Wąska kuchnia z oknem na wprost. Jak optycznie powiększyć małą kuchnie?

2024-06-14 15:10

Wąska kuchnia może być koszmarem, ale... tylko wtedy, gdy nie wiesz, jak ją urządzić. Zebraliśmy 18 zdjęć, które pomogą ci zaaranżować tę trudną przestrzeń, pokażą, jak zachować prawidłowe proporcje i stworzyć funkcjonalny układ. Jak optycznie powiększyć wąska kuchnie? Dowiedz się, jak urządzić wąską kuchnię w bloku!

Spis treści

 1. Jak urządzić wąską kuchnię?
 2. Jak zabudować wąską kuchnię?
 3. Wąska kuchnia w kształcie litery L
 4. Jak optycznie powiększyć wąską kuchnię?
 5. Jakie meble do wąskiej kuchni?
 6. Wąska kuchnia z oknem na wprost. Aranżacje
 7. Jak urządzić kuchnię w bloku? Nowoczesna kuchnia w bloku - zdjęcia z prawdziwych mieszkań
 8. Jak urządzić długą i wąską łazienkę na poddaszu? 6 wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej

Jak urządzić wąską kuchnię?

Wąska kuchnia najczęściej kojarzy się nam z oddzielnymi pomieszczeniami w blokach. I owszem, większość takich przypadków znajdziemy w starym budownictwie.

Ale małe i wąskie kuchnie to również problem mieszkań z otwartą częścią dzienną. Nierzadko wciśnięte we wnękę w salonie, z wyspą lub bez, takie kuchnie mogą przytłaczać swoim kształtem lub nieprzemyślanym układem.

Jak w takim razie urządzić małą, wąską kuchnię, by nie tylko była funkcjonalna, ale również estetyczna? Warto wypróbować jeden z poniższych układów kuchni:

Jak zabudować wąską kuchnię?

Układ dwurzędowy może być remedium na wąską i nieustawną kuchnię, jeśli będzie dobrze przemyślany. Kuchnię dwurzędową możemy rozumieć przez ustawienie sprzętów i zabudowy wzdłuż dwóch dłuższych boków kuchni. Taki układ daje wrażenie harmonii i porządku. Warto pamiętać, by między każdą z zabudowanych stron zachować odstęp minimum 120 cm. Pewną odmianą dwurzędowej kuchni jest kuchnia z wyspą, która pełni funkcję równoległego „boku”. W takiej wersji kuchnia jest optycznie lżejsza i przestronniejsza.

Proporcje wąskiej kuchni możemy poprawić również przez zastosowanie układu jednorzędowego, czyli zabudowanie tylko jednej ściany. To popularne rozwiązanie w nowoczesnych aneksach kuchennych. W przypadku oddzielnych kuchni urządzonych w ten sposób efekt jest jeszcze bardziej widoczny. Aranżując wąską kuchnię jednorzędową, warto wykorzystać całą wysokość ścian i zainwestować w zabudowę sięgającą do sufitu, zyskując tym samym dodatkową przestrzeń do przechowywania.

Wąska kuchnia w kształcie litery L

Kolejnym układem kuchni, który doskonale odnajdzie się w wąskim pomieszczeniu, jest kształt litery L. Zabudowa zajmuje tutaj długi bok oraz krótszy, który z nim bezpośrednio sąsiaduje.

Wąska kuchnia w kształcie litery L to idealny sposób na poprawę proporcji i optyczne ich wyrównanie. Ponadto, taki układ pomaga jeszcze lepiej zaplanować trójkąt roboczy – a to ma bezpośredni wpływ na wygodę użytkowania kuchennej przestrzeni.

Jak optycznie powiększyć wąską kuchnię?

Remedium na wąską kuchnię może być też rezygnacja z górnej zabudowy i ograniczenie się tylko do dolnych szafek.

Kuchnia z dolną zabudową wydaje się lżejsza i przestronniejsza. Rezygnując z górnych szafek, unikniemy wrażenia przytłoczenia i klaustrofobii, jeśli nasza kuchnia jest naprawdę malutka i wąziutka.

Jakie meble do wąskiej kuchni?

Oto kilka wskazówek, które również pomogą w aranżacji wąskiej i małej kuchni:

 • jeśli chcemy wstawić stół do bardzo wąskiej kuchni, wybierzmy model przykręcany do ściany ze składanym blatem – taki mebel pomoże nam zaoszczędzić sporo miejsca
 • jeśli okno w wąskiej kuchni znajduje się na jednym z krótszych boków, warto przy nim ustawić stół lub wiszący, składany blat
 • wąską kuchnię możemy optycznie poszerzyć, np. za pomocą płytek lub paneli ustawionych poprzecznie, lub pod kątem
 • jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, warto więc je stosować w małych kuchniach
 • dobrym pomysłem może być zastosowanie dwukolorowej zabudowy – dolne szafki niech będą w ciemniejszym kolorze, górne – w jaśniejszym, w ten sposób nadamy aranżacji lekkości
 • lekkości zabudowie dodadzą również przeszklenia w górnej zabudowie
 • chłodne kolory dają wrażenie głębi, można więc dłuższe ściany wąskiej kuchni pomalować na ciemną zieleń lub granat

Wąska kuchnia z oknem na wprost. Aranżacje

 

Jak urządzić kuchnię w bloku? Nowoczesna kuchnia w bloku - zdjęcia z prawdziwych mieszkań

Jak urządzić długą i wąską łazienkę na poddaszu? 6 wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej