Remont: wymiana podłogi. Drewno, wykładzina, winyl, płytki ceramiczne czy wylewka?

2017-05-02 11:00

Podłoga to baza aranżacyjna, której strona praktyczna jest równie ważna jak wizualna. Jeśli czeka Cię wymiana podłogi, podpowiadamy, o czym warto wiedzieć, nawet gdy zlecasz prace fachowcowi. Dzięki temu ominiesz rafy na drodze do spektakularnego efektu.

Spis treści

  1. Wymiana podłogi: drewniana posadzka krok po kroku
  2. Wymiana podłogi: wykładzina dywanowa
  3. Remont podłogi: płytki ceramiczne
  4. Wymiana podłogi: posadzka winylowa
  5. Remont podłogi: wylewka
  6. Wymiana podłogi: listwy przypodłogowe
  7. Listwy przypodłogowe, czyli sztuka łączenia
  8. Efektowne i praktyczne posadzki: GALERIE ZDJĘĆ

Wymiana podłogi: drewniana posadzka krok po kroku

Zacznij od prac mokrych (układania płytek, tynkowania, malowania). Podłogę drewnianą i panele połóż wtedy, gdy we wnętrzu jest sucho. Montaż posadzek klejonych do podłoża (z litego drewna, deski dwuwarstwowe, płytki, zwłaszcza rektyfikowane) lepiej zlecić fachowcowi.

Podłoża pod posadzkę i okładziny ścienne muszą być stabilne (należy usunąć starą warstwę o słabej przyczepności, łuszczącą się) i idealnie równe. Tylko wtedy klepka czy płytki nie będą się odspajały, a deski i panele niszczyły. Podłoże oczyszcza się, gruntuje (grunt, dobrany do niego, reguluje jego chłonność, wzmacnia, zwiększa przyczepność kleju lub masy wyrównującej).

Gdy podłodze brak gładkości stołu (dopuszczalne nierówności: 2 mm/m), zeszlifowuje się je lub stosuje wylewkę samopoziomującą (dopasowaną do rodzaju posadzki). Na ogół schnie ona dłużej niż zwykła – posadzkę układa się po minimum 7 dniach, w przypadku niektórych wylewek po 28.

Warto wiedzieć: paneli laminowanych i winylowych na ogół się nie przykleja do podłogi. Układa się je w systemie posadzki pływającej.

Deski dwuwarstwowe: przykleja się je bezpośrednio do podłoża. Trójwarstwowe układa głównie bez użycia kleju (w systemie posadzki pływającej, niezwiązanej z podłożem i ścianami). Deski łączy się metodą pióro-wpust lub sprawniej – na tzw. click. Przed ułożeniem bezklejowym desek zastosuj na podłożu folię paroizolacyjną (gr. 0,2 mm) chroniącą je przed wilgocią i podkład wyciszający (lub łączący obie te funkcje). Wykończenia? Do wyboru: lakier, olej, olejowosk.

Lite drewno do liftingu: zniszczone lite deski odświeżysz farbą kryjącą (ftalową lub do betonu: uretanowo-alkidową), olejem z pigmentem, bejcą (wtedy konieczne jest lakierowanie) albo lakierobejcą. Przed malowaniem desek zaszpachluj w nich ubytki, usuń łuszczące się stare powłoki i przeszlifuj.

Zobacz też: Drewno we wnętrzach - najpiękniejsze dodatki >>>

Solidny parkiet: jego trwałość zależy nie tylko od gatunku drewna, lecz także od użytego kleju, którym mocuje się go do podłoża. Klej dobiera się do rodzaju gruntu, drewna oraz wielkości klepek. Skonsultuj to z fachowcem!

Ogrzewanie podłogowe: na ogrzewaniu podłogowym najlepiej sprawdzają się deski warstwowe, panele laminowane i winylowe. Upewnij się jednak u sprzedawcy, czy wybrany model na pewno jest odpowiedni.

Nie przegap: Poznaj zalety i wady ogrzewania podłogowego >>>

Podłoga drewniana
Autor: Boen Dąb Old Grey Stonewashed z fugą aluminiową

Wymiana podłogi: wykładzina dywanowa

Wykładzina dywanowa sprawdzi się praktycznie na każdym. Ważne jedynie, by było ono równe i dobrze oczyszczone. Jeśli powierzchnia podłogi jest mniejsza niż 20 m², wykładzina nie musi być do niej przyklejana. Krawędzie wykładziny wywija się na ściany (na wys. 3-5 cm) i przytwierdza do nich listwami przypodłogowymi. Lepiej jednak jej środek i brzegi unieruchomić taśmą dwustronnie klejącą. W większych wnętrzach, a także o dużym natężeniu ruchu, wykładzinę przyklej do podłoża przeznaczonym do tego klejem wodorozcieńczalnym.

Im mniej łączeń, tym lepszy efekt. Dopasuj więc szerokość wykładziny (ma 2, 3, 4 lub 5 m szer.) do pomieszczenia. Przed mocowaniem rozłóż ją w nim na dobę. Wyprostuje się, co ułatwi ci pracę.

Remont podłogi: płytki ceramiczne

Na początku dokładnie rozplanuj rozłożenie płytek we wnętrzu. Chodzi nie tylko o estetykę – miejsca cięć nie powinny rzucać się w oczy, lecz także o oszczędność materiału i czasu (unikniesz docinania płytek itp.).

Nie przegap: Gres polerowany i szkliwiony - zalety oraz wady >>>

Zaprawa klejowa: przygotuj ją, ściśle trzymając się instrukcji producenta (na opakowaniu). Dlaczego? Na przykład zbyt duży dodatek wody do mieszanki osłabi jej właściwości. Zaprawę rozprowadzaj zarówno na podłożu (etapami na powierzchni ok. 1 m²), jak i na spodzie płytek. Po ich dociśnięciu nadmiar zaprawy usuń, zanim stwardnieje. Gdy kleju dasz za mało lub nierównomiernie go nałożysz, płytki mogą się z czasem odspajać, szczególnie w wilgotnej łazience.

Fugowanie: przystąp do niego, gdy zaprawa klejowa zupełnie wyschnie. Na ogół to nie mniej niż 12 godzin (jedynie szybkowiążąca schnie 3-4). Zależy to jednak także od grubości warstwy kleju, wilgotności i temperatury we wnętrzu. Na wszelki wypadek więc zaleca się odczekanie 2-3 dni. Mokry klej może przebarwić fugi, zwłaszcza jasne.

Nasz pomysł: prawdziwym hitem jest teraz tzw. ułożenie wieloformatowe, czyli płytek z tej samej kolekcji, ale o kilku wielkościach.

Podłoga płytki ceramiczne
Autor: materiały prasowe Opoczno Płytki ceramiczne w salonie

Wymiana podłogi: posadzka winylowa

Panele, płytki i wykładziny winylowe tłumią dźwięki lepiej niż posadzki laminowane, są odporne na działanie wilgoci i ścieranie. Panele winylowe łączy się bezklejowo, płytki podobnie lub przykleja się je do podłoża (zależnie od rodzaju). Wykładzinę mocujesz tak samo jak dywanową.

Remont podłogi: wylewka

Wylewka betonowa: na zagruntowane i wyrównane podłoże wylewa się zwykły beton, mieszankę cementową lub beton dekoracyjny (jest w paru kolorach). By to prawidłowo wykonać, potrzeba fachowca z odpowiednim sprzętem. Wykończenie do wyboru: beton tylko zatarty (jest surowy, matowy), szlifowany (z lekkim połyskiem), polerowany (lśniący).

Warto wiedzieć: każda posadzka betonowa wymaga impregnacji, zwłaszcza w łazience. Impregnaty ograniczają chłonność betonu, ułatwiają jego czyszczenie.

Wylewka w kolorze: nadasz go posadzce farbami i żywicami przeznaczonymi do posadzek betonowych. Farby nakłada się na podłoże pędzlem, wałkiem, natryskowo, 2-3-krotnie. Pierwszą warstwę najlepiej pędzlem, by dokładnie wetrzeć preparat w powierzchnię betonu.

Wylewka żywiczna: do wnętrz poleca się głównie dwa rodzaje posadzek. Epoksydową (tańszą, mniej odporną na zarysowania, lakieruje się ją dla połysku) i poliuretanową, bardziej odporną na uszkodzenia, ale i droższą. Poliuretanową kupisz matową albo z połyskiem.

Nasza rada: przed zagruntowaniem podłoża miejsca jego styku ze ścianami należy okleić taśmą dylatacyjną. Dzięki temu gotowa posadzka będzie prawidłowo „pracować”.

Wymiana podłogi: listwy przypodłogowe

Ważne szczegóły: listwy maskują szczeliny dylatacyjne między posadzką a ścianą. Chronią ją przed zabrudzeniem. Uwaga – zawsze mocuje się je do ścian, a nie do posadzki! W zależności od modelu – na kołki, wkręty, klipsy. Niektóre, np. listwy z MDF i poliuretanu przeznaczone do malowania, przykleja się.

Jakie listwy wybrać: nierówne ściany? Najlepsze będą listwy z tzw. gumką, zrobione z PVC, a nie drewniane. Remonty ułatwią ci dwuelementowe – to szyna mocowana do ściany i nakładany na nią element dekoracyjny. Jej demontaż jest zatem prosty. Kable ukryje listwa z wyjmowanym środkiem. Ma kanały separacyjne (łatwo schowasz w nich kolejne przewody). Może być też wyposażona w multiboxy, w których umieszcza się gniazdka telefoniczne i elektryczne.

Listwy przypodłogowe, czyli sztuka łączenia

Listwy są produkowane z PVC, MDF-u drewna, klejonki sosnowej fornirowanej, stali, poliuretanu (białe do malowania). Łatwo je dopasujesz do tworzywa, z którego jest posadzka, do jej koloru czy – jak w przypadku drewna – wybarwienia.

Aranżacyjne scalenie listew z podłogą jest rozwiązaniem najbezpieczniejszym. Przy tym jeśli podłoga jest ciemna, lepiej wybrać listwy niskie. Unikniesz wrażenia przytłoczenia.

Możesz też dopasować kolor listew do koloru ściany lub ciekawie je wyróżnić. Na ogół sprawdzają się białe. Listwy w mocnych barwach często wprowadzają chaos. Dobrze więc to przemyśl!

Nasz pomysł: dekoracyjne listwy z LED-ami znakomicie podkreślą walory wystroju np. długiego korytarza.

Efektowne i praktyczne posadzki: GALERIE ZDJĘĆ

Jeśli zastanawiasz się, jaka posadzka najlepiej się sprawdzi, poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE