Remont domu krok po kroku: plan prac remontowych i porady

2017-05-01 17:39

Jak zaplanować remont domu, aby wszystko przebiegło szybko i gładko? Podpowiadamy, od czego zacząć remont domu i mieszkania, jak czytać cennik i zrobić kosztorys, jak uniknąć błędów, a nawet jak ratować sytuację, gdy dom prawie zamienia się w gruzowisko.

Remont
Autor: Mariusz Bykowski

Spis treści

  1. Remont domu: kolejność prac remontowych
  2. Remont domu: kiedy najlepiej rozpocząć remont?
  3. Remont domu: kredyt na remont [poradnik WIDEO]
  4. Remont domu lub szybka metamorfoza: GALERIE ZDJĘĆ

Remont domu czy mieszkania to duże przedsięwzięcie pod względem logistycznym, dlatego zanim do niego przystąpimy, warto najpierw rozplanować kolejność prac. Dzięki temu uda nam się sprawnie przeprowadzić remont i z harmonogramem zdecydowanie łatwiej będzie zapanować nad budżetem remontowym. Prace najpierw zaczynamy od najpilniejszych i największych prac, a na koniec możemy zostawić drobne naprawy, które zrealizujemy szybko i sprawnie.

Remont rozpoczynamy od zrobienia planu. Jeżeli ustaliliśmy już termin remontu, zakupy należy zacząć dwa miesiące wcześniej. Może się bowiem okazać, że wybrana glazura, tapeta czy armatura jest na zamówienie. A niedostarczenie ekipie materiałów na czas oznacza przedłużenie remontu.

Zobacz też: Ile kosztuje remont? >>>

Remont domu: kolejność prac remontowych

Planując zakupy, warto mieć na uwadze kolejność prac. Z reguły poważny remont domu zaczynamy od wyburzania i stawiania ścian, wymiany okien i zabudowy balkonu, prac przy instalacji wodnej i kanalizacyjnej, napraw podtynkowej instalacji elektrycznej, wymiana parapetów wewnętrznych. W dalszej kolejności instalujemy ogrzewanie podłogowe, wymieniamy rury centralnego  ogrzewania, odnawiamy ściany lub zabudowujemy płytami g-k. Szczegółowy plan prac remontowych może wyglądać następująco:

- Poprowadzenie instalacji.- Zrobienie wylewek.- Tynkowanie ścian.- Montaż sufitów podwieszanych, szpachlowanie, szlifowanie płyt.- Prace w łazience: montowanie brodzika, wanny, przymiarki ceramiki sanitarnej.- Gruntowanie ścian i podłogi; układanie i fugowanie płytek.- Montaż miski sedesowej, umywalki, baterii.- Gruntowanie ścian i pierwsze malowanie ścian i sufitów.- Układanie podłóg. Jeśli jest to parkiet - również cyklinowanie. Można je przeprowadzić, kiedy wilgotność powietrza i wylewek nie przekracza 2% (cement), 0,5% (anhydryt), a parkietu przed układaniem 8 do 9%. - Lakierowanie, woskowanie lub olejowanie parkietu. Jeśli jest on wykonany z drewna egzotycznego do tych czynności możemy przystąpić dopiero po ok. dwóch, trzech tygodniach od ułożenia.- Montaż drzwi i listew przypodłogowych; drugie malowanie, tapetowanie.- Montaż zabudowy kuchennej i AGD, mebli do zabudowy, osprzętu elektrycznego, lamp i karniszy.- Retusz miejsc uszkodzonych - w końcu żaden remont nie obędzie się bez poprawek.

Zainteresuje Cię też:

Panele podłogowe - montaż zrób to sam >>>

Malowanie ścian - jak dobrze pomalować ściany i sufit? >>>

Wymiana podłogi - jaki rodzaj posadzki wybrać? >>>

Remont domu: kiedy najlepiej rozpocząć remont?

Niektóre prace remontowe możemy przeprowadzać jedynie w konkretnych porach roku z wyraźnym uwzględnieniem warunków pogodowych. Będzie to m.in. wymiana okien, instalacji grzewczej, wodnej lub kanalizacyjnej. Prace te zazwyczaj wykonywane są od wiosny do jesieni. W tym czasie szybciej przebiegają również prace wykończeniowe i malowanie. Zima to czas, kiedy możemy poświęcić się pracom remontowym, które odbywają się wyłącznie w mieszkaniu, jak renowacja parkietu, wymiana paneli czy naprawa schodów. Zamawiając materiały niezbędne do wykonania remontu, wato wziąć pod uwagę czas oczekiwania np. na płytki, panele, drzwi czy zabudowę kuchenną.

Remont domu: kredyt na remont [poradnik WIDEO]

Remont domu lub szybka metamorfoza: GALERIE ZDJĘĆ

Remont domu przed Tobą? A może wystarczyłaby szybka metamorfoza wnętrz? Poszukaj pomysłów w naszych galeriach zdjęć.

Ile kosztuje remont łazienki?