Remont domu krok po kroku: plan prac remontowych i porady

2017-05-01 17:39
Remont
Autor: Mariusz Bykowski

Jak zaplanować remont domu, aby wszystko przebiegło szybko i gładko? Podpowiadamy, od czego zacząć remont domu i mieszkania, jak czytać cennik i zrobić kosztorys, jak uniknąć błędów, a nawet jak ratować sytuację, gdy dom prawie zamienia się w gruzowisko.

Remont domu czy mieszkania to duże przedsięwzięcie pod względem logistycznym, dlatego zanim do niego przystąpimy, warto najpierw rozplanować kolejność prac. Dzięki temu uda nam się sprawnie przeprowadzić remont i z harmonogramem zdecydowanie łatwiej będzie zapanować nad budżetem remontowym. Prace najpierw zaczynamy od najpilniejszych i największych prac, a na koniec możemy zostawić drobne naprawy, które zrealizujemy szybko i sprawnie.

Remont rozpoczynamy od zrobienia planu. Jeżeli ustaliliśmy już termin remontu, zakupy należy zacząć dwa miesiące wcześniej. Może się bowiem okazać, że wybrana glazura, tapeta czy armatura jest na zamówienie. A niedostarczenie ekipie materiałów na czas oznacza przedłużenie remontu.

Zobacz też: Ile kosztuje remont? >>>

Remont domu: kolejność prac remontowych

Planując zakupy, warto mieć na uwadze kolejność prac. Z reguły poważny remont domu zaczynamy od wyburzania i stawiania ścian, wymiany okien i zabudowy balkonu, prac przy instalacji wodnej i kanalizacyjnej, napraw podtynkowej instalacji elektrycznej, wymiana parapetów wewnętrznych. W dalszej kolejności instalujemy ogrzewanie podłogowe, wymieniamy rury centralnego  ogrzewania, odnawiamy ściany lub zabudowujemy płytami g-k. Szczegółowy plan prac remontowych może wyglądać następująco:

- Poprowadzenie instalacji.- Zrobienie wylewek.- Tynkowanie ścian.- Montaż sufitów podwieszanych, szpachlowanie, szlifowanie płyt.- Prace w łazience: montowanie brodzika, wanny, przymiarki ceramiki sanitarnej.- Gruntowanie ścian i podłogi; układanie i fugowanie płytek.- Montaż miski sedesowej, umywalki, baterii.- Gruntowanie ścian i pierwsze malowanie ścian i sufitów.- Układanie podłóg. Jeśli jest to parkiet - również cyklinowanie. Można je przeprowadzić, kiedy wilgotność powietrza i wylewek nie przekracza 2% (cement), 0,5% (anhydryt), a parkietu przed układaniem 8 do 9%. - Lakierowanie, woskowanie lub olejowanie parkietu. Jeśli jest on wykonany z drewna egzotycznego do tych czynności możemy przystąpić dopiero po ok. dwóch, trzech tygodniach od ułożenia.- Montaż drzwi i listew przypodłogowych; drugie malowanie, tapetowanie.- Montaż zabudowy kuchennej i AGD, mebli do zabudowy, osprzętu elektrycznego, lamp i karniszy.- Retusz miejsc uszkodzonych - w końcu żaden remont nie obędzie się bez poprawek.

Zainteresuje Cię też:

Panele podłogowe - montaż zrób to sam >>>

Malowanie ścian - jak dobrze pomalować ściany i sufit? >>>

Wymiana podłogi - jaki rodzaj posadzki wybrać? >>>

Remont domu: kiedy najlepiej rozpocząć remont?

Niektóre prace remontowe możemy przeprowadzać jedynie w konkretnych porach roku z wyraźnym uwzględnieniem warunków pogodowych. Będzie to m.in. wymiana okien, instalacji grzewczej, wodnej lub kanalizacyjnej. Prace te zazwyczaj wykonywane są od wiosny do jesieni. W tym czasie szybciej przebiegają również prace wykończeniowe i malowanie. Zima to czas, kiedy możemy poświęcić się pracom remontowym, które odbywają się wyłącznie w mieszkaniu, jak renowacja parkietu, wymiana paneli czy naprawa schodów. Zamawiając materiały niezbędne do wykonania remontu, wato wziąć pod uwagę czas oczekiwania np. na płytki, panele, drzwi czy zabudowę kuchenną.

Remont domu: kredyt na remont [poradnik WIDEO]

Remont domu lub szybka metamorfoza: GALERIE ZDJĘĆ

Remont domu przed Tobą? A może wystarczyłaby szybka metamorfoza wnętrz? Poszukaj pomysłów w naszych galeriach zdjęć.

Ile kosztuje remont łazienki?
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE