Co na ścianę w kuchni nad blatem? Podpowiadamy, jak tanio wykończyć ścianę między szafkami

2024-07-15 9:26

Jak modnie i ciekawie wykończyć ścianę nad blatem kuchennym? Jeśli odpowiednio ją zaaranżujemy, stanie się ozdobą mieszkania. Co najlepiej położyć na ścianę w kuchni? Przygotowaliśmy 37 zdjęć ściany nad blatem w kuchni ze szkłem, tapetą, drewnem i kamieniem. Znajdź najlepszą inspirację do swojej kuchni!

Spis treści

  1. Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
  2. Tapeta do kuchni, fototapeta do kuchni
  3. Przeczytaj także: Jaki blat kuchenny wybrać, co na ścianę nad blatem? 20 inspiracji i pomysłów na ciąg roboczy w kuchni
  4. Najlepsza farba do kuchni - zmywalna
  5. Jakie szkło nad blatem w kuchni?
  6. Jaki kamień na ścianę w kuchni?
  7. Panel drewniany nad blatem w kuchni

Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?

Ściana w kuchni powinna pasować do aranżacji całego wnętrza, ale w ciekawych projektach kuchni zdarza się, że staje się ona główną jego ozdobą. Nie tylko standardowe płytki sprawdzą się na ścianie nad blatem. Wybraliśmy w galerii 37 zdjęć nowoczesnych kuchni, w której ściany w kuchni zdobi tapeta, szkło, cegła, kamień oraz drewno.

Tapeta do kuchni, fototapeta do kuchni

Ściana nad blatem w kuchni brudzi się i często jest mokra, dlatego jeśli wybieramy na nią tapetę, postarajmy się, aby była odporna na ścieranie i wilgoć. Na ścianach w kuchni sprawdzają się tapety winylowe albo tapety z włókna szklanego. Jeśli chcemy położyć nad blatem w kuchni zwykłą tapetę, albo fototapetę, zabezpieczmy ją szkłem.

Przeczytaj także: Jaki blat kuchenny wybrać, co na ścianę nad blatem? 20 inspiracji i pomysłów na ciąg roboczy w kuchni

Najlepsza farba do kuchni - zmywalna

Na ścianie w kuchni najlepiej sprawdzą się wysokiej jakości, niezwykle odporna farba lateksowa i farba ceramiczna.

Jakie szkło nad blatem w kuchni?

Szkło nad blatem w kuchni będzie pięknie odbijać światło i stworzy wrażenie przestrzeni w kuchni. Tafla szkła nad kuchennym blatem może być kolorowa – jednobarwna lub bezbarwna – wówczas ukazuje fakturę ściany pod nią. Szkło nad blatem w kuchni możemy też pokryć nadrukiem, co da jeszcze ciekawszy efekt.

Przeczytaj również: Mała kuchnia - inspiracje. Jak zaplanować kuchnię w wersji mini? 19 zdjęć

Jaki kamień na ścianę w kuchni?

Kamień doskonale nadaje się do wykończenia powierzchni, które chcemy zabezpieczyć przed zabrudzeniem i wilgocią. Taka ozdoba ściany nad blatem w kuchni będzie łatwa do czyszczenia i trwała. Na ścianie w kuchni sprawdzi się marmur, granit, ale także zwykły beton (na przykład płyty) lub trawertyn. Niektóre rodzaje kamienia wymagają jednak dodatkowego zabezpieczenia i zaimpregnowania.

Panel drewniany nad blatem w kuchni

Na ścianie nad blatem w kuchni można też umieścić drewniane lub laminowane panele podłogowe, płyty pokryte fornirem czy wodoodporną sklejkę, pod warunkiem że zabezpieczymy je odpowiednimi impregnatami. Najczęściej nad blatem w kuchni spotkamy: fornir, sklejkę, czy nawet deski parkietowe.

Zobacz też: Zlewozmywak jednokomorowy, dwukomorowy? Jaki jest najlepszy zlewozmywak do kuchni?

Jak zaplanować niedużą kuchnię | Webinar z cyklu Wygodne mieszkanie