieniem syntetycznym, powstaje ze zmielonego marmuru lub granitu sklejonego żywicą poliestrową. Blaty wykonane z tego materiału ustępują blatom granitowym i kompozytowym pod względem trwałości – są odporne na wilgoć, wysoką temperaturę i środki chemiczne, ale dość łatwo je zarysować czy uszkodzić mechanicznie.

Szklany blat kuchenny wygląda nowocześnie i jest całkowicie nienasiąkliwy, jednak towarzystwo kuchenki i gorących garnków dobrze zniesie tylko ten wykonany ze szkła hartowanego, a nie klejonego (między szklanymi taflami znajduje się folia). I lepiej nie rozbijać na nim mięsa tłuczkiem!

Możesz zamówić blat przezroczysty lub matowy (satynowany albo piaskowany), także barwiony (w masie lub lakierowany). Najtrwalszym z blatów metalowych jest blat z aluminium lub ze stali kwasoodpornej, która nie ulega korozji. Tego typu blaty są niezwykle higieniczne, ponieważ na metalu nie gromadzą się drobnoustroje. Ich plusem jest także odporność na wysokie temperatury, ale łatwo je zarysować i nie należą do najłatwiejszych w utrzymaniu w czystości.

Blaty drewniane nie są odporne na wysokie temperatury i łatwo je uszkodzić, a to, jak znoszą wodę, zależy od gatunku drewna, z którego są zrobione. Najlepiej sprawdzają się blaty wykonane ze stabilnego drewna (merbau, tek, iroko albo polski dąb) – z klejonych elementów. Drewniany blat należy zaimpregnować odpowiednim środkiem z atestem spożywczym.

Odnawianie blatu kuchennego

Zobacz też: Ściana w kuchni i blat kuchenny. 15 inspiracji, sprawdzone rozwiązania, innowacyjne materiały

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: