Fuksja na balkon, ogrodowa - uprawa, pielęgnacja, zimowanie. Czy fuksja jest wieloletnia?

2024-05-27 6:08

Fuksja (Fuchsia) pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej oraz Nowej Zelandii. W warunkach naturalnych fuksje to małe drzewa, krzewy, a nawet pnącza. W Hiszpanii fuksje nazywane są "kolczykami królowej" - tę nazwę zawdzięczają kwiatom wyjątkowej urody. Jak pielęgnować fuksję, jakie stanowisko lubi fuksja, czy jest wieloletnia?

Spis treści

  1. Fuksja (Fuchsia)
  2. Kwiat fuksja
  3. Jak pielęgnować fuksję?
  4. Jakie stanowisko lubi fuksja?
  5. Czy fuksja to roślina wieloletnia? Fuksja - zimowanie
  6. Rozmnażanie fuksji
  7. Fuksja ogrodowa, na balkon, do domu. Zdjęcia
  8. Surfinia czy pelargonia? A może begonia? Wybieramy modne kwiaty na balkon

Fuksja (Fuchsia)

Fuksje zachwycają różnorodnością form oraz oryginalnymi kwiatami. Uprawia się je jako rośliny doniczkowe i zdobi nimi w okresie letnim balkony, tarasy, ogrody i wnętrza. Wśród kilkunastu tysięcy mieszańców i odmian fuksji znaleźć można zarówno pnące, o delikatnych pędach wymagających podpór, jak i te o pędach wzniesionych, silnie rosnące, które można prowadzić także w formie piennej i kształtować jako miniaturowe drzewka.

Kwiat fuksja

Swoją urodę fuksja zawdzięcza niespotykanie pięknym, dekoracyjnym, zwisającym kwiatom o różnej budowie (pojedyncze, pełne) i ciekawej kolorystyce (jednobarwne lub wielobarwne, o odcieniach koloru różowego, czerwonego, fioletowego, purpurowego, niekiedy z dodatkiem bieli). Fuksje kwitną od kwietnia do października.

Jak pielęgnować fuksję?

Fuksje najlepiej rosną w podłożu torfowym, próchniczym, o odczynie pH 6,0–6,5. Rośliny wymagają obfitego podlewania i cotygodniowego nawożenia, lubią też zraszanie. Fuksje nie lubią nadmiernych upałów – przestają wtedy rosnąć.

Jakie stanowisko lubi fuksja?

Fuksje najlepiej rosną na półcienistym lub cienistym stanowisku, osłoniętym od wiatru.

Czy fuksja to roślina wieloletnia? Fuksja - zimowanie

Większość z nas wyrzuca fuksję po przekwitnięciu, to błąd. Fuksja jest rośliną wieloletnią, choć w naszym klimacie wymaga przechowywania w zimie. Przed nastaniem pierwszych przymrozków skracamy pędy rośliny, pozostawiając jedną lub dwie pary liści. Przechowujemy ją w ciemnym pomieszczeniu zapewniając 2–3 st. C (wyższa temperatura pobudzić może roślinę do przedwczesnego wypuszczania pędów).

Podlewamy rzadko i oszczędnie. W ciągu kilku tygodni fuksja straci wszystkie liście, ale nie zrażajmy się tym, bowiem pod koniec zimy na pewno wypuści młode pędy. W marcu przenosimy fuksję do cieplejszego i dobrze oświetlonego pomieszczenia, przycinamy i przesadzamy.

Rozmnażanie fuksji

Fuksje rozmnaża się przez sadzonki zielne. Pozyskujemy je ścinając wierzchołki pędów (z 3 węzłami). Ukorzenia się je uprzednio usuwając parę dolnych liści. Ważny jest termin ukorzeniania sadzonek – aby otrzymać długi, mocny pień oraz ładną koronę sadzonki pobieramy od grudnia do marca z pędów dwuletnich lub jednorocznych z tzw. piętką. Ukorzeniamy je w wilgotnym piasku lub perlicie pod przykryciem (folia z otworami).

Sadzonki powinny ukorzenić się w temperaturze 22–24 st. C w ciągu 2–3 tygodni. Po tym okresie ukorzenione sadzonki przesadzamy w zasobne podłoże, a po kilku tygodniach uszczykujemy wierzchołek, aby rośliny lepiej się rozkrzewiły. Po około dwóch miesiącach przesadzamy fuksje do stałych pojemników i zasilamy nawozem.

Fuksja ogrodowa, na balkon, do domu. Zdjęcia

Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Termin kwitnienia IV - X
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój krzaczasty

Surfinia czy pelargonia? A może begonia? Wybieramy modne kwiaty na balkon

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe