Jesienne aranżacje wnętrz. Jak odmienić dom na jesień? Zadbaj o klimatyczne oświetlenie
Lato dobiegło końca, a wraz z nim ciepłe wieczory na zewnątrz. Jak urządzić przytulne, jesienne mieszkanie? Wybierz kolorowe rośliny i dodatki. Ciepły pled, miękkie poduszki i zasłony w ciepłych barwach nadadzą jesiennego klimatu. Zobacz, jak stworzyć wyjątkowy nastrój w swoim mieszkaniu.
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl
Spis treści
- Jakie dodatki na jesień?
- Jesień 2023: Jakie wybrać rośliny na taras i przed dom?
- Oświetlenie domu na jesień
Jakie dodatki na jesień?
Jesienne ozdoby udekorują mieszkanie i sprawią, że chętniej będziemy do niego wracać. Dobrej jakości tekstylia - koce, narzuty, poduszki, dywany i zasłony w ciepłych barwach to obowiązkowe dodatki jesiennego wystroju. Tkaniny dobrze, kiedy są miękkie i przyjemne w dotyku. Wieczorem pięknie będą wyglądać małe lampki w oknie i niewielkie lampiony.
Niektóre ozdoby znajdziemy w naturze - kasztany, liście czy szyszki są dostępne dla każdego. W dodatku rośliny mają intensywne kolory - królują:
- czerwienie,
- rudości,
- czekoladowe brązy,
- musztardowa żółć
- czy fiolet.
Warto zadbać, aby kwiaty doniczkowe znalazły się na tarasie, w ogrodzie i przed wejściem do domu.
Jesień 2023: Jakie wybrać rośliny na taras i przed dom?
Co roku jesienią do domu, ogrodu i na taras chętnie wybieramy wrzosy. To rośliny całoroczne, jeśli dobrze je zabezpieczysz przed zimnem, będziesz mógł cieszyć się nimi kolejnego sezonu. Warto pamiętać, że wrzosy kwitną jedynie na jesień.
Na balkonie świetnie wyglądają chryzantemy, astry i rozchodniki. Te pierwsze mogą być białe, czerwone, różowe, żółte, pomarańczowe, a nawet fioletowe.
- Astry jesienne możemy podzielić na wielko- i drobnokwiatowe. Spośród wielkokwiatowych, ogromną popularnością cieszy się aster krzaczasty, aster nowoangielski i aster nowobelgijski. Natomiast spośród astrów drobnokwiatowych, warty uwagi jest aster wrzosolistny, o mocno rozgałęzionych łodygach, pokrytych kutnerem krótkich włosków - czytamy na stronie poradnikogrodniczy.pl.
Jesień trudno wyobrazić sobie także bez ozdobnych dyń, pnączy i wysokich traw. Duże dynie mogą posłużyć nam również jako doniczki, wystarczy wydrążyć z ich wnętrza miąższ.
Zobacz także: Wrzosy w domu - przesądy. Czy wrzosy mogą być w domu? Czy przynoszą nieszczęście?
Oświetlenie domu na jesień
Jesienią dni stają się coraz krótsze, a co za tym idzie - przez okna naszego mieszkania wpada do środka mniej światła. Aby wnętrza nie były ponure, zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Architekt Agnieszka Lesiuk z pracowni Art Design Studio zauważa, że w naszych domach i mieszkaniach należy zadbać o odpowiednie warunki, wykorzystując dobrze przemyślane usytuowanie punktów oświetleniowych, natężenia i barwy światła.
- We wnętrzach mieszkalnych wykorzystujemy trzy rodzaje punktów oświetleniowych. Najważniejsze jest oświetlenie górne, centralnie usytuowane względem pomieszczenia. Natomiast światło robocze, kierunkowe, które jest często dedykowane danej funkcji, ułatwia mieszkańcom codzienne czynności, jak czytanie książek czy przygotowywanie posiłków. Kolejnym źródłem światła jest oświetlenie dekoracyjne. Nie może go zabraknąć we wnętrzach, w których jest potrzeba zbudowania odpowiedniego klimatu. W tym przypadku sprawdzą się kinkiety, lampy stołowe i podłogowe, a nawet lampiony - tłumaczy Agnieszka Lesiuk.
Światło dekoracyjne sprawdzi się najlepiej w budowaniu aury i jest dopełnieniem tak całego systemu oświetlenia, jak i stylistyki wnętrza. Dekoracyjne lampy czy abażury, ale też odpowiednio dobrane elementy osprzętu elektroinstalacyjnego mogą być świetnym uzupełnieniem estetyki mieszkania.
Źródło powyższego akapitu: Kontakt Simon
Czytaj także: Na jakiej wysokości wieszać lampy? Sprawdź porady znanej architektki
Autor: HT Houseboats
Autor: Pexels/Prajwal Hiremath
Autor: Getty Images