Wrzosy w domu - przesądy. Czy wrzosy mogą być w domu? Czy przynoszą nieszczęście?

2023-09-12 11:44

Jakie są przesądy o wrzosach w domu? Czy wrzosy warto mieć w domu? Przesądy o wrzosach są różne, na przykład takie, że przynoszą domownikom nieszczęście i pecha. Jaka jest prawda o wrzosach w domu?

Spis treści

  1. Wrzosy w domu - przesądy
  2. Zobacz jedno z piękniejszych wrzosowisk w Polsce - wrzosowisko w Mostówce
  3. Jakie wrzosy warto poznać?
  4. Jak uprawiać wrzosy?
  5. Jak uratować wrzosy?

Wrzosy w domu - przesądy

Czy wrzosy mogą być w domu? Na to pytanie próbują odpowiedzieć sobie wszyscy, którzy zwracają uwagę na przesądy. W krajach skandynawskich wierzono, że wrzosy sprowadzają na domowników nieszczęście i pecha. Skrajne teorie mówią, że mogą przynieść chorobę, a nawet śmierć.

I chociaż Skandynawowie kojarzyli wrzosy z ubóstwem, dziś nie wyobrażamy sobie bez nich zbliżającej się jesieni. Okazuje się jednak, że podarowanie ich komuś jest nietaktowne i traktowane jako zła wróżba.

Nie wszędzie wrzosy są traktowane negatywnie. Celtowie traktowali je jako magiczne kwiaty, które są symbolem szczęścia, pasji i miłości. Co więcej - włożenie gałązki pod poduszkę, zapewni nam prorocze sny.

W Szkocji do dzisiaj wrzosy wykorzystywane są do ślubnych bukietów. Poza tym panny młode chętnie ozdabiają nimi fryzury, wierząc, że pomogą im dochować wierności. Te magiczne rośliny mają również zapewnić trwałość uczuć.

Jako że wrzosy zwykle są liliowe bądź fioletowe, odmiana biała jest traktowana przez Szkotów za coś niezwykłego. Ich zdaniem rosły w miejscach nieskażonych krwią - nawiązując do wojowniczej historii kraju.

Zobacz jedno z piękniejszych wrzosowisk w Polsce - wrzosowisko w Mostówce

Jakie wrzosy warto poznać?

Wrzosy różnią się między sobą nie tylko kształtem i kolorem, ale też wymaganiami dotyczącymi hodowli. Te rodzaje wrzosów są najbardziej popularne:

  • Erica - Wrzos,
  • Calluna - Wrzos wonny,
  • Daboecia - Wrzos irlandzki
  • Rhododendron
  • Kalmia - Wrzosiec

Jak uprawiać wrzosy?

Bez względu na przesądy dotyczące wrzosów, śmiało możemy mieć je w naszym domu. Najlepiej rosną w miejscach o pełnym lub lekko cienistym świetle. Odpowiedni na ich przechowywanie będzie parapet, ponieważ zapewni co najmniej kilka godzin światła słonecznego w ciągu dnia. Jest to niezbędne, aby wrzos mógł zdrowo rosnąć.

Warto wiedzieć, że wrzosy lubią kwaśną glebę. Zmierz pH gleby i sprawdź, czy jest na poziomie 4,0-5,5. W sklepach dostępne są specjalne nawozy i torfy, które pomogą je obniżyć. Kiedy warto posadzić wrzosy na balkonie czy tarasie? Najlepiej wczesną wiosną lub jesienią. Dzięki temu będą miały wystarczająco dużo czasu, aby ukorzenić się przed zimą. Odległość między nimi powinna wynosić 30-45 cm.

Pamiętaj, że wrzosy lubią mieć stały dostęp do wilgoci. Dlatego należy regularnie je podlewać, ale unikać namaczania. Gleba powinna być po prostu wilgotna, nie mokra.

Aby pobudzić wrzosy do wzrostu i zachować ich kształt, warto je przycinać. Z kolei gałązki można wykorzystać do rozmnażania wrzosów. To rośliny, które mogą przetrwać zimę, ale należy je odpowiednio ochronić przed mrozem. Poza sezonem kwitnienia wrzosy, które mamy w doniczkach warto przechowywać w chłodnym miejscu.

Jak uratować wrzosy?

Wrzosy mogą mieć problemy z mszycami, przędziorkami lub mączniakiem rzekomym. Zdarza się też, że zaczynają usychać. Na początku sprawdź, czy roślina jest żywa - dotknij gałązek i liści. Być może są suche i łamliwe? Zwróć uwagę na korzeń - jeśli jest biały - roślinę da się uratować

- W tym celu najpierw zetnij wszystkie uschnięte gałązki na 1/3 wysokości pędów i regularnie podlewaj roślinę niewielką ilością wody - czytamy na stronie kobieta.gazeta.pl. - Możesz dodać do niej odrobiny zakwaszającego nawozu. Teraz dokładnie obserwuj. Jeśli pojawią się nowe pędy, wrzos uda się uratować. Pamiętaj jednak, by regularnie go podlewać i nawozić. Jednorazowo możesz zrobić mu także kąpiel nawadniającą — wykop go z ziemi i wstaw do pojemnika z wodą na kilka godzin. Na koniec delikatnie osusz korzenie i przesadź.

QUIZ PRL: Tych cudeniek z PRL-u już nie ma. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 9
Najpopoularniejszy elektryczny „ogrzewacz do pomieszczeń firmy „Farel” zwany Farelką, był: